Kościerzyna nie ma węgla

  • 29.07.2022, 12:27
  • @ admin24
Kościerzyna nie ma węgla pixabay.com
Jak już informowaliśmy w nadchodzącym sezonie grzewczym spółka Kos-Eko może mieć problem z dostawą wystarczającej ilości ciepła dla mieszkańców Kościerzyny. Sytuacja jest dramatyczna. Nie dość ,że ceny węgla poszybowały w górę to jeszcze brakuje surowca na rynku. Węgiel zgromadzony na składach spółki starczy najwyżej do połowy września.

Aktualnie na składzie węgla wystarczy opału do połowy września. Pozyskany kredyt na zakup surowca w wysokości 4 000 000 zł wystarczy tak naprawdę na zakup tylko części węgla. Co będzie dalej tego nikt nie jest w stanie przewidzieć. Z pewnością wzrośnie cena ciepła dostarczanego przez spółkę Kos-Eko. 

Przypomnijmy, że cena zakupu surowca wzrosła przez rok z 3 milionów do 20 mln czyli ponad 6 razy. Ale wysoka cena to tylko część problemu, węgla odpowiedniej jakości na rynku po prostu nie ma i nikt nie wie kiedy będzie. Istnieje szansa na dostawę 1000 ton węgla z Kazachstanu, ale nie ma pewności czy uda się go kupić.

Najgorsza sytuacja może nastąpić w momencie kiedy zabraknie pieniędzy i opału. Niestety na taki wariant tez jest rozważany. Zdaniem Michał Majewskiego w takim momencie na pewno trzeba będzie wdrożyć procedurę zarządzania kryzysowego, ale jest to w gestii wojewody pomorskiego. Największym problemem w przypadku braku węgla będzie zapewnienie dostaw dla kościerskiego szpitala.

Ratunkiem w tej sytuacji byłoby uruchomienie koogeneratorów gazowych na terenie kotłowni KOS-EKO. Zgodnie z umową miały one zostać dostarczone do końca sierpnia br., ale już wiadomo, że pierwszy pojawi się dopiero wiosną 2023 roku. Tak więc w obecnej sytuacji pozostaje nam tylko nadzieja na to, że sytuacja zdąży się ustabilizować przed nadejściem pierwszych chłodów.

loadingŁaduję odtwarzacz...

@ admin24

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Janek
Janek 01.08.2022, 19:56
Polska Spółka Górnicza wydobywa węgiel za 200zł/tonę. Kto nas więc okrada??! :
https://rumble.com/v1cu9t1-200…
Tina
Tina 30.07.2022, 10:09
Pieniądze są wydawane na nie naszą wojne, a nie ma ich na tego typu problemy w Polsce, na pomoc Polakom, super trzeba zaciągnąć kredyt, który trzeba będzie spłacić!
Tina
Tina 30.07.2022, 09:58
Proszę zwrócić się o pomoc do "wnikliwego kaszuba", występuje ta osoba pod innymi nikami! Jest bardzo wyedukowany lub -na i ma przeogromny zasób wiedzy nad problemami naszego kraju jakim jest Polska, właściwie nie widzi tych problemów o których mówi się w niezależnych mediach od ponad 2 lat, no cóż efekt noszenia klapek na ślipiach widać, że działa!🙈🙉🙊

Pozostałe