W Kościerzynie obchodzono Światowy Dzień FAS

  • 12.09.2016, 11:53 (aktualizacja 16.12.2016, 10:33)
  • admin 24
W Kościerzynie obchodzono Światowy Dzień FAS
FAS to zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód. Choroba jest nieuleczalna i ma ogromny wpływ na życie dziecka, a później dorosłego człowieka. A przecież można jej uniknąć – wystarczy zachować abstynencję w czasie trwania ciąży. O tym przypominano podczas Światowego Dnia FAS.

Kościerzyna po raz pierwszy włączyła się w tę akcję. W piątek około 90 osób – pracowników instytucji, które włączyły się w obchody, ubrało specjalne żółte koszulki i uczulało na problem FAS.

Michał Majewski – burmistrz Kościerzyny: Tak, jak na koszulce pisze: woda - tak, alkohol – nie. Może niekoniecznie dla wszystkich całkowicie „nie”, ale, rzeczywiście, trzeba bardzo uważać i mieć pełną świadomość, w jaki sposób z niego korzystać.

Alkoholowy zespół płodowy jest najcięższą formą wad wrodzonych wywołanych przez ekspozycje płodu na alkohol. I trzeba podkreślić, że nie ma takiej dawki, która byłaby bezpieczna dla dziecka. Te informacje znalazły się na materiałach, które w piątek otrzymywali mieszkańcy miasta.

Jacek Konkol – asystent burmistrza Kościerzyny: Uświadamiamy właśnie, co to jest FAS. Jakie są objawy. Rozdajemy specjalne zakładki do książek. Jest to taka duża kampania informacyjna organizowana w Kościerzynie przez MOPS i Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Włączają się w to też różne instytucje, a także Urząd Miasta w Kościerzynie.

FAS może wystąpić nie tylko u dzieci kobiet uzależnionych od alkoholu, ale też tych pijących okazjonalnie. Objawy to: niedobór wagi i wzrostu, małogłowie, uszkodzenie układu nerwowego oraz wady w budowie twarzy. Często występują też wady serca i innych narządów wewnętrznych.

Rafał Mikołajczyk – MOPS w Kościerzynie: Niestety, pod kątem prawnym mamy tutaj taką malutką lukę prawną. Pamiętam, w przeszłości zdarzały się takie sytuacje, kiedy powzięliśmy informacje, że kobieta w ciąży spożywała alkohol. Nawet poinformowaliśmy o tym prokuraturę, jako MOPS. Były prowadzone czynności wyjaśniające, niestety zostało to umorzone z uwagi na fakt, że dziecko nie zostało jeszcze narodzone.

W tym kontekście trwają rozmowy w sprawie zmiany przepisów. Być może uda się stworzyć prawo chroniące dziecko przed używaniem alkoholu przez matkę.

 

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pan Majewski
pan Majewski 16.09.2016, 12:49
to dobry, uczciwy, prawdomówny człowiek który zawsze dotrzymuje danego słowa. Wzór cnót i posąg za życia! Każdemu pomoże, czuły na krzywdę. Przyjmuje w każdy wtorek od 7 do 17. Przyjdź a nie pożałujesz!
BRUDNA i ZAKŁAMANA polityka Majewskiego
BRUDNA i ZAKŁAMANA polityka Majewskiego 16.09.2016, 11:57
Nie ma w Kościerzynie nic bardziej "brudnego" i "zakłamanego" jak polityka w wykonaniu Majewskiego. I tylko zdegenerowany moralnie i intelektualnie element może tej polityki bronić.
Asia
Asia 16.09.2016, 12:20
Mam zupełnie odmienne zdanie w tej kwestii. Majewski to człowiek godny zaufania i uczciwy.
A gdzie Czajowa,której Majewski płaci 20 tys zł miesięcznie???
A gdzie Czajowa,której Majewski płaci 20 tys zł miesięcznie??? 16.09.2016, 11:35
A gdzie Pani Czaja, której "za czuwanie" i "działania na rzecz profilaktyki alkoholowej" Majewski płaci prawie 20 tysięcy zł miesięcznie??? Tyle kasy Majewski jej płaci i jeszcze musi ją zastępować???
Kościerzak
Kościerzak 16.09.2016, 11:36
Monitor Kościerski znowu do usług,ale już na innym portalu zaczyna mieszać burmistrza z błotem jak to ma w zwyczaju
Zakłamana gebelsowska propaganda sługusów Majewskiego
Zakłamana gebelsowska propaganda sługusów Majewskiego 16.09.2016, 11:45
Od kiedy mówienie prawdy o Majewskim jest "mieszaniem z błotem". Takie są po prostu fakty, taka jest prawda o Majewskim. I żadna zakłamana, gebelsowska propaganda zakłamanych sługusów Majewskiego tego nie zakryje.
Kościerzak
Kościerzak 16.09.2016, 11:49
Tak jak pisałem Monitor Kościerski teraz już w Kościerzyna24info, czyli brudnej kampanii ciąg dalszy. Pewnie będzie to co było wraz ze śledzeniem na prywatnej posesji, wraz z oczernianiem i prymitywnym działaniem.
Majewski to sługus starego otoczenia Czuchy
Majewski to sługus starego otoczenia Czuchy 16.09.2016, 12:13
Prawdziwa cnota krytyk się nie boi. Skoro Majewski jest taki uczciwy, to nie powinien obawiać się aparatów fotograficznych nawet na swojej posesji. Jest przecież osobą publiczną. Ale jak wiemy Majewski innego udaje przed fleszem aparatów, a co innego robi poza oczami łudzi. Majewski to sługus starego otoczenia Czuchy.
ert
ert 16.09.2016, 12:26
Chłopaki opamiętajcie się. Nie samą polityką człowiek żyje.
Mieszkanka gminy.
Mieszkanka gminy. 12.09.2016, 14:58
Kolejna dobra akcja zorganizowana przez MOPS. Szkoda ze nie widzę tego w swojej gminie.

Pozostałe