Pierwszy stopień alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni

  • 19.01.2022, 07:41
  • Źródło: Gov.pl
Pierwszy stopień alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni PixAbay.com
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, które wprowadza pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji.

Działanie to jest związane z cyber atakami, do których doszło w ostatnich dniach na Ukrainie. „Jest to najniższy stopień i dotyczy zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień alarmowy obowiązuje do 23 stycznia do godziny 23:59. Wprowadzenie stopnia ALFA-CRP ma charakter prewencyjny” – czytamy na rządowej stronie.

Cyber atak na Ukrainie 

Kilkadziesiąt rządowych serwisów internetowych zostało w ostatnich dniach zaatakowanych. Był to największy tego typu incydent od kilku lat. Została m.in. odcięta od dostępu platforma Diia, która jest odpowiednikiem polskiej aplikacji mObywatel.

Polski rząd postanowił podjąć działania wyprzedzające. Stopień alarmowy CRP jest wprowadzany „w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej” – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Przez kilka dni administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
 

gov.pl

Źródło: Gov.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe