Czy język kaszubski zniknie ze szkół ?

  • 24.01.2022, 14:16 (aktualizacja 24.01.2022, 14:31)
  • @ admin24
Czy język kaszubski zniknie ze szkół ?
Tylko na Pomorzu około 20 tys. dzieci uczy się w szkołach języka kaszubskiego. Ale jeżeli przedłożona przez posła PIS Janusza Kowalskiego poprawka wejdzie w życie, taka edukacja stanie pod znakiem zapytania. W uchwale budżetowej państwa na 2022 środki na nauczanie w szkołach języków mniejszościowych i języka regionalnego zmniejszono środki o prawie 40 mln.

W grudniu 2021 r. sejm zajmował się uchwałą budżetową na 2022 r. W trakcie prac posłowie Prawa i Sprawiedliwości zgłosili i przegłosowali poprawkę, która zmniejszyła środki przeznaczane na naukę języków mniejszościowych i języka regionalnego w szkołach. Kwota została zmniejszona aż o 39,8 mln zł. W styczniu 2022 r. Senat RP w poprawce zawnioskował o przywrócenie tej kwoty tak, aby nie doszło do obniżenia wydatków edukacyjnych.

Zmniejszenie środków przeznaczonych na nauczanie najbardziej odbije się na edukacji na Pomorzu.To ogromny problem dla kaszubskich samorządów, które wręcz zabiegają o zwiększenie liczby uczniów uczęszczających na zajęcia z kaszubskiego w szkołach. Mniejsza subwencja na język kaszubski, to większe deficyty w gminnych budżetach i konieczność szukania dodatkowych środków na oświatę. 

Burmistrz Kościerzyny zapowiedział, że władze miasta nawet w przypadku braku środków, bedą kontynuowały edukację języka kaszubskiego w szkołach.

Głosowanie senackich poprawek planowane jest w styczniu.

 

@ admin24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

MG
MG 25.01.2022, 15:10
I dobrze po co komu uczyc sie takich glupot naprawde szkoda pieniedzy

Pozostałe