Zakaz wstępu do lasu. Już od jutra ruszają opryski

  • 25.05.2022, 13:00
  • @ admin24
Zakaz wstępu do lasu. Już od jutra ruszają opryski
Nadleśnictwo Kościerzyna informuje, że w związku z wysokim zagrożeniem drzewostanów sosnowych przez brudnicę mniszkę, które utrzymuje się na terenie Nadleśnictwa Kościerzyna w dniach 26.05-30.06.2022 r. będzie wykonany agrolotniczy zabieg ratowniczy przeciwko temu szkodnikowi.Działania prowadzone będą na terenie leśnictw: Cięgardło, Zabrody, Podrąbiona i Karsin.

Wg materiałów zebranych jesienią ub.r. do wykonania zabiegu zakwalifikowano wstępnie ok.4,5 tyś. ha. Służby ochrony lasu od wczesnej wiosny nadal monitorują zagrożony obszar i na podstawie prowadzonych prac prognostycznych (liczenie ilości gąsienic tego motyla w koronach drzew) w dniu 26 maja podejmą ostateczną decyzję co do wielkości powierzchni objętej zabiegiem ratowniczym.

           Zabieg prewencyjny będzie wykonywany metoda lotniczą, tylko na terenach leśnych. Przy wykonywaniu zabiegu będą przestrzegane wszystkie przepisy wynikające z obowiązującego w tym zakresie prawa polskiego i UE. Wszystkie właściwe merytorycznie i administracyjnie organy administracji Rządowej  i Samorządowej zostaną powiadomione o zabiegu. Na czas zabiegu będzie wprowadzony czasowy zakaz wstępu do lasu.

Do wykonania zabiegu użyty zostanie środek ochrony roślin o nazwie DIMILIN 480 SC zarejestrowany do użycia na terenie UE oraz w Polsce, na mocy Decyzji MRiRW nr R-113/2018d z dnia 02.03.2018r. Środek ten jest od lat powszechnie stosowany między innymi na terenach sadów, pieczarkarni oraz na obszarach leśnych. Jest środkiem o działaniu żołądkowym, na roślinie działa powierzchniowo. Zastosowana dawka środka to 0,10 l na 1 ha lasu. Środek ten w dawce poniżej 0,375 l/ha jest nieszkodliwy dla pszczół więc okres karencji w tym wypadku nie będzie wymagany.

W okresie od 26 maja do 30 czerwca prosimy o nie wchodzenie na tereny objęte zabiegiem i przestrzeganie wszelkich ogłoszeń i zaleceń Służby Leśnej. Działania prowadzone będą na terenie leśnictw: Cięgardło, Zabrody, Podrąbiona i Karsin.

 

@ admin24

Zdjęcia (1)

fot.Zdobysław Czarnowski

fot.Zdobysław Czarnowski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe