Sam obliczysz składkę zdrowotną – ZUS udostępnił specjalny kalkulator

  • 24.01.2022, 11:09
  • @ admin24
Sam obliczysz składkę zdrowotną – ZUS udostępnił specjalny kalkulator
Aby pomóc przedsiębiorcom w ustaleniu nowej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kalkulator. Dzięki niemu można samodzielnie obliczyć składkę.

Polski Ład to m.in. zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy w zależności od przyjętej formy opodatkowania będą obliczać ją od przychodu lub dochodu. Zmiany obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru  i wysokości składki zdrowotnej należnej od stycznia 2022 r.

Kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki za dany miesiąc. Korzystanie   z niego jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić takie dane jak np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania i kwotę dochodu lub przychodu. 

Żeby ZUS mógł uruchomić kalkulator potrzebnych było kilka niezbędnych informacji, w tym wskaźnik przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw włącznie  z wypłatami z zysku w IV kwartale 2021 r. GUS opublikował te dane w piątek. 

Składki w nowej wysokości - po zmianach w ramach Polskiego Ładu - przedsiębiorcy zapłacą dopiero do 7 lutego - jednostki i zakłady budżetowe, 15 lutego - płatnicy, którzy posiadają osobowość prawną i 21 lutego - pozostali płatnicy składek. 

Kalkulator jest zamieszczony na stronie internetowej www.zus.pl. Docelowo będzie także udostępniony w programach Płatnik i ePłatnik.

ZUS stara się pomóc osobom, które prowadzą firmy dostosować się do nowych przepisów. Na stronie ZUS opublikowano specjalny poradnik, a dla zainteresowanych prowadzone są też szkolenia. Eksperci ZUS lokalnie szkolą i odpowiadają na pytania od pracodawców. Również pracownicy sal obsługi klientów i infolinii są przeszkoleni do udzielania kompleksowych informacji o zmianach        w składce zdrowotnej. Oprócz tego cyklicznie wraz z przedstawicielami Krajowej Administracji Skarbowej eksperci Zakładu biorą udział w specjalnych dyżurach, aby dotrzeć z informacjami do wszystkich zainteresowanych.

@ admin24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe