Ruszyła siłownia umysłowa w SOSW

  • 28.09.2016, 10:57 (aktualizacja 12.10.2016, 13:20)
  • Agnieszka Wróblewska
Ruszyła siłownia umysłowa w SOSW
Od września na terenie Specjalnego  Ośrodka Szkolno – Wychowawczego funkcjonuje siłownia umysłowa. Budzi ona wśród uczniów duże zainteresowanie, stanowi bowiem ona doskonałą propozycję edukacji poprzez zabawę.

Przez długie lata teren za ośrodkiem stanowił szpecący element krajobrazu. Obszar niespełna 0,5 ha pokrywała niezliczona ilość krzaków, chwastów oraz śmieci. Pomysłów na zagospodarowanie tej przestrzeni nie brakowało, problem stanowiły natomiast fundusze, których nie było.

Inicjatywa stworzenia siłowni umysłowej zrodziła się we wrześniu zeszłego rok.  Pracownicy placówki oraz ludzie dobrej woli własnym siłami i za własne środki rozpoczęli pracę nad tym pomysłem. Pierwszym krokiem było uporządkowanie terenu:

Jarosław Grzyb – dyrektor SOSW: Policzyliśmy, że wywieźliśmy około 20 dużych wywrotek śmieci, cegieł, różnego rodzaju krzaków, nieczystości. Bardzo, bardzo takich, których nie powinno tutaj być. Wykarczowaliśmy też około ponad 1000m2 krzaków, gdzie pracował także sprzęt bardzo ciężki, czyli koparki, ładowarki. One też pochodziły od ludzi dobrej woli.

Stworzenie miejsca na świeżym powietrzu umożliwiającego ćwiczenie logicznego myślenia poprzez gry i zabawy to ciekawa alternatywa dla spędzenia czasu wolnego uczniów. Mogą oni zagrać w popularne kółko i krzyżyk, warcaby, jengę, układankę lub grę w kolory. Wszystko dla urozmaicenia zajęć terapeutycznych:

Izabela Dąbrowska – wicedyrektor SOSW: Uczymy rywalizacji, uczymy współzawodnictwa, pokazujemy, że można przegrać, ale właściwie przegranych nie ma, wszyscy wygrywają.  Wszyscy, którzy tu przychodzą miło spędzają czas, zresztą frekwencja na tym terenie pokazuje, że naprawdę trafiliśmy z naszym pomysłem w dziesiątkę.

Marzeniem wszystkich była siłownia fizyczna, nie mniej koszty jej budowy wielokrotnie przekraczały możliwości finansowe wszystkich oferujących pomoc. Siłownia umysłowa, która została stworzona w czynie społecznym to pomysł równie atrakcyjny lecz mniej kosztowny.

Park budzi wśród uczniów duże zainteresowanie, z wielkim zapałem uczestniczą w przygotowanych dla nich grach. Ciekawą atrakcją jest gra Pająk wymagająca wiele sprytu. By wyjść z niej zwycięsko należy pokonać trasę pomiędzy sznurkami z dzwoneczkami tak, by nie dotknąć żadnego z nich. Jak się okazuje, nie jest to wcale takie proste. Za sprawą Pająka uczniowie ćwiczą swoją koordynację ruchową i doskonale się bawią. 

Cały wysiłek i trud pracy rekompensuje uśmiech zadowolonych uczniów oraz satysfakcja ze stworzenia czegoś dla nich. Inicjatywy tego typu dowodzą, że nie brakuje ludzi dobrej woli, podobnie zresztą jak pomysłów na zagospodarowanie dalszej części terenu.

 

 

 

_____________________________________________________

Zobacz również:

Policyjna wizyta w SOSW  (kliknij zdjęcie)

 

Agnieszka Wróblewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe