sobota, 20 kwietnia 2024 15:55

Medalowy weekend paralekkoatletów UKS Olimpijczyk

Znakomicie spisali się lekkoatleci sekcji osób niepełnosprawnych Olimpijczyka Skorzewo zdobywając w dniach 21-22 maja w Kozienicach, 12 medali Mistrzostw Polski!

Dwóch zawodników skorzewskiego klubu startowali w Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Polski Juniorów U17 i U20 w Kozienicach. Na tych zawodach 17 letni Maciej Jutrzonka zdobył trzy złote medale zwyciężając w konkursach pchnięcia kulą, rzutu dyskiem i oszczepem w każdej konkurencji poprawiając rekordy życiowe. Maciej osiągnął także trzeci wynik całych zawodów wśród chłopców w klasyfikacji punktowej RAZA zdobył 454 punkty w pchnięciu kulą za co otrzymał dodatkowe wyróżnienie. Warto wspomnieć, że Maciej zadebiutował na Mistrzostwach Polski Juniorów dwa lata temu i w swojej kolekcji ma już 5 złotych, 2 srebrne i 2 brązowe medale.

Kolejnym zawodnikiem, który w Kozienicach spisał się bardzo dobrze był Oskar Wilma, który w rywalizacji na 400m wywalczył srebrny medal  i w skoku w dal był trzeci.

W tym samym czasie w Krakowie odbywały się Mistrzostwa Polski „Sprawni Razem” lekkoatletów z niepełnosprawnością intelektualną z udziałem czwórki zawodników Olimpijczyka.

Nie zawiódł oczekiwać najbardziej utytułowany zawodnik skorzewskiego klubu; Daniel Pek, który zdobył 2 złote medale wygrywając biegi na 400m i 800m. Łukasz Walczak zwyciężył w konkursie rzutu dyskiem i wywalczył srebrny medal w pchnięciu kulą. Wyniki jakie osiągnęli Daniel i Łukasz dały im przepustkę na start w reprezentacji Polski w Mistrzostwach Europy VIRTUS, które odbędą się w lipcu w Krakowie.

Znakomicie w Krakowie spisał się także Amadeusz Reiss, który wystartował  na mistrzostwach na dystansach 1500m i 5000m zdobywając w debiucie dwa brązowe medale.

Do bogatej kolekcji nasi zawodnicy Daniel Pek i Piotr Kiełpin dołożyli jeszcze srebrne medale startując w reprezentacji województwa pomorskiego w sztafecie 4x100m.

Wielkie gratulacje należą się przede wszystkim zawodnikom a także ich trenerom: Leszkowi Zblewskiemu, Dawidowi Żołądkowi oraz Monice Kujawskiej, których praca  przyniosła tak wspaniałe efekty.

UKS Olimpijczyk od kilku lat prowadzi treningi lekkoatletyczne  dla osób niepełnosprawnych współpracując z Polskim Związkiem Niepełnosprawnych START,  Stowarzyszeniem Rehabilitacyjno-Sportowym „Szansa Start Gdańsk” oraz Pomorskim Związkiem Organizacji Sportu Niepełnosprawnych, dzięki którym sekcja funkcjonować i się rozwijać.

Wsparcie zapewniają także Gmina Kościerzyna oraz Powiat Kościerski dofinansowując projekty w ramach konkursów w obszarze „Działań na rzecz osób niepełnosprawnych”.