Uwaga na kleszcze!

  • 18.07.2016, 11:34 (aktualizacja 19.07.2016, 09:40)
  • Agnieszka Wróblewska
Uwaga na kleszcze!
Ostrzegamy: w całej Polsce jest coraz więcej zachorowań na boreliozę. W ubiegłym roku odnotowano aż 56 przypadków zachorowań w powiecie kościerskim, obecnie liczba zachorowań na tę bardzo groźną chorobę wynosi 31 i stale rośnie.

Borelioza jest  chorobą zakaźną przenoszoną przez kleszcze, a zachorowanie na nią wiąże się z bardzo poważnymi dla zdrowia konsekwencjami, wyróżnić tu należy zaburzenia w układzie kostnym, neurologicznym oraz zaburzenia rytmu serca. 
Wskazówek jak uchronić się przed ukąszeniem i ewentualnym zakażeniem boreliozą udzieliła Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie - Grażyna Greinke:

 


Grażyna Greinke: Jeżeli idziemy do lasu, czy w zarośla jakiekolwiek to powinniśmy ubrać się przede wszystkim w długie spodnie, długie rękawy, czapka na głowie najlepiej jak to jest odzież koloru jasnego bo wtedy widzimy czy kleszcz gdzieś usiadł, żebyśmy nie przynieśli tego do domu. Następna sprawa należy brać odstraszające środki, które na rynku są dostępne.

Wszystkie formy wypoczynku letniego powinny być zarejestrowane w bazie, nad którą kontrolę sprawuje  Kuratorium Oświaty. Na podstawie tej bazy pracownicy sanepidu kontrolują miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży, nie tylko pod kątem występowania kleszczy, ale również prowadzą nadzór bieżący nad zapleczem sanitarnym oraz gastronomicznym.

 

Grażyna Greinke: W tej chwili odbywa się kontrola miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży, w tej chwili mamy około 100 takich miejsc, i jeszcze następuję rejestracja bo my korzystamy z ogólnopolskiego rejestru który jest udostępniony przez Kuratorium , przekazujemy ulotki edukacyjnych o tym, też w przypadku kleszczy, ale również o tym jak należy zachować się w upałach, pięć kroków do produkcji zdrowej żywności.

Niespełnienie standardów wyznaczonych przez Powiatową Stacje Sanitarno-Epidemiologiczną podlega karze do 500zł.

 

 

Agnieszka Wróblewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Najlepsze sa środki zawierające DEET
Najlepsze sa środki zawierające DEET 18.07.2016, 20:44
Mają tylko kilka małych wad. Robią dziury w namiotach, niszczą ubrania i tapicerki w samochodach, czy przy takim działaniu są szkodliwe dla zdrowia ?

Pozostałe