Kościerzyna uczciła pamięć Powstańców

  • 02.08.2016, 11:14 (aktualizacja 04.08.2016, 13:07)
  • Agnieszka Wróblewska
Kościerzyna uczciła pamięć Powstańców
W 72. rocznicę Powstania Warszawskiego na kościerskim rynku odbyła się rekonstrukcja tego historycznego wydarzenia. Mieszkańcy mogli znaleźć się w samym centrum Warszawy, gdzie o godzinie "W" rozpoczęła się walka o wolność.

W historyczną podróż mieszkańców przenieśli  Harcerze ZHP Kościerzyna, Harcerze ZHR oraz  grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego ,,Cis" Męcikał. Inscenizację rozpoczęło wycie syren o godzinie 17.00. To symboliczne oddanie czci wszystkim poległym w walce powstańcom. Rekonstrukcja bowiem to  nie tylko żywa lekcja historii, ale przede wszystkim hołd dla walczących w nim ludzi.
 

Piotr Kwidziński - współorganizator rekonstrukcji: Bez tamtych ludzi, nie byłoby może tej wolnej Polski. Myśmy byli pomiędzy jednym okupantem, a drugim. Wielkie mocarstwa nas sprzedały, byliśmy skazani na komunę. Chcieliśmy przez moment być wolnymi. Ci ludzie, którzy w '44 roku chwycili za broń przez moment poczuli się wolni, przez moment byli w polskim kraju, byli w polskiej ojczyźnie.


Pamięć o walczących i  poległych to wartość nadrzędna corocznych rekonstrukcji tego wydarzenia. Powstanie Warszawskiego to  wielka tragedia w dziejach narodu polskiego. Śmierć w nim poniosła ogromna liczba ludzi. Było manifestem  odwagi i hartu ducha wszystkich walczących. Stało się symbolem polskiej niezłomności. 

 

 

Agnieszka Wróblewska

Zdjęcia (41)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czego uczy taki spektakl?
Czego uczy taki spektakl? 03.08.2016, 07:36
co ma przekazać młodym i dzieciom? jakie przesłanie ma ta inscenizacja? czy Kościerzyna ma jakiś związek z Warszawą? czy tu toczyły się walki w Powstaniu Warszawskim? ja rozumiem inscenizacje lokalnych wydarzeń historycznych, rozumiem złożenie kwiatów i oddanie hołdu powstańcom ale ta inscenizacja nie ma nic wspólnego w wydarzeniami historycznymi z 1944 roku
Joanna
Joanna 02.08.2016, 15:10
Uważam, że urządzanie takich prymitywnych w sumie inscenizacji za bardzo zły pomysł. Przecież to żadna lekcja patriotyzmu. To zakłamanie historii w imię hasła "jak to na wojence ładnie". Powstanie to przecież była niewyobrażalna tragedia z 200 tys. ofiar i kompletnie zniszczoną Warszawą. Robienie z tego ulicznego pokazu z udziałem dzieci jest niegodziwe. Do tego jeszcze podobno była to żywa lekcja historii i hołd dla walczących w nim ludzi. Horror jakiś.
POdpis
POdpis 02.08.2016, 22:48
pan aspirant tworzy swoją historię, nie tylko o powstaniu
Powstanie Warszawskie
Powstanie Warszawskie 02.08.2016, 11:52
Historycy twierdzą,że to był zryw patriotyczny,który od samego już planu wstępnego był skazany na porażkę,więc czy warto było???? aby tylu ludzi straciło życie,skoro inicjatywa była bez szans????Wg mnie to była czysta filantropia w negatywnym tego słowa znaczeniu
jan
jan 02.08.2016, 12:29
Zgadzam się ale krzywdzące jest teraz tak o tym pisać i mówić, bo dajmy na, to powiedz to powstańcowi prosto w twarz... Odważył byś się?

Pozostałe