UWAGA! KĄPIEL W FONTANNIE GROZI CHOROBAMI!

  • 13.08.2015, 16:16
  • Redakcja koscierzyna24.info
UWAGA! KĄPIEL W FONTANNIE GROZI CHOROBAMI!
W upalne dni bardzo często zapominamy, że fontanny to element dekoracji miast i nie są one przeznaczone do kąpieli. Pomimo ostrzeżeń sanepidu wielu mieszkańców Kościerzyny oraz turystów wciąż chłodzi się w miejskiej fontannie. Tymczasem taka kąpiel może skończyć się groźnymi chorobami.

Sanepid ostrzega, że woda z fontanny, choć wydaje się czysta, jest w rzeczywistości siedliskiem niebezpiecznych bakterii, w tym typu fekalnego. Warto o tym pamiętać, zanim zanurzymy w niej nogi lub, co gorsza, zechcemy się jej napić. W fontannie namnażają się drobnoustroje, bakterie legionella, grzyby, jaja pasożytów odzwierzęcych. A im jest cieplej, tym więcej bakterii.
Greżyna Greinke - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie: Teraz, gdy temperatura jest bardzo wysoka, to istnieje również zagrożenie zachorowania na legionelozę, która występuję w postaci zapalenia płuc lub gorączki pontiac, bardzo niebezpiecznej.
Wysoka temperatura powietrza sprzyja rozwojowi bakterii we wszystkich przewodach fontanny. Zagrożenie dotyczy zwłaszcza małych dzieci, które mają słabszą odporność.
Grażyna Greinke: My apelujemy: nie wchodzić, nie kąpać się, nie połykać. Wygląda to bardzo źle, mimo, że interweniujemy do władz miasta. Wiem, że odbywają się kontrole straży miejskiej, ale dalej dzieci się kąpią. Mamy są zadowolone, robią zdjęcia, a jest to niebezpieczne.
Przez kąpiel w fontannie oprócz chorób układu pokarmowego, zatruć i biegunek, możemy nabawić się uczuleń alergicznych. Woda w fontannie może więc stwarzać duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Pamiętajmy o tym nawet podczas największych upałów.

 

Redakcja koscierzyna24.info

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe