Bukiety dla Panny Zelno

  • 17.08.2016, 11:24 (aktualizacja 19.08.2016, 12:35)
  • Agnieszka Wróblewska
Bukiety dla Panny Zelno
15 sierpnia na kościerskim rynku już po raz piąty odbył się festyn integracyjny pod nazwą Bukiety dla Panny Zelno.

Głównym celem tego wydarzenia jest reinterpretacja zwyczaju komponowania bukietów zielnych, tworzonych w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Święto to stanowi doskonały pretekst do szerzenia świadomości ekologicznej. Procesy cywilizacyjne sprawiły, że zanika znajomość przyrody. Festyn ten ma za zadanie pobudzić zainteresowanie ludzi otaczającym ich środowiskiem. Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji:

Ilona Kleinszmidt - koordynator Kościerskiego Centrum Wolontariatu: Przygotowaliśmy koncerty zarówno solowe, jak i zespołów muzycznych takich jak zespół Colored, obecnie na scenie występują animatorzy z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Ponadto przygotowaliśmy konkursy dla dzieci, no i oczywiście najważniejsze, rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy bukiet.

Zarówno pogoda jak i frekwencja dopisały. Kościerski rynek tętnił życiem w to poniedziałkowe popołudnie. Na scenie zagościli nie tylko polscy artyści, ale również zagraniczni goście, których do występów przygotowywał aktor i reżyser Krzysztof Kaczmarek.

Krzysztof Kaczmarek - aktor i reżyser: Od kilku lat jestem zapraszany przez Gdańską Fundację Dobroczynności, aby pracować razem z młodzieżą Litwy, Białorusi i Ukrainy. Są to młodzi studenci, nieraz uczniowie szkół średnich. Przyjeżdżają, aby się integrować, aby pracować, aby śpiewać. Robimy z nimi elementarne zadania aktorskie, otwieramy ich, uczymy samokreacji i potem z tego wynika jedno - wspaniały koncert, gdzie oni pokazują swoje utwory, swój talent. A potem na końcu będzie jedna wspólna dla wszystkich prorocza piosenka pod tytułem Wolność

Długo wyczekiwanym punktem festynu było wyłonienie zwycięzców na najpiękniejszy bukiet dla Panny Zelno.  Wybór nie był prosty, gdyż ocenie poddano aż 54 wyjątkowe kompozycje kwiatowe.  Zaszczytne pierwsze miejsce zajęła 6 letnia Patrycja, która w swoim bukiecie wykorzystała warzywa i kwiatki z ogródka. Zwieńczeniem występów artystycznych była wspólnie zaśpiewana na kościerskiej scenie piosenka pod tytułem Wolność. 

Festyn powstał dzięki współpracy Gdańskiej Fundacji Dobroczynności, Kościerskiego Centrum Wolontariatu oraz Kościerskiego Domu Kultury i został dofinansowany przez Burmistrza Miasta Kościerzyna. Kolejne tego typu wydarzenie integracyjne już za rok.

 

 

Agnieszka Wróblewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jolanta
Jolanta 21.08.2016, 19:54
Panna Zelno-któż to taki czy ktoś wie,gdyż z artykułu nic nie wynika
kościerzak
kościerzak 21.08.2016, 11:15
ten obrządek jest obchodzony tylko w Kościerzynie -czyżby u nas było najwięcej niedowiarków????Poszukajcie w necie-nie ma drugiego miasta w Polsce,które czci tą Pannę Zelno,kto to w ogóle jest i skąd się wzięła w Kościerzynie????
Marian
Marian 21.08.2016, 21:30
Kraków i Warszawa też mają podobną imprezę. Krakow na malym rynku. Slabo sprawdzasz internet. Poświęć na to wiecej czasu.
Panna Zelno
Panna Zelno 21.08.2016, 11:10
to obrządek pogański i nie rozumiem jego znaczenia

Pozostałe