X BATALIA NAPOLEOŃSKA W BĘDOMINIE

  • 24.08.2015, 16:02
  • Redakcja koscierzyna24.info
X BATALIA NAPOLEOŃSKA W BĘDOMINIE
W minioną sobotę w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie odbyła się już dziesiąta edycja Batalii Napoleońskiej. Celem tego widowiska jest przypomnienie wydarzeń z okresu wojen napoleońskich.

Na będomińskich polach można było zobaczyć potyczki i starcia z czasów gdy wojska Napoleona wkroczyły na ziemie Pomorza. Miejsce batalii nie jest przypadkowe, ponieważ w Będominie urodził się Józef Wybicki - twórca hymnu narodowego, a także uczestnik wydarzeń napoleońskich.
Marian Seyda - Towarzystwo Przyjaciół Będomina: Józef Wybicki, twórca naszego hymnu był bardzo wybitną postacią w okresie napoleońskim. Próbujemy my jako rekonstruktorzy, szczególnie jako drugi pułk Księstwa Warszawskiego promować to miejsce urodzenia Józefa Wybickiego.
Bitwa Napoleońska to przede wszystkim odtworzenie wojennych realiów i fragmentów prawdziwej historii. To nie tylko bitwy, ale również patrole i rekonesanse oraz obozowa rzeczywistość.
Wojciech Bronisławski - dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku: Historia nie musi być nudna i kojarzyć się z wymiarem czysto książkowym, bardzo ważnym, ale jednocześnie powinna działać na wyobraźnię osób od wieku bardzo młodego, dzieci, młodzieży, po dorosłych. Uczestnictwo w batalii daje takie poczucie, że się jest w czasie historycznym. To zawsze powoduje większe zainteresowanie, rozbudzenie wyobraźni.
Uczestnicy batalii stali się świadkami żywej historii. W tegorocznej bitwie wzięło udział siedem grup rekonstrukcyjnych z Polski oraz Europy.
Ignas Babušis - rekonstruktor z Litwy: To co było po Rewolucji Francuskiej to była wolność, wszyscy byli braćmi. Panował liberalizm. Nasza grupa nie ma oficjalnego dowódcy ja jestem tylko dowódca na polu bitwy. Jesteśmy jak koledzy i bracia i tak samo było po Rewolucji Francuskiej.
Publiczność miała możliwość poznania warunków życia codziennego żołnierzy. Batalia Napoleońska to jedna z ważniejszych imprez historycznych w naszym kraju, która cieszy się ogromną popularnością.

 

Redakcja koscierzyna24.info

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe