Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 15:09
Reklama

Fascynująca dyskusja specjalistów na temat pandemii

W sobotę 29 stycznia w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, odbyło się bardzo ciekawe sympozjum pod nazwą:„Oblicza pandemii”.
Fascynująca dyskusja specjalistów na temat pandemii

Autor: pixabay.com

Prelegenci różnych specjalności mówili o rozmaitych aspektach sytuacji z którą mamy do czynienia w ciągu ostatnich dwóch lat.

Jako pierwszy referat wygłosił prof. dr hab. Andrzej Kochański, specjalista genetyki klimatycznej i laboratoryjnej. Profesor podjął temat „Ochrony danych genetycznych w dobie pandemii”. W trakcie swojej wypowiedzi zaalarmował, że w trakcie pandemii tracimy element bezpieczeństwa. Ponad 10 tysięcy danych genetycznych polaków zostało przekazanych instytutom wojskowym w Azji.

 

 

Następną prelekcję wygłosił dr Włodzimierz Bodnar, pulmonolog, pediatra. Prelegent mówił na temat „Czy COVID-19 da się leczyć? Oficjalne schematy a praktyka lekarska”. Lekarz zaznaczył, że w leczeniu koronawirus najważniejsze są dwa czynniki: hamowanie replikacji, oraz leczenie następstw i powikłań. Dr. Bodnar znany jest z tego ,że w swojej klinice wyleczył kilka tysięcy przypadków zakażenia koronawirlsem amantadyną, która jego zdaniem z niewiadomych względów jest niedoceniana w leczeniu Covid-19.

 

 

Później referat wygłosił dr Paweł Basiukiewicz, kardiolog, internista. Jego wykład nosił tytuł: „Ochrona zdrowia podczas pandemii – zastosowane środki niefarmaceutyczne”. Ekspert zwrócił uwagę na to, że zdrowie to coś więcej niż powszechnie nam się mówi. To czynnik złożony w którego skład oprócz materii wchodzi duch, psychika oraz funkcjonowanie społeczne.

 

Podczas konferencji głos zabrał także dr Marek Sobolewski statystyk z Politechniki Rzeszowskiej. Prelegent podjął temat „Obraz statystyczny polityki zdrowotnej – analiza skuteczności szczepień przeciwko SARS-CoV-2 w zapobieganiu transmisji wirusa”. Ekspert wskazał na błędy popełniane w analizach statystycznych dotyczących zakażeń i szczepień, które są następnie podstawą do segregacji sanitarnej Polaków.

 

 

Kolejnym prelegentem był dr Zbigniew Martyka, internista, specjalista chorób zakaźnych. Jego wykład zatytułowany był: „Wyzwania przed służbą zdrowia w dobie pandemii”. Lekarz zauważył, że podawane w mediach ilości zakażeń są nieobiektywne, ponieważ oprócz budzenia strachu w społeczeństwie nie oddają prawdziwego obrazu pandemii, czyli faktycznej ilości zgonów z powodu zakażenia Covid-19. Statystyki "covidowe" podają kilkanaście zgonów na dobę , podczas gdy dziennie w Polsce umiera z innych przyczyn ok.1200 osób. Ekspert podkreślił, że ludzie powinni mieć wybór czego boją się bardziej, zakażenia i niewielkiego ryzyka śmierci czy nieznanych potencjalnych skutków ubocznych spowodowanych przygotowanym na szybko preparatem genetycznym.

 

Po przerwie rozpoczęła się druga część Sympozjum „Oblicza pandemii”. 

Pierwszy po przerwie prelegentem był red. Jan Pospieszalski. Podjął on temat „COVID-19 w przekazie medialnym”. Redaktor wskazał, że bez masowego działania mediów, pandemia nie przebiegałaby tak jak teraz. Chodzi o rzeczy nie tylko związane ze zdrowiem, ale i inne jak polityka, ekonomia. Dziennikarz wskazał też, że firmy mające badać tzw. "Fakenewsy" są hojnie dotowane min. przez producentów szczepionek, a także przytoczył kwoty, które budżet państwa przekazał mediom na promocję szczepień.

 

Kolejną osobą, która zabrała głos był prawnik Łukasz Bernaciński,  członek Zarządu Instytutu Ordo Iuris. Prelegent wskazał na „Aspekty prawne ograniczeń praw i wolności wprowadzanych w związku z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19. Wybrane zagadnienia”. Udowodnił ,że w narracji "covidowej" można wyróżnić tzw. Narrację wojenną czyli : śmierć wielu osób, epokowe wydarzenie, globalny problem łączący, eskalacja problemu, nowa terminologia i nowe twarze, heroiczna opowieść, terminologia wojenna. Dodał też, że nagle z dnia na dzień wylansowano nowych celebrytów – lekarzy, którzy zamiast leczyć chorobę wywołaną przez koronawirusa, nie wychodzą ze studia, gdzie odgrywają role ekspertów.Zaalarmował, że nie tylko istota demokracji zostaje naruszona bez wolnej debaty, ale również zostaje zahamowany rozwój nauki.

 

 

 

Następnie wypowiedziała się dr Beata Brożek, pulmonolog, internista. W swoim wystąpieniu „Opieka duchowa w medycynie – sytuacja chorych i obecność kapelana na oddziałach covidowych” powiedziała, że obok troski o psychikę, trzeba też troszczyć się o stronę duchową.

 

W czasie pandemii powinna być wzmożona troska o ducha, ponieważ jest to czas kryzysu, który budzi pytania o egzystencję. Zwłaszcza w tym czasie, przy pacjentach musi być kapelan, który często szuka cierpiących ludzi w szpitalach. Musi być też wsparcie dla medyków. Wymaga to jednak od nich wiele wysiłku. Często jednak pacjenci umierali bez kapelana. Często z powodu zakazów administracyjnych

W czasie sympozjum „Oblicza pandemii”, wypowiedział się też ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr w referacie „Etyczne aspekty szczepienia przeciw COVID-19”. Zapytał , czy rządy mogą zmusić ludzi do zaszczepienia? Odpowiedź brzmi – nie. Szczepienie jest ingerencją w ciało ludzkie oraz należy uszanować sprzeciw osób niechcących się szczepić 

 

Ostatnim prelegentem był Michał Czerwiński, pedagog, współpracownik IPZIN. Prelegent podjął temat „Szkoła czasu pandemii – wyzwania wychowawcze w świetle badań i doświadczeń praktycznych Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej”. Ekspert zwrócił uwagę, że mimo że dzieci i młodzież są najmniej zagrożone skutkami choroby, są najbardziej narażone na efekty około pandemiczne czyli wzrost stresu szkolnego, myśli samobójczych, przygnębienia. Rosną też obawy rodziców, co do stanu psychicznego ich dzieci. Zresztą, również ich sytuacja psychologiczna nie jest zadowalająca. To też dotyczy nauczycieli. Wynika to z dodatkowych obciążeń i izolacji. Konieczne jest więc objęcie ochrony psychicznej całej populacji dzieci. 

 

Na zakończenie prelekcji swój wykład wygłosił o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor AKSiM, zachęcał, aby nie bać się analizować i poddawać dyskusji informacji, które do nas docierają.

 

– Temat pandemii został pokazany w większości przez ludzi, którzy pracują na froncie walki z nią. Jednak każdy z nas może leczyć, nie będąc lekarzem. Nie chodzi bowiem tylko o ciało. Wskazał też, że  intencją spotkania było otworzenie wolnej od emocji i pogardy debaty na palący temat. Musimy pozostać zjednoczeni – zaakcentował rektor AKSiM.

 

 


Źródło: https://wsksim.edu.pl/oblicza-pandemii/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu koscierzyna24.info dostępny pod linkiem https://www.koscierzyna24.info/s/23/regulamin. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama