ZUS - „Czternastki” bez wniosków

  • 04.08.2022, 12:27 (aktualizacja 04.08.2022, 12:47)
  • @ admin24
ZUS - „Czternastki” bez wniosków pixabay.com
Już za trzy tygodnie, 25 sierpnia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę tzw. czternastej emerytury. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Oznacza to, że aby otrzymać pieniądze nie trzeba składać wniosku.

Wypłata tzw. czternastej emerytury w 2022 r. jest zagwarantowana ustawowo. Pieniądze są zabezpieczone i trafią do uprawnionych w wyznaczonym terminie.

Kolejne w 2022 r. dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, otrzyma do 9 mln emerytów, rencistów i osób, które pobierają świadczenia długoterminowe. 8,1 mln z nich to beneficjenci ZUS.

Wśród uprawnionych są również tacy, którzy pobierają renty socjalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, renty inwalidzkie oraz świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Prawo do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura czy renta, będzie ustalane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty.

„Czternastka” w pełnej wysokości wyniesie 1338,44 zł. Świadczenie będzie zwolnione z podatku dochodowego, pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Dlatego kwota do wypłaty wyniesie 1217,98 zł.

„Czternastkę” w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternasta emerytura będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Minimalna wysokość czternastki to 50 zł.

W ZUS terminy wypłaty świadczenia przypadną 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Natomiast w przypadku osób, które pobierają zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. 

Świadczenie będzie wolne od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie też wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Zgodnie z szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

loadingŁaduję odtwarzacz...

@ admin24

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe