Rehabilitacja przez zabawę w Dzierżążnie

  • 02.06.2016, 11:44 (aktualizacja 06.06.2016, 12:52)
  • Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
Rehabilitacja przez zabawę w Dzierżążnie
Od 9 do 25 maja 2016 roku odbył się kolejny turnus rehabilitacyjny dla dzieci metodą CIMT/BIMT pt. „Bajkowo 2016”, który był prowadzony na Oddziale Rehabilitacji Dziecięcej w Placówce w Dzierżążnie. Pacjentami były dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD). Zajęcia były prowadzone pod nadzorem i opieką ordynator Marty Banach oraz dr Bożeny Jankowskiej.

Charakterystyczną cechą MPD jest występowanie różnorakich zaburzeń ruchowych. Dzieci niechętnie używają kończyn po stronie z niedowładem. Poprzez ćwiczenia dąży się do jak największej ich aktywizacji. Zajęcia prowadzone w formie zabawy pozwalają w przyjemny i ciekawy sposób osiągnąć ten cel.

 

Każde zadanie jest tak skonstruowane i moderowane, by przy zachowaniu atrakcyjnej formy zajęć prowokowało odpowiedni, terapeutyczny ruch ręki. W konsekwencji, by zapewnić rehabilitację 8 dzieci, zaangażowanych jest jednocześnie aż 14 osób, w tym grupa przeszkolonych wolontariuszy.

 

Zajęcia prowadzone są w dużej mierze na świeżym powietrzu. By maksymalnie aktywizować kończynę z niedowładem w czasie tych zajęć wykorzystuje się metodę wymuszonej konieczności (ang. Constraint Induced Movement Therapy - CIMT). Terapia ta polega na ograniczeniu użycia sprawnej ręki. W ten sposób mały pacjent zostaje zmuszony do wykonywania zadanych przez terapeutę ćwiczeń z kończyną górną z niedowładem i tym samym do przełamania niechęci jej używania.

 

Należy zauważyć, że Zespół Oddziału Rehabilitacji Dziecięcej w Szpitalu w Dzierżążnie jako pierwszy w Polsce zdecydował się na wprowadzenie nowatorskiej metody rehabilitacji w 2014 roku.

 

W imieniu najmłodszych pacjentów dziękujemy wszystkim wolontariuszom za pomoc w realizacji turnusu.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

Zdjęcia (20)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe