Żołnierz niezłomny patronem Szkoły w Kornem

  • 30.05.2016, 10:48 (aktualizacja 31.05.2016, 12:03)
  • Krzysztof Wencki
Żołnierz niezłomny patronem Szkoły w Kornem
Szkoła w Kornem obchodziła 200-lecie istnienia. Jubileuszowa uroczystość stała się okazją do nadania placówce imienia rotmistrza Witolda Pileckiego. To pierwsza w naszym powiecie i druga na Kaszubach szkoła, której patronem jest bohater żołnierzy niezłomnych.

Szkoła powstała w 1815 roku. W 1874 wybudowany został budynek, w którym do dziś uczą się młodzi mieszkańcy Kornego. Placówka jest niewielka, ale bardzo ważna dla mieszkańców wsi. Jej dyrektorem od 1996 roku jest Beata Murglin. Pomysł, by to rotmistrz Pilecki został patronem szkoły, należał do grona pedagogicznego. Za byli również uczniowie i ich rodzice.

 

Do wzięcia udziału w uroczystości został zaproszony syn zamordowanego w więzieniu mokotowskim rotmistrza. Andrzej Pilecki był bardzo przejęty hołdem, który oddała jego ojcu społeczność szkoły w Kornem. Podkreślał wysoki poziom części artystycznej.

 

To świetny dowód na to, że małe placówki są nie mniej wartościowe niż duże szkoły. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza teraz, gdy sporo niewielkich szkół ma problem z kontynuowaniem działalności.

 

Życzenia wielu kolejnych szczęśliwych lat złożył pracownikom oraz uczniom szkoły biskup diecezji pelplińskiej ks. Ryszard Kasyna

 

200-letnia jubilatka otrzymała tego dnia nie tylko imię, ale też nowy sztandar, a na budynku pojawiła się tablica pamiątkowa. Dyrektor ogłosiła również, że 13 maja został wybrany na Dzień Patrona Szkoły Podstawowej w Kornem.  

 

 

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

A
A 21.06.2016, 20:36
BRAWO PANI DYREKTOR !!!
samochwała
samochwała 06.06.2016, 11:43
Pan Wójt już się POchwalił, wielu znamienitych gości się POchwaliło, za wielkie osiągnięcia i ogromny wkład....szkoła dostała bardzo dobrego patrona ale sama wymaga REMONTU a tego już NIKT nie widzi
uuuu
uuuu 05.06.2016, 10:04
Wszystko ok ale mozna bylo odniesc wrazenie,ze byla to impreza dla lokalnych ''celebrytow''.Ot takie pokazywanie sie i widoczne u nich parcie na szklo towarzyszylo calej imprezie.Zenujace jest wymienianie wszystkich po kolei z tytulu,nazwiska,zajmowanej pozycji itd itd.W dodatku wielu z nich jest znanych z liberalnych pogladow i przychylnosci do poprzednich rzadow a teraz wielkich patriotow chca z siebie zrobic.
Gość
Gość 31.05.2016, 20:11
Uroczystość zorganizowana na bardzo wysokim poziomie. Rodzice i mieszkańcy Kornego na pewno są dumni z takiego Jubileuszu i postaci Patrona szkoły. Gratulujemy wszystkim mieszkańcom i Absolwentom !
Absolwentka
Absolwentka 31.05.2016, 16:20
Przepiękny, wzruszający i poruszający Jubileusz . Myślę , że wszyscy mieszkańcy Kornego powinni dumni z tak podniosłej uroczystości. Gratuluję i życzę wszystkiego najlepszego
Polak
Polak 30.05.2016, 12:16
Brawo. W dzisiejszych czasach, kiedy w polskich szkołach jest tak mało patriotyzmu, kiedy chłopców uczy się szycia ubranek dla lalek i cerowania skarpet, zamiast zajęć z przysposobienia obronnego i historii niepodległościowej, taka postawa rodziców, nauczycieli i uczniów, może uświadomi wreszcie, że młode pokolenie potrzebuje wzorców w postaci polskich bohaterów narodowych, którzy stając oko w oko z okupantami i wrogami wolnej Polski, narażając własne życie, torowali nam drogę ku wolności, ku pełnej niepodległości. Taka inicjatywa, jak w tej wspaniałej dwuwiekowej szkole, to godne przywracanie bohaterom narodowym właściwej rangi. Mam nadzieję, że inne szkoły też pójdą tym śladem, tym bardziej, że chodzi o kształtowanie przyszłych polskich pokoleń, naszych następców, którzy będą kultywować polskość z jej chrześcijańskimi korzeniami i decydować o obliczu naszej ojczyzny.
@Polak
@Polak 30.05.2016, 23:41
Ty chyba musiałeś do Nas przybyć z bardzo daleka.
tak...
tak... 31.05.2016, 09:28
on przyjechał z bardzo daleka i często pozostaje poza granicami naszej Rzeczypospolitej.....
@Polak
@Polak 31.05.2016, 21:23
a najświeższe i jedynie słuszne informacje czerpiesz z tv trwam i wiadomego "radyja"?
wnikliwy Kaszub
wnikliwy Kaszub 01.06.2016, 08:50
Za to ty (zapewne KODomito), czerpiesz wiedzę z TVN-u.

Pozostałe