Batalia Napoleońska w Będominie

  • 22.08.2016, 12:26 (aktualizacja 24.08.2016, 13:56)
  • Agnieszka Wróblewska
Batalia Napoleońska w Będominie
Już po raz jedenasty w Będominie podziwiać mogliśmy historyczne widowisko jakim była Batalia Napoleońska.

 

W 1806 roku na ziemie polskie wkroczyła armia napoleońska przynosząc jej mieszkańcom nadzieję na odbudowę niepodległego państwa. Polskie jednostki wraz z armią francuską wzięły udział w walce z oddziałami pruskimi oraz wojskiem rosyjskim.

 

W nawiązaniu do tych historycznych wydarzeń na polach w Będominie 20 sierpnia odbyła się rekonstrukcja bitwy z okresu kampanii napoleońskiej. Muzeum Hymnu Narodowego w jakim odbyła się ta plenerowo-historyczna impreza jest miejscem o dużym znaczeniu sentymentalnym:

Wojciech Bonisławski – Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku: Jest to miejsce naznaczone niezwykłą postacią, czyli Józefem Wybickim, twórcą polskiego hymnu i całą historią, która zdarzyła się w jego życiu i zdarzyła się na Kaszubach. Chcemy by wszyscy tu przyjeżdżający mogli doświadczyć historii i żeby mogli brać udział w rekonstrukcji bitwy, ale jednocześnie wszystkich działań wojskowych tamtej epoki.

Poza bitwą, która była głównym punktem programu na zainteresowanych czekały również pokazy medycyny wojskowej, pokaz artylerii, kuchnia obozowa, wystawa sprzętu wojskowego oraz jarmark regionalny. Bitwa została wiernie odwzorowana, a wszystko dzięki biorących w niej udział rekonstruktorom:

Marian Seyda – rekonstruktor, członek Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie: Mundur Księstwa Warszawskiego, on jest wiernie odwzorowany na podstawie tych historycznych zachowanych, które znajdują się w muzeach. Każdy detal jest praktycznie odwzorowany identycznie tak, jak ten historyczny. Do tego jeszcze czapka, tutaj mamy takie przybory, ładownica, chlebak, to wszystko co nosili żołnierze epoki Księstwa Warszawskiego. Ja jestem akurat fizylierem, czyli należę do oddziału, do sekcji piechoty , ale mamy różne formacje, mamy kawalerie.

Organizatorami tego historycznego widowiska było Muzeum Narodowe w Gdańsku, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz Urząd Gminy Nowa Karczma.

Kolejna taka impreza już za rok.

 

 

Agnieszka Wróblewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bajka o Napoleonie
Bajka o Napoleonie 22.08.2016, 15:08
Ona po Leonie ma 3 dzieci.

Pozostałe