"Letnie Spotkania z Nauką" po raz kolejny w Czarlinie

  • 29.06.2022, 12:43 (aktualizacja 29.06.2022, 13:29)
  • @ admin24
"Letnie Spotkania z Nauką" po raz kolejny w Czarlinie Uniwersytet Gdański
Od 2 lipca w Czarlinie nad jeziorem Wdzydzkim rusza kolejna XX już edycja "Letnich Spotkań z Nauką". Jest to popularnonaukowa impreza organizowana od lat przez Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie oraz Uniwersytet Gdański reprezentowany przez Wydział Historyczny UG.

W lipcu i sierpniu, w ramach Letnich Spotkań z Nauką, w  każdą sobotę o godzinie 20, w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie wygłaszane są  wykłady z różnych dyscyplin o charakterze popularnonaukowym. Po każdym wykładzie ma miejsce dyskusja, a następnie bezpośrednie spotkanie z wykładowcą.
Najważniejszym atutem Letnich Spotkań jest to, że  o trudnych sprawach wykładowcy starają się mówić językiem zrozumiałym dla uczniów szkoły średniej.

Wstęp na wszystkie imprezy „Letnich Spotkań z Nauką” jest bezpłatny.

Poniżej program imprezy : 

02.07: „Jak zachować bioróżnorodność świata – banki genów”- prof. dr hab. Magdalena Fikus (biochemiczka i wybitna popularyzatorka nauki, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, RUN PAN)

09.07: „Choroby neurodegeneracyjne – dlaczego są takie groźne i czy możliwe jest ich leczenie?” – prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn (biolog molekularny, Uniwersytet Gdański, przewodniczący Rady Doskonałości Naukowej)

16.07: „Dlaczego Wszechświat się rozszerza?” – dr Andrzej Hryczuk (fizyk, Narodowe Centrum Badań Jądrowych)

23.07: „Ci wspaniali wikingowie w swych pancernych Volvo… Obraz Szwecji i jej mieszkańców w polskich mediach w latach 1945-1989” – prof. UG, dr hab. Arnold Kłonczyński (historyk, prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia Uniwersytetu Gdańskiego)

30.07: „Czy da się wyceniać przyrodę tak jak sztukę?” – prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski (ekolog morza, dyrektor Instytutu Oceanologii PAN)

06.08: „20 lat minęło… Letnie Spotkania z Nauką w świecie nauk biologicznych” – prof. dr hab. Przemysław Wojtaszek (biolog, prorektor ds. Projektów Badawczych i Doktorantów Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, pomysłodawca „Nocy Biologów”)

13.08: „Składowisko odpadów poflotacyjnych rudy miedzi „Żelazny Most” – jedno z największych wyzwań geotechnicznych na świecie” – prof. dr hab. inż. Waldemar Świdziński (hydrotechnik i geomechanik, dyrektor Instytutu Budownictwa Wodnego PAN)

20.08: „Barczewko na Warmii – historia ogniem pisana, średniowieczne zaginione miasta i urbanizacja Puszczy Galindzkiej” – dr Arkadiusz Koperkiewicz (archeolog, Uniwersytet Gdański)

27.08: „Kurlandia – upadek ostatniego lenna Rzeczypospolitej” – prof. UG, dr hab. Arkadiusz Janicki (historyk, Dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego)

 

@ admin24

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe