Wystawiła bluzkę za 60 zł, straciła 2000 zł

  • 14.06.2022, 10:25 (aktualizacja 14.06.2022, 17:00)
  • @ admin24
Wystawiła bluzkę za 60 zł, straciła 2000 zł
W dniu 13 czerwca kościerska policja otrzymała zgłoszenie o kradzieży internetowej. Mieszkanka naszego powiatu chciała sprzedać bluzkę za 60 zł, ale w efekcie z jej konta zniknęło 2000 zł.

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie zgłosiła się 49-letnia kobieta mieszkanka naszego powiatu. Powiadomiła o oszustwie internetowym wyniku, którego straciła 2 tys. zł. Kobieta kilka dni wcześniej wystawiła na sprzedaz koszule za 60 zł. Zgłosił się kupiec, który podesłał z prośbą o wpisanie swoich danych. po wpisaniu danych okazało się ,że z konta poszkodowanej zniknęło 2000 zł. W tej sprawie funkcjonariusze prowadzą postępowanie.
 

Każdy, kto korzysta ze sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, powinien mieć świadomość o działalności oszustów, którzy stale opracowują różne sposoby na nieprawne zdobycie pieniędzy. Najpierw starają się zdobyć zaufanie, a następnie proszą o pieniądze. Po otrzymaniu pieniędzy kontakt z oszustami się urywa.
Najczęściej do wyłudzenia pieniędzy dochodzi za pośrednictwem ofert kupna/sprzedaży. W ostatnim czasie do tego rodzaju przestępstw dochodzi nawet do kilku dziennie na terenie naszego powiatu.
Jak sprawcy działają?
 

Na portalu aukcyjnym oszuści zamieszczają bardzo atrakcyjną ofertę kupna, która jest okazją wśród pozostałych. Zainteresowani myślą, że kontaktują się ze sprzedawcą, by dokonać zakupu, to jest oszust, który chce jak najszybciej otrzymać pieniądze. Oszuści bardzo umiejętnie podchodzą do klienta i są w stanie przekonać go do płatności z góry lub wpłaty zaliczki, wykorzystując jego nieświadomość i brak ostrożności w sieci. Istotny jest sposób realizowania płatności za towar. Nowe technologie, które ułatwiają nam codzienne życie, są także wykorzystywane przez przestępców, dlatego bardzo łatwo stać się ofiarą oszustwa internetowego.
 

Policja apeluje o zachowanie rozwagi w trakcie zakupów online. Prosimy, by starać się korzystać ze sprawdzonych stron. Zawsze sprawdzajmy możliwe metody płatności oraz dane kontaktowe sprzedawcy. Unikajmy płatności z góry bądź dokonujmy jej tylko na sprawdzonych i zaufanych portalach. Patrzmy na opinie zarówno o sprzedawcy, jak i sklepie. Nie wierzmy w super oferty i unikajmy zakupu przedmiotów o rażąco niskiej cenie. Zachowujmy korespondencje ze sprzedawcą. Nigdy nie udostępniajmy żadnych swoich haseł dostępowych. W przypadku zamawiania sprzętu elektronicznego pytajmy o dołączenie oryginalnego oprogramowania oraz instrukcji obsługi. Gdy otrzymamy wiadomość od sprzedawcy, nie wchodźmy na stronę sklepu, bądź firmy za pomocą przysłanego linku. Na stronę sklepu lub firmy zawsze wchodźmy, wpisując samodzielnie jej adres w przeglądarkę internetową.
 

Zachowajmy czujność i ostrożność. Nie dajmy się okraść w sieci.
Każde oszustwo internetowe można zgłosić na Policję. Należy pamiętać, by zabrać ze sobą dokumentację tj.:
- datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę,
- nazwę i numer konta sprawcy oszustwa-sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres,
- sposób dokonania zapłaty i kwota.

@ admin24

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe