Mieszkańcy 1000-lecia zniecierpliwieni remontem

  • 24.06.2022, 09:29 (aktualizacja 24.06.2022, 09:58)
  • @ admin24
Mieszkańcy 1000-lecia zniecierpliwieni remontem
Do naszej redakcji wpłynął list od mieszkańców osiedla 1000-lecia w Kościerzynie, w którym wytykają oni wykonawcy robót budowlanych masę usterek. Poprosiliśmy zastępcę Burmistrza - Tomasza Nadolnego, aby ustosunkował się do treści listu, który publikujemy poniżej. Treść listu jest oryginalna natomiast odpowiedź burmistrza znajduje się w materiale wideo.

Dzień dobry,

pisze do Państwa w związku z "flagowym" projektem, który wychwala Pan Burmistrz Michał Majewski a nie jest on wcale taki doskonały.

 

W projekcie :

1. zapomniano o  wymianie chodnika przy  ul. Kartuskiej 18 i 20 - z uzyskanych informacji :

a)"ktoś" zapomniał o nich na etapie projektowania

b) prawdopodobnie jest zamysł, aby chodniki przy tych blokach były wykonane ze środków m.in Wspólnot Mieszkaniowych tych bloków mieszkalnych - dlaczego skoro inne Wspólnoty nie dokładały się do rewitalizacji? Dlaczego mamy dopłacać do inwestycji z powodu błędu i niedopatrzenia Urzędników i innych osób zaangażowanych w projekt rewitalizacji? Zaznaczamy, że nie weryfikowaliśmy tego w KTBS ani UM.

c) murek poniżej miejsc parkingowych przy bloku nr 20 (do parkowania prostopadłego) jest w katastrofalnym stanie, podobnie przy bloku nr 18 pręty wystają z murku - widoczne na zdj w załączeniu

d) przy bloku nr 16 widoczne odcięcie nowego chodnika od starego, za którym mieszka chyba gorszy "sort"- widoczne na zdj w załączeniu

2. Przy ul.Kartuskiej 20:

a) brak możliwości "dostania się" do bloku osoby niepełnosprawnej na wózku z parkingu przy garażach czy też niżej bloku przy parkingu do parkowania równoległego -  możliwości są takie zjechanie po schodach, które zakończy się wywrotką bądź ewentualne dostanie się trawnikiem z perturbacjami bądź zaparkowanie przy bloku (o ile będzie miejsce) przejażdżka pod prąd  górą Kartuskiej i zjazd przy wieżowcu a następnie wjechanie przy sklepie Maja i przejażdżka koło bloku nr 16, 18 i w końcu 20 a jak poradzą sobie ratownicy medyczni, gdy przyjadą ratować ludzkie życie.......? Zablokują wyjazd z ul.Kartuskiej, brawo!!!!!!!!!!!

b) stworzony parking na 3 lub  4 miejsca do parkowania równoległego - mieszkańcy wyszli sami z siebie z inicjatywą, aby zamiast parkować równolegle to parkować skośnie, gdyż wtedy zmieści się więcej samochodów, ale niestety kosztem lekkiego wystawania na ulicę (jest to odcinek drogi dwukierunkowej od skrzyżowania z Os. 1000-lecia do wjazdu do Liceum Ogólnokształcącego - w dniu 20.06.2022r. miała miejsce wizja lokalna włodarzy miasta z przedstawicielami firmy PUDM, po którym w ciągu 5 min pojawiła się Straż Miejska i zaczęła wystawiać mandaty za niewłaściwe parkowanie (ta sama Straż Miejska, która przepędza pijaczków- często załatwiających swoje potrzeby fizjologiczne w miejscu publicznym pod okiem kamer- z ławki na ławkę na kościerskim rynku i nie może sobie z nimi poradzić a  uprzykrza życie prawowitym mieszkańcom) - pytań się rodzi kilka- dlaczego ktoś na etapie projektowania zaprojektował parking równoległy a nie np skośny czy prostopadły nawet kosztem zieleni? gdzie mieszkańcy mają parkować swoje pojazdy skoro jest niewystarczająca ilość miejsc parkingowych (argument, że na terenie ogródków działkowych miał być parking ale w związku z konfliktem działkowców z Burmistrzem nas nie przekonuje; można  by np . było udostępnić po godz. 15 parking należący do Liceum Ogólnokształcącego - kwestia ewentualnej dobrej woli Burmistrza i dogadania się z Panią Dyrektor Liceum i  Panią Starościną, pod którą podlega LO bądź nawet w porozmawiać o udostępnieniu parkingu przy PCPR.

3. są sprzeczne informacje co do przygotowania podłączy do  ciepłej wody do bloków przy ul. Kartuskiej, aby w przyszłości nie rozkopywać rewitalizowanych chodników, dróg wewnętrznych - z informacji uzyskanych od pracowników nie są to podłącza do ciepłej wody tylko wymienione rury do zimnej wody, czyli prawdopodobnie "piękna" rewitalizacja nie będzie na długo....

4. wymiana chodników- po kilku dniach od położenia kostki przy  ul. Kartuskiej mi.in na schodach kostki były luźne i można było się o nie potknąć, szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, których w okolicy nie brakuje.

5. zabranie miejsc parkingowych poprzez bezsensowne zakola na parkingu np. na ul.Kartuskiej w kilku miejscach i przy bloku na Osiedlu 1000-lecia 4, 3 i 6 - początkowo  pracownicy PUDM nie spasowali schodów z parkingiem i  niezbędna była poprawka. Zakola, które zabierają miejsca parkingowe - widoczne na zdj w załączeniu.

6. wysokie krawężniki

7. źle wyprofilowany zakręt między blokiem przy ul. Kartuskiej 12 a garażami przy ul. Kartuskiej 20 -śmieciarka ma na tym odcinku duże problemy z wjazdem

8 na os. 1000-lecia w okolicach bloku nr 7 ponowne rozkopanie powierzchni, gdyż źle wykonano podłącza

9. najpierw na parkingach ułożono miejsca parkingowe jasną kostką i ciemną kostką oddzielono linie graniczne między miejscami parkingowymi  a następnie pomalowano na niebiesko jako  miejsca dla osób niepełnosprawnych z widocznym znakiem wózka inwalidzkiego i nie spasowano ich z liniami tak, że w niektórych miejscach kończy się stanowisko dla niepełnosprawnych , jest cienki pasek jasnej kostki i zaraz kolejne stanowisko, wygląda to co najmniej komicznie- widoczne na zdj w załączeniu

10. różnice w poziomie krawężników oraz krzywo położona kostka chodnikowa, chodnik urywający się w połowie na ulicy jeziornej - widoczne na zdj w załączeniu

11. niespasowane krawężniki na zakrętach, znaczne szpary - widoczne na zdj w załączeniu

12. jakość asfaltu budzi zastrzeżenia

13. na ul. Kartuskiej brak miejsc dla rowerów i motocykli

Dodatkowo w załączeniu zrzuty ekranu wysłanego przez jednego z mieszkańców zapytania do Urzędu Miasta Kościerzyna wraz z odpowiedzią. Proszę zwrócić uwagę, że zadający pytanie mieszkaniec nie otrzymał odpowiedzi, bo nie pytał o zmianę organizacji ruchu tylko próbę uzyskania odpowiedzi, gdzie można złożyć wniosek o zmiany w projekcie, aby parkowanie skośne było możliwe. Chodziło tu bardziej o zagospodarowanie większej powierzchni trawnika. A z własnego doświadczenia wiem, że można to poczynić, ale trzeba się nieźle nagimnastykować i uzasadnić. Co nie zmienia faktu, że ktoś popełnił błąd na etapie projektowania.

 

Nadmieniam, że szczytem bezmyślności było w ubiegłym roku rozkopanie w jednakowym czasie Osiedla Tysiąclecia i ul. Kartuskiej. O ile obecnie Kartuska z bublami raczej jest na finiszu to Osiedle Tysiąclecia jest daleko do  końca. A z informacji -oczywiście nieoficjalnych uzyskanych od Pracowników tzw"końca nie widać" i nie są w stanie nawet teoretycznego terminu wskazać .

 

Natomiast jako ciekawostkę dodamy, że w czasie mrozów w okresie zimowym kostka była kładziona po wcześniejszym ogrzaniu ziemi palnikiem, na wiosnę w tym miejscu były nierówności, które można było dostrzec z okna bloku na przeciwko. 

 

Poza tym praca pracowników wyglądała tak, że dwóch pracowało a pięciu dozorowało-ale to już potraktujmy jako ciekawostkę, nie będziemy Panów rozliczać z godzin pracy.

 

Przez dłuższy okres nie  było żadnego pracownika na rewitalizowanym terenie, zbiegło się to z ogłoszeniem,iż firma PUDM podpisała umowę na budowę ścieżki rowerowej  https://koscierski.info/artykul/rozpoczynaja-sie-prace/1311781. Ostatnio znów zauważono jako taki progres.

 

Powyższe kwestie są pozyskane od mieszkańców, pracowników wykonujących rewitalizację, przesyłam je do Państwa celem zainteresowania tematem i liczę na wnikliwe dziennikarskie zaangażowanie, warto też przyjechać na miejsce i uwierzcie Państwo specjalnie nie trzeba nachylać się, aby te wszystkie buble dostrzec gołym okiem. Burmistrz mydli wszystkim oczy, że rewitalizacja jest super a ma wiele mankamentów i nieprzemyślanych kwestii na etapie projektowania.

 

Tak, na początku byliśmy zachwyceni, że teren w naszej małej społeczności lokalnej nabierze liftingu, ale jeśli można coś książkowo spieprzyć to właśnie ta inwestycja jest dobrym przykładem.

 

 

pozdrawiamy

 Mieszkańcy rewitalizowanych ulic.

 

@ admin24

Zdjęcia (25)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

STOP plamom oleju
STOP plamom oleju 01.07.2022, 10:52
Szanowni mieszkańcy osiedla Kartuska. Popatrzcie jak wyglądają Wasze nowe parkingi. Nie ma miejsca żeby nie było plam oleju od aut. WSTYD !!!
ŻubrPrzyLaniuAsfaltu
ŻubrPrzyLaniuAsfaltu 25.06.2022, 23:19
A czy za niedotrzymanie terminu firma nie powinna płacić kar?
Poinformowany
Poinformowany 26.06.2022, 09:06
Słyszałem, że się dogadali.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 25.06.2022, 14:56
Śmiech na sali. Droga miała być oddana w zeszłym roku ale pewnie i w tym nie dadzą rady tego zrobić. Firma nie mogła dostać asfaltu śmiech. Tylko jakoś do 15 pracę posuwały się powoli a po 15 to pracownicy siły dostawali aż do nocy. Ciekawe godziny pracy ich.
@
@ 25.06.2022, 11:33
Szczerze. Burdel na kółkach!
Alex
Alex 25.06.2022, 06:31
Poirytowanych mieszkańców 1000-lecia, Kartuskiej, Jeziornej, Wybickiego jest wielu! Ludzie mają dość tej rewitalizacji tym bardziej że jest dużo za dużo bubli i termin zakończenia inwestycji był już kilkukrotnie przesuwany ... Co jakiś czas komisja chodzi, aby chyba tylko ludzie widzieli bo po takim przejściu nie widać , aby poprawki były robione. Ale za to widać , jak pracownicy firmy, która jest wykonawcą pracuje w innych rejonach miasta np. na ul. Heykego po przeciwnej str gabinetów lekarskich,...
Do Alexa
Do Alexa 25.06.2022, 16:02
Zaraz, zaraz przecież mieszkańcy tych ulic mają głosować na Majewskiego i spółkę.
Janek
Janek 25.06.2022, 03:56
Wszystkie poniższe komentarze napisała jedna osoba.
Mieszkaniec Kartuskiej
Mieszkaniec Kartuskiej 24.06.2022, 23:32
To tylko kilka absurdów na Kartuskiej, dodam że w miejscu gdzie stoją śmietniki weszły by pewnie ze dwa samochody ale jak usłyszałem w UM gdzie indziej nie mogą być bo szkoda zieleni, a co do zamalowanych do połowy na niebiesko miejsc postojowych to jedno jest na górnym parkingu jak to widać na zdjęciu a drugie takie miejsce koło sklepu Maja, ja się pytam czy nie można było przewidzieć takich rzeczy w fazie projektowej a myślę że jakby ktoś pomyślał i napisał porządny plan to na miejscu górnego parkingu spokojnie wkopując się w głąb można było wybudować parking dwupoziomowy z wjazdem o strony sklepu Maja, ale cóż widocznie miało być tanio.
Wyborca
Wyborca 24.06.2022, 18:12
W rozmowie z zastępcą burmistrza nie ma konkretów, nie ustosunkowano się do wszystkich pkt, Panie Redaktorze dla mieszkańców tych ulic te problemy są ważne i zasadne. Jak ktoś nie mieszka w takim ciągnącym się od roku burdelu to łatwo mu powiedzieć, że takie problemy są przesadzone.
Mandacik
Mandacik 24.06.2022, 17:20
Najstarsi mieszkańcy osiedla nie pamiętają żeby ktoś dostał tutaj mandat zwłaszcza, że mieszkają tu też funkcjonariusze SM. A w poniedziałek 20.06.2022r. cała ulica ludzi pracy dla których przy nocnych powrotach nie ma już miejsc. Pikanterii dodaje fakt, że sam burmistrz wizytujący tego dnia osiedle wysłał w tym celu podległych mu pracowników SM, bo nie podobało mu się jak stoją samochody na jego placu budowy. Gospodarz wystąpił przeciwko suwerenowi...
Wyborca
Wyborca 24.06.2022, 18:05
Mam nadzieję, że po najblizszych wyborach miasto zmieni gospodarza
Wspólnota Mieszkaniowa
Wspólnota Mieszkaniowa 24.06.2022, 16:51
Najlepiej zwalić kogoś niedociągnięcia na Wspólnoty Mieszkaniowe i Zarządców
Jarosław
Jarosław 24.06.2022, 16:49
Rewitalizacja.... Szkoda że nie nagrywałem prac od początku ... Nawet Bareja wymięka
Tysiak
Tysiak 24.06.2022, 16:46
W miesiąc mają skończyć 1000-lecia? Dobry żart 😂😂😂😂
Listonosz
Listonosz 24.06.2022, 16:42
Parking przy bloku nr 20 to element rewitalizacji, a chodnik przy bloku i murki to juz nie!??????
Mieszkaniec
Mieszkaniec 24.06.2022, 16:39
Tytuł nieadekwatny do tekstu, w którym mowa nie tylko o Os.1000-lecia, zresztą podpisane jest "Mieszkańcy rewitalizowanych ulic"

Pozostałe