Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

  • 19.01.2022, 11:44 (aktualizacja 19.01.2022, 11:51)
  • @ admin24
Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy policja.gov.pl
We wtorek 18 stycznia, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie zatrzymali 47-letniego mieszkańca powiatu kościerskiego. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu i jechał samochodem. W zatrzymaniu mężczyzny pomogła reakcja świadka, który ujął pijanego kierowcę i przekazał policjantom. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawiania wolności, a także zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. W niedługim czasie mężczyzna usłyszy zarzuty.

Wczoraj po 4 rano z policjantami skontaktował się 36-letni kierowca z powiatu kościerskiego, który powiedział, że uniemożliwił dalszą jazdę kierowcy opla, który stwarzał zagrożenie na drodze. Funkcjonariusze ustalili, że po tym, jak na drodze w Waglikowicach zgłaszający zobaczył kierującego samochodem marki Opel, który jedzie całą szerokością jezdni, stwarzając zagrożenie w ruchu drogowym, pojechał za nim, i kiedy kierowca opla zjechał na pobocze, zatrzymując się, 43-latek wybiegł z auta i zabrał kierującemu osobówką kluczyki. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce interwencji, sprawdzili trzeźwość kierowcy opla, okazało się, że 47-letni mieszkaniec naszego powiatu w organizmie miał ponad 3 promile alkoholu. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy. W niedługim czasie mężczyzna zostanie przesłuchany i usłyszy zarzuty dotyczące kierowania w stanie nietrzeźwości.

Policjanci bardzo dziękują świadkowi, za zdecydowaną postawę i szybką reakcję na przestępstwo, pamiętajmy jednak aby przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych- to ono jest najważniejsze.

Ujęcie obywatelskie to przywilej, który każdemu obywatelowi daje art. 243 Kodeksu postępowania karnego. Przestępcę czy też sprawcę wykroczenia można zatrzymać zarówno na gorącym uczynku, jak i po pościgu, podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia. Trzeba jednak pamiętać, że takie prawo przysługuje w jednym z dwóch przypadków: gdy zachodzi obawa ukrycia się sprawcy bądź, gdy nie można ustalić jego tożsamości. Zatrzymanego w ten sposób przestępcę czy sprawcę wykroczenia należy niezwłocznie przekazać w ręce policji.

Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawiania wolności, a także zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

@ admin24

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe