Spływ Ceramików w Garczynie

  • 30.08.2016, 13:20 (aktualizacja 02.09.2016, 11:32)
  • Agnieszka Wróblewska
Spływ Ceramików w Garczynie
26 sierpnia odbył się Ogólnopolski Spływ Kajakowy Ceramików LUBIANA.

Miłośnicy kajaków spotkali się już po raz 38, by podziwiać piękno kaszubskiej przyrody.

W spływie udział wzięło ponad 150 uczestników, którzy pokonali bardzo malowniczą trasę prowadzącą przez kaszubskie jeziora i rzeki, między innymi Jeziora Garczyn, Sudomie i Osuszyno oraz rzeki Graniczną i Trzebiochę.

Jarosław Ptaszyński – Komandor Ogólnopolskiego Spływu Kajakowego Ceramików LUBIANA: W tym spływie udział praktycznie biorą ludzie z całej Polski, jako ciekawostkę mogę podać, że  ten nasz najsławniejszy kajakarz Olek Doba, tez tu pływał z nami, ścigał się razem z nami. Teraz to już ma o wiele większe wyzwania niż taki spływ kajakowy ceramików.


Spływ zrzesza ludzi z całej Polski, by wziąć w nim udział wcale nie trzeba być ceramikiem, a wystarczy być miłośnikiem tego typu aktywności. Jednym z uczestników był Mistrz Świata w zawodach kajakowych na 2000m - Edward Góra z Gdańska. Opowiedział on o różnicy między kajakiem turystycznym a wyczynowym:

Edward Góra – uczestnik spływu: Wyczynowy kajak to cyrk, to jest wywrotność. Tak dla przeciętnego człowieka, wejść do kajaku i żeby nawet wejść to nie da rady, bo się wywróci.  Trzeba ileś czasu poświęcić, ileś razy się wywrócić no i jeszcze technika przychodzi, wiatr, fala. To trzeba trochę praktyki nabrać, tak przez dwa, trzy lata, by później startować w wyczynowych kajakach. Wyczynowe kajaki są bardzo płytkie, bardzo owalne, jak butelka, 12 kilogramów ważą.

Po raz pierwszy Spływ Ceramików odbył się w Garczynie. Miejmy nadzieję, że miejsce to zostanie wpisane na stałe w co roku organizowany spływ, zwłaszcza że na jeziorze przewidziane są inwestycje:

Grzegorz Świtała – zastępca Wójta Gminy Kościerzyna: My jako Gmina, też muszę się przyznać, przygotowujemy się do inwestycji na jeziorze Garczyn, w ramach takiego projektu strategicznego Pomorskie Szlaki Kajakowe, gdzie chcemy po drugiej stronie jeziora, w takim naszym obozowisku Garczyn zbudować jedną z przystani kajakowych, która będzie mam nadzieję do wykorzystania w przyszłym roku przez członków spływu tego tutaj dzisiejszego Spływu Ceramika.


Głównym organizatorem spływu był Klub Kajakowy Koła Zakładowego PTTK. Wydarzenie to powstało przy współpracy Zakładów Porcelany Stołowej Lubiana S.A, Urzędu Gminy Kościerzyna,  Zarządu Głównego PTTK w Warszawie, Komisji Turystyki i Rekreacji Polskiego Związku Kajakowego w Warszawie oraz Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.


Impreza trwała trzy dni, a jej głównym celem była społeczna, rodzinna integracja połączona z aktywnym wypoczynkiem i pięknem Ziemi Kaszubskiej. Kolejna dawka takich wrażeń już w przyszłym roku.

 

 

Agnieszka Wróblewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe