Tragiczna nawałnica na Kaszubach

  • 02.07.2022, 07:36 (aktualizacja 02.07.2022, 09:25)
  • @ admin24
Tragiczna nawałnica na Kaszubach
Połamane drzewa, zerwane dachy, popwywracane łódki i przygniecione samochody. Tak w dużym skrócie można opisać przejście przez nasz region kolejnej nawałnicy. Strażacy usuwali szkody przez całą noc.

W piątkowe popołudnie zgodnie z zapowiedziami synoptyków nad naszym rejonem doszło do załamania pogody. Publikowane przez IMGW prognozy zapowiadały burze,  bardzo silne opady deszczu, grad oraz porywy wiatru do 100 km/h, lokalnie do 110 km/h. 
Niestety prognozy tym razem się sprawdziły.

Niebezpiecznie zaczęło się robić już po godzinie 17.00. Groźnie wyglądające chmury zapowiadały nadchodzące niebezpieczeństwo. Następnie pojawiły się pioruny, lunął obfity deszcz a później grad.Dodatkowo zaczął wiać bardzo silny wiatr, który wyrządził największe szkody. To pogodowe zjawisko określane jest jako "Downburst".

Najbardziej ucierpiały okolice Starej Kiszewy, Wąglikowic, Lizaków i Grzybowa w gminie Kościerzyna. Według nadesłanych relacji mieszkańców wiatr zniszczył duży obszar lasów gdzie drzewa zostały połamane jak zapałki. Strażacy przez całą noc a także kolejny dzień usuwali szkody , które wywołała nawałnica.

 

Co to jest downburst?

Downburst to silny prąd zstępujący w chmurze burzowej, w której ruch powietrza skierowany jest ku ziemi. W przypadku, gdy na skutek bardzo silnego prądu zstępującego, zimne powietrze gwałtownie opada na ziemię mówimy wtedy o występowaniu zjawiska downburst. Zjawisko to charakteryzuje się bardzo silnymi porywami wiatru (ponad 100 km/h) oraz opadami deszczu. Wystąpienie zjawiska downburst, często poprzedzone jest przez chmurę szelfową, w oddali możemy zaobserwować tzw.: „mgłę”. Zjawisko to może powodować bardzo poważne straty, zniszczenia mogą przypominać przejście trąby powietrznej. Mimo krótkiego czasu trwania downburst może spowodować bardzo wielkie szkody – zerwać dachy, powyrywać drzewa – dlatego często mylony jest z trąbą powietrzną. Downburst przeważnie pojawia się w czasie burzy.( radarburz.pl)

Zdjęcia PSP Kościerzyna/ OSP Łubiana /PTTK Wdzydze/ nadesłane

 

 

@ admin24

Zdjęcia (22)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jano
Jano 28.07.2022, 15:23
Zawrocony to debil po matce czy ojcu listonoszu?
Janek
Janek 28.07.2022, 20:56
A może odniesiesz się konkretnie do rzeczy, skłócaczu, systemowy wnikliwy sroillu? Kolejne rzesze Polaków wkrótce pójdą po rozum do głowy i wy*** takie pasożydnicze chwasty jak ty na szczaw !
Maciej
Maciej 04.07.2022, 14:37
Zanim jaka kolwiek straż się pojawiła mieszkańcy już mieli większość drzew usunięte!
Zawrócony
Zawrócony 04.07.2022, 13:24
Nie było żadnej nawałnicy - robicie z lekkiego wiaterku, deszczu i paru grzmotów aferę. Wszystko oczywiście jest spiskiem wiadomych sił, które chcą zniewolić ludzi wmawiając im, że zjawiska atmosferyczne występujące od zawsze, są niebezpieczne. Z plandemią się nie udało, to próbują z pogodą! Następnym krokiem będzie lockdown zakazujący wychodzenia z piwnicy po otrzymaniu alertu RCB, a potem będą zmuszać do montowania urządzeń rzekomo chroniących przed huraganem i burzą - i tylko posiadacze takich urządzeń będą mieli prawo wychodzić. Nieświadomi nie będą oczywiście wiedzieć, że są kontrolowani - każdy ich krok, każde słowo, każda myśl. Ci co się nie podporządkują będą przeznaczeni do likwidacji - przecież celem nadrzędnym jest depopulacja i przejęcie władzy przez korporacje pod wiadomo czyim zarządem. Na szczęście ludzie się budzą!

Admin, napisałem to za ciebie, bo po serii śmiesznych artykułów nt. COVID i wojny w Ukrainie ten mnie wyjątkowo rozczarował.
Janek
Janek 05.07.2022, 04:58
Co chciałeś osiągnąć przez te swoje złośliwości, skłócaczu, srollu systemowy? - obrazić redakcję tego portalu?
Zawrócony
Zawrócony 07.07.2022, 07:10
Chciałem zobaczyć twoją reakcję ruska onuco i czuję dziką radość widząc twoją reakcję. A redakcji tego "portalu" nie da się obrazić po tym, co pokazuje od ponad dwóch lat.
Tina
Tina 07.07.2022, 11:42
Redakcja od ponad dwóch lat pokazuje i pisze prawdę, która "koli w oczy i pada na słuch" ~lemingą~ z polin!!🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗
Janek
Janek 07.07.2022, 08:01
- masz z głową i to fest. Polecam udać się do specjalisty zanim komuś zrobisz krzywdę.
Zawrócony
Zawrócony 07.07.2022, 13:58
@Janek mi wizyta u specjalisty jeszcze może pomóc- dla ciebie już za późno :(
Piotr
Piotr 03.07.2022, 12:52
Tragiczna nawałnica? Tytuł mocno przesadzony, jakby ktoś zginął.
@
@ 03.07.2022, 12:32
Z przyrodą nikt jeszcze nie wygrał i nie wygra! Przyroda się buntuje, została zniszczona przez euro-kołchoz! Im więcej ECO tym więcej syfu w przyrodzie!
To jest rezultat za wprowadzanie nowych ekobzdur na świecie!
Rysiek z lasu
Rysiek z lasu 03.07.2022, 22:42
Nie no dalej trzeba palić wunglem i śmieciami bo plastiki są z ropy naftowej więc przecież też są źródłem odnawialnym.!!!!!
Jakim trzeba być nieukiem i ignorantem aby podważać podstawy ekologii.????
Umysł ci się zbuntował czy co?
@
@ 04.07.2022, 22:31
A tak na marginesie (nieuku), jesteś pewny, że tz. podstawy ekologii są tym, co nawijają ogółu na uszy?To dlaczego, ci co tak promują tą ECOLOGIE rozbijają się prywatnymi samolotami lub lususowymi autami, które nie zawsze są ECO? Ich ECO nie obowiązuje? Niewolnicy mają to tylko przestrzegać?
Tina
Tina 28.07.2022, 02:10
​"Ekologia" to jest ściema dla idiotów. Co też ci rządzący nie wymyślą dla pieniędzy! Jeszcze nie tak dawno zamieniali szkło na plastyk, a dzisiaj mamy odwrotny proces. I tak z węglem też będzie!
@
@ 04.07.2022, 22:20
A kto mówi ci, że masz palić śmieciami! A zapomniałeś jaki plastyk był super, tak ci wmawiano,a dzisiaj po tylu latach odkryto, że to beee i wycofują, zastępują niby bardziej eco, okaże się znowu, że te nowinki za 20 lat okażą się znowu beee! A tak na marginesie, jak potrafią wywołać deszcz, to i potrafią wywołać wszystko! Grunt, że pranie mózgów trwa!!!
Mateusz
Mateusz 02.07.2022, 13:04
Dziesiątki hektarów lasów wycięte pod zwirownie i co roku lecą kolejne drzewa. Brak naturalnej osłony przeciwwietrznej. Okolice Kościerzyny i Sierakowic najbardziej ucierpiały a wspólnym ich mianownikiem są zwirownie które degraduja środowisko i powodują obniżenie poziomu wód.
J
J 02.07.2022, 09:48
Malorolne zara po drewno przyjechali bo po czysta? A opalu nima.
siux
siux 03.07.2022, 21:54
Kurna, naprawdę ktoś Cię zrozumiał?

Pozostałe