Narodowe Czytanie w ZSP nr 2

  • 05.09.2016, 13:23 (aktualizacja 07.09.2016, 12:47)
  • Krzysztof Wencki
Narodowe Czytanie w ZSP nr 2
W sobotę po raz piąty odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą było „Quo vadis”. W akcję włączył się kościerski Zespół Szkół Publicznych nr 2. Dzieło Henryka Sienkiewicza czytano w ogrodzie placówki.

Po raz pierwszy Narodowe Czytanie odbyło się w 2012 roku – wtedy czytano „Pana Tadeusza”. Teraz lekturę wybrali internauci. „Quo vadis” konkurowało z „Chłopami” Reymonta, „Weselem” Wyspiańskiego, „Popiołami” Żeromskiego i powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. Dzieło Sienkiewicza otrzymało najwięcej głosów i dlatego właśnie „Quo vadis” czytane było w ponad 2 tysiącach miejsc w Polsce i za granicą.

 

Gabriela Kreft – dyrektor ZSP nr 2: Nasza szkoła włączyła się już w te działania w momencie, kiedy pan prezydent ogłosił rok 2016 rokiem sienkiewiczowskim, a dzień 3 września Narodowym Czytaniem "Quo vadis". Postanowiliśmy zorganizować kościerskie czytanie "Quo vadis" w naszej szkole. Inicjatorkami wydarzenia była pani Ania Flisikowska - polonistka i pani Elwira Kwidzińska, która również jest polonistką i pracuje w bibliotece.

 

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął sobotnie czytanie w warszawskim Ogrodzie Saskim. Kościerska szkoła też zaprosiła wszystkich chętnych do czytania pod gołym niebem. Specjalnie na tę okazje przygotowano adaptację powieści, dzięki czemu można było ją przeczytać w ciągu jednego dnia.

 

Anna Flisikowska: Zaprosiliśmy gości, zgodnie z decyzją, żeby to uczynić uroczystym dniem. Zgodził się pan burmistrz Michał Majewski, będzie czytać pani Anna Czerwińska-Rydel - pisarka z Gdańska, będzie czytać nasza absolwentka, mama z Rady Rodziców, która zrobiła nam tę przyjemność i będzie czytać pan Jan Dittrich, pani Alicjad Kirstein - same znakomitości. Myślimy, że interpretacje będą ciekawe i każda będzie inna”.

 

Akcja Narodowego Czytania powstała, by upowszechniać czytelnictwo. Niestety – po książki sięgamy coraz rzadziej, a niechęć do czytania widać już u najmłodszych. Według badań 63% Polaków w ogóle nie czyta książek. Szkoły starają się to zmieniać.

 

Elwira Kwidzińska: Biblioteki włączają się w różne imprezy, uroczystości, by młodzież zachęcić do czytania, żeby pokazać im, że czytanie jest też trendy. Mieliśmy na przykład 10 czerwca taką uroczystość - o 10 w całej Polsce jednocześnie jak najwięcej  osób miało czytać i bardzo fajnie ta akcja wyszła.

 

Mowa o akcji masowego czytania „Jak nie czytam jak czytam”. W tym roku ponad 432 tysiące uczniów ustanowiło rekord w masowym czytaniu w jednym momencie. Teraz przyszedł czas na kolejne wydarzenie motywujące do czytania.

 

Anna Flisikowska: Organizowanie takiego święta w szkole ma też taki cel, żeby odczarować takie myślenie, że szkoła psuje literaturę, że szkoła oducza czytać. Myślę, że warto pokazać, że i ludzie młodzi i ludzie dorośli czytają, lubią czytać, a szkoła jest do tego świetnym miejscem. Szkoła ma przecież pokazywać ciekawe teksty, a nie takie, których nikt nie chce czytać. 

 

Zanim jednak w ZSP nr 2 zabrzmiało „Quo vadis” zgromadzeni wysłuchali słuchowiska, które uczniowie gimnazjum stworzyli na podstawie noweli Sienkiewicza „Jamioł”.  

 

 

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jedyne co pan Majewski POtrafi
jedyne co pan Majewski POtrafi 10.09.2016, 11:10
to POdzielić, jako pełnomocnik POwiatowy partii PIS powinien zgodnie z doktryną partii dążyć do rozwoju miasta i zainicjować nowe kierunki, dać impuls dla młodych a mamy stagnację, marazm i "starych" ludzi pana Czuchy na stanowiskach!
POdpis
POdpis 07.09.2016, 15:43
Droga redakcjo? dlaczego kasujecie wpisy?
Majewski to gospodarcze i kulturalne uwstecznienie Kościerzyny
Majewski to gospodarcze i kulturalne uwstecznienie Kościerzyny 07.09.2016, 11:22
Funkcjonowanie kościerskich placówek kulturalnych (np. Dom Kultury) i oferta kulturalna Kościerzyny za rządów Majewskiego wygląda tragicznie. Majewski to gospodarcze i kulturalne uwstecznienie Kościerzyny.
Mieszkanka
Mieszkanka 07.09.2016, 12:04
w tym roku było wiele ciekawych wydarzeń na najwyższym poziomie i takich mniej ciekawych, dla każdego coś do wyboru. Imprez pod dostatkiem, ale chyba tutaj nie mieszkasz, bo jesteś totalnie niezorientowany. Ostatnia impreza na rynku Big Ben Fredens, rewelacyjny koncert, dużo ludzi, fajna atmosfera, ja byłam i mimo, że po raz drugi to słyszałam, to cudownie się bawiłam. Dlaczego wciąż wypisujesz to samo? brak Ci kreatywności
Kulturalne braki klakierów Majewskiego
Kulturalne braki klakierów Majewskiego 08.09.2016, 10:11
Ktoś, kto o wydarzeniach kulturalnych serwowanych kościerzakom przez Majewskiego i podległego mu Dyrektora KDK Dietricha mówi, ze są to "wydarzenia na najwyższym poziomie" ośmiesza się i dowodzi, że z "wydarzeniami kulturalnymi na najwyższym poziomie" nie miał jeszcze w życiu styczności. NO cóż, ale tacy właśnie są klakierzy Majewskiego.
kultura na najwyższym poziomie
kultura na najwyższym poziomie 08.09.2016, 10:27
Stephen Layton dyrygent światowej sławy wystąpił w naszym cudownym mieście 12 czerwca o godzinie 16;00 gdzie dyrygował Polskim Chórem Kameralnym. Szkoda, że nie było Ciebie na tak niezwykłej imprezie. Przydała by Ci się duża dawka kultury. To jedna z wielu atrakcji, ale Ty nie masz pojęcia o tym co się w Kościerzynie dzieje. Po przegranych wyborach Ci zupełnie odbiło. Weź się za siebie i patrz w przyszłość z nadzieją na wyzdrowienie ;0)
Marta
Marta 07.09.2016, 12:51
to prawda imprez było dużo, można było coś dla siebie wybrać, nie trzeba chodzić na wszystko, nie zawsze tez pogoda dopisywała, ale to pewnie według pana tez by była wina burmistrza
Majewskiego inicjacja kulturalna
Majewskiego inicjacja kulturalna 06.09.2016, 22:40
To był podobno pierwszy kontakt Majewskiego z polską klasyką. Dobrze, że chociaż kilka wersów przeczytał.
Majewski biega za kamerą
Majewski biega za kamerą 06.09.2016, 17:29
Nigdy bym nie pomyślała, że Pan Majewski jest miłośnikiem czytania. To raczej człowiek o ograniczonych perspektywach intelektualnych. No ale jest okazja, więc lgnie do kamery, z przylkejonym głupkowatym uśmieszkiem. Moźe by tak zajął się w końcu sprawami miasta.
Majewsj
Majewsj 06.09.2016, 20:46
Majewski to ograniczony analfabeta spragniony medialnego poklasku.
Do majewsj
Do majewsj 07.09.2016, 17:10
Tskie słowa to tylko może z siebie wydobyć SOCJOPATA
Malwa
Malwa 07.09.2016, 16:28
tego typu komentarze są bardzo obraźliwe i świadczą tylko i wyłącznie o braku kultury osoby je piszącej. Cieszę się, że w końcu mamy dobrego, mądrego człowieka na stanowisku burmistrza, że reprezentuje nas prawdziwy, myślący człowiek, który ma czas dla ludzi i dla nich działa.
Czym zasłużył się Majewski dla mieszkańców Kościerzyny?
Czym zasłużył się Majewski dla mieszkańców Kościerzyny? 07.09.2016, 18:30
Przepraszam, ale w jakich kwestiach Majewski wykazał się skutecznym działaniem na rzecz mieszkańców Kościerzyny? Skazując miasto na setki tysięcy dopłat do Związku Gmin Wieźyca i brak skutecznych rozwiązań problemu śmieci? W ciągłych podwyżkach cen wody i ścieków? Kiedy podniósł się hałas wokół przedszkoli? W ochranianiu kościerskich biznesowo-towarzyskich patologii?
Majewski zasłużony dla miasta
Majewski zasłużony dla miasta 07.09.2016, 20:07
jest w wielu kwestiach. Po pierwsze to znacznie obniżył pensje dyrektorom i prezesom, od tego trzeba było zacząć, może temu tak się pieklisz i pienisz? Takich czynności wykonał wiele, jednak Ty nie chcesz o nich czytać, Ty prowadzisz zaciekłą prostacką kampanię przeciwko burmistrzowi, dlatego codziennie sam dokonujesz tak wielu wpisów na wszystkich stronach tego portalu. To staje się uciążliwe dla osób które obiektywnie chcą czytać wiadomości, które same mają wyrobione opinię na temat burmistrza i na Twój temat.
Nic nie wiedzący i nic nie zmieniający Majewski
Nic nie wiedzący i nic nie zmieniający Majewski 07.09.2016, 22:20
Jakim "dyrektorom" obcioł wynagrodzenia??? Możesz to powiedzieć zakłamany kundelku Majewskiego??? Przecież ten matoł Majewski po półtorarocznym urzędowaniu nie wiedział nawet ile zarabiają dyrektorzy. Nie wiedział, że Dyrektor Czaja wyciąga z miasta pieniądze aż z czterech źródeł na kwotę ok 20 000 złotych miesięcznie. I pytanie zasadnicze: czemu oszczędności i cięć wynagrodzeń nie rozpoczął od siebie???
przykra sprawa
przykra sprawa 06.09.2016, 21:15
Powyższa wypowiedź świadczy o tym jakie osoby atakują pana burmistrza. Jaki to pokrój ludzi prostackich i prymitywnych. Żal czytać takie wypowiedzi, ale teraz przynajmniej człowiek wie, kto robi takie ataki na burmistrza.
do biega za kamerą
do biega za kamerą 06.09.2016, 17:58
Myślę, że ty jesteś ograniczony z głupkowatym uśmieszkiem.
panie asystencie
panie asystencie 06.09.2016, 19:01
konkol - SKOŃCZ!

Pozostałe