Rada Miasta nie zgadza się na zwolnienie Aleksandra Macha

  • 29.09.2016, 12:57 (aktualizacja 12.10.2016, 20:32)
  • admin 24
Rada Miasta nie zgadza się na zwolnienie Aleksandra Macha
Rada Miasta jest przeciwna zwolnieniu Aleksandra Macha z funkcji dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Radni nie byli jednogłośni, ale większość nie zgadza się z planami ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

7 września do Rady Miasta wpłynęło pismo od ministra rolnictwa o wydanie zgody na zwolnienie Aleksandra Macha, który PODR zarządza od 2012 roku. Na stanowisko dyrektora został powołany przez zarząd wojewódzki na 5 lat, ale kilka tygodni temu ustawodawca odebrał samorządom regionalnym prowadzenie Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Przeszły one pod jurysdykcję ministerstwa i niemal natychmiast w całej Polsce zaczęły się zwolnienia. Całkiem prawdopodobne jest, że Aleksander Mach już nie piastowałby stanowiska, gdyby nie przepis, wedle którego zgodę na zwolnienie radnego musi wydać rada, w której zasiada. Decyzję podejmowali rajcy podczas sesji w środę 28 września. W sali obrad pojawili się również goście z Gdańska, z Ryszardem Świlskim na czele.

Ryszard Świlski - członek Zarządu Województwa Pomorskiego: Decyzja, którą chce podjąć minister rolnictwa nie ma żadnego uzasadnienia. Nie ma żadnej racji bytu. Bo nawet jeśli Sejm podjął decyzję, że ODR będzie jednostką ministerialną, to niech tak pozostanie. Ale dzisiaj ludzie z krwi i kości, rolnicy pomorscy mówili: dobrze, decyzja jest, jaka jest, ale zostawcie tych ludzi, niech ci ludzie dalej pracują w tej jednostce.

W samych superlatywach wypowiadali się o Aleksandrze Machu Tadeusz Haase – przewodniczący Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego oraz Roman Korad – członek tej samej rady. Panowie podkreślali osiągnięcia dyrektora PODR, szczególny nacisk kładąc na przeniesienie siedziby ośrodka do Lubania oraz przerowadzone w tym miejscu inwestycje. Alekdandra Macha nazwali „wspaniałym człowiekiem i managerem”. Zaznaczyli również, że nie znaleźli żadnych powodów do jego zwolnienia.

Głos zabrał na krótko również sam Aleksander Mach, podkreślając, że sytuacje jest dla niego bardzo niekomfortowa.

Aleksander Mach - dyrektor PODR, radny Rady Miasta: Zostałem powołany na 5 lat, starałem się wykonywać pracę solidnie i sumiennie. Ten kolejny rok mogę zarządzać ośrodkiem. Nie widzę przyczyn, by miało być inaczej. Powodów również nie znam.

Brak podania przyczyn zwolnienia pojawił się również w uzasadnieniu uchwały, którą mieli przegłosować radni. Przewodnicząca Teresa Preis odczytała też stanowisko Marszałka Województwa, który wysoko ocenił pracę Aleksandra Macha i, podobnie jak Rada Społeczna Doradztwa Rolniczego, sprzeciwił się zwolnieniu dyrektora. Okazało się jednak, że nie wszyscy mają takie zdanie. Przed sesją burmistrz Michał Majewski otrzymał od jednej z pracownic PODR list, w którym znalazło się szesnaście zarzutów wobec dyrektora. Pismo opatrzone było ośmioma nieczytelnymi podpisami. Włodarz przekazał list Teresie Preis, która potraktowała go jako anonim i zdecydowała się nie odczytywać jego treści. 


Nadszedł czas na głosowanie. Zdecydowana większość, bo 13 radnych sprzeciwiło się zwolnieniu Aleksandra Macha. 

Aleksander Mach: Jestem zadowolony z wyniku głosowania. Jeszcze raz: bardzo duże podziękowania dla koleżanek i kolegów radnych. Myślę, że jest się z czego cieszyć.

Rada nie była jednak jednomyślna. 3 osoby wstrzymały się od głosu, a jedynym radnym, który poparł odwołanie Aleksandra Macha był Tomasz Dargacz. Powodem miał być wspomniane wcześniej list zawierający zarzuty wobec dyrektora. 

Tomasz Dargacz - radny Rady Miasta: Większość radnych uznała to pismo za anonimowe. Jednak argumenty, które w nim padły osobiście mnie przekonały. Jeszcze 2-3 tygodnie temu zagłosowałbym zupełnie inaczej. Natomiast te fakty, które podali pracownicy, tak wynika z ustaleń, bo przyszedł jeden z pracowników PODR, zdecydowanie przekonały mnie do tego, żeby zagłosować inaczej, niż planowałem 2-3 tygodnie temu.

Radni nie chcieli ujawnić treści pisma. Nie wiemy więc, jakie argumenty zawierało, ani kto dokładnie był jego autorem.

Czy sprzeciw Rady Miasta uchroni Aleksandra Macha przed zwolnieniem? Pozostaje teraz czekać na ruch ministra Krzysztofa Jurgiela. 

 

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (149)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

No i
No i 17.10.2016, 17:07
Stało się, Mach odwołany, Bonkowski dopiął swego. Mówił, że zrobi z tym porządek i zrobił. On wie za jakie sznurki ciągnąć, nie tylko działa na wiecach kochających inaczej, ale przede wszystkim robi porządek w polityce.
Rafał
Rafał 17.10.2016, 18:32
To chyba na tyle panie Mach? Można powiedzieć, że "dobra zmiana" w końcu dotarła i do Kościerzyny. Panie pełnomocniku PISu Michale Majewski, proszę brać przykład. Można coś zrobić? Da się!
Max
Max 17.10.2016, 19:16
Dobra zmiana jest w Kościerzynie i doskonale działa. Chwała Panu za tę zmianę. Jestem zadowolony z takich wyników.
jan
jan 07.10.2016, 09:07
Wczoraj w TVK puszczali sesję rady miasta. Pani Preis nie przekazała opinii publicznej informacji o liście pracowników przeciwko Machowi. To bardzo nieuczciwe. Skoro podpisy były nieczytelne, to powinna chociaz powiedzieć o tym piśmie, bez czytania. Jeśli pracownicy piszą anonimowy list, to dla mnie znak, że boją się dyrektora.
mach
mach 06.10.2016, 20:59
Mach jak mach, rach ciach, ciach ciach.
ja
ja 06.10.2016, 20:36
Kochani. Proszę pisać tu o dyrektorze Machu, a nie radnym. To jest artykuł o odwołaniu pana Macha z PODR-u.
Senator jest sprawiedliwy
Senator jest sprawiedliwy 06.10.2016, 20:48
Masz rację piszmy o Machu. Gdyby nie naraził się tak senatorowi Bonkowskiemu, to może by utrzymał posadkę. Jednak pan senator jest sprawiedliwy, za dobre nagradza, a za złe karze.
mark
mark 06.10.2016, 19:09
Przesadzasz jak zawsze. Dargacz oczywiście popsuł im plany, ale bym tego nie przeceniała. Największe znaczenie miało zerwanie koalicji majewskiego z czucha i słomą. Majewski i dargacz zrozumieli swój błąd. Lepsza byłaby koalicja z Modrzejewskim. Wiem, że dziś tego bardzo żałują. I jeszcze jedno. Kościerskie PO nigdy im tego nie wybaczy !
panie Dargacz wstydź się pan
panie Dargacz wstydź się pan 06.10.2016, 19:24
wypisuje pan jakieś bzdury i oPOwieści, lepiej niech Pan powie kiedy macie te spotkania w klubie PISu z pełnomocnikiem Michałem Majewskim zwanym też Burmistrzem Miasta?
oglądałam w TVK
oglądałam w TVK 06.10.2016, 16:05
To było trochę inaczej! Masz sklerozę! Najpierw Dargacz złożył wniosek do prokuratury w zeszłej kadencji, a potem majewski odszedł z koalicji PO-SIS. Nie wiem jak głosowała Samorządność, ale jedno pamietam na pewno - PO była za Czuchą i oddalili wniosek, a większość Wspólnoty poparła wniosek radnego Dargacza, część radnych się wystraszyła - więc wyszli z sali obrad. Brakowało gdzieś 5-6 osób. W tym momencie Wspólnota była jeszcze wierna Marcinowi Modrzejewskiemu, chyba chcieli dowalić czusze. Potem marcinka zdradzili, z Liedtke na czele.
Zapraszamy
Zapraszamy 06.10.2016, 15:33
Jeżeli macie jakieś problemy to serdecznie zapraszamy do biura pana Senatora Bonkowskiego, tam silna drużyna pomoże Wam w każdej sprawie.
silna drużyna?
silna drużyna? 06.10.2016, 16:46
kto? gdzie? a wszędzie jest pan Kaliński i spółka.
pokory brak
pokory brak 06.10.2016, 16:40
czy postara się pomóc?

To może na początek prośba o poprawę stanu zanieczyszczonego powietrza w centrum miasta.

Wdzięczni będą wszyscy mieszkańcy a o drużynie silnej będą śpiewane piosenk ;)
Z kąd taka pewnośc i wszechmoc?
źle pamiętasz
źle pamiętasz 06.10.2016, 15:17
A ja pamiętam, że Majewski zerwał koalicję z PO z PIS (Majewski, Dargacz) i zapronowali Puzonowi kaolicję przeciw PO. Obaj, i Gierszewski i Czucha ograli radnych z PIS za ich plecami i dogadali się między sobą. Dowód - Puzon został przewodniczącym Komisji Rewizyjnej po Majewskim. I tak młodzi, gniewni zostali wykiwani przez stare wygi. Tak jest prawda.
majewski
majewski 06.10.2016, 17:24
Koalicję zerwał Majewski, to pewne. Jak widzicie z dobrym skutkiem. Beton został rozbity. Założę się, że Smoła i Zdzisiu wpadli w szał. Szkoda tylko, że nie słuchali Majewskiego. Pewnie by dziś rządzili. A tak .....
nieprawda
nieprawda 06.10.2016, 17:46
koalicja trwała dalej w Mieście i Powiecie, pan Stoltman zastępca Burmistrza, pan Janta członek zarządu Powiatu i inni pomniejsi na mniej eksponowanych stanowiskach
nie był co ogrywać
nie był co ogrywać 06.10.2016, 16:49
koalicja nie została zerwana do końca (pan Stoltman do końca był zastępca burmistrza) a za plecami był "romans" który trwa do dziś, dlaczego pan Majewski odszedł z Komisji Rewizyjnej w uprzedniej kadencji tego to chyba nie wie On sam
Majewski prywaciaż sprzyja swojemu biznesowi
Majewski prywaciaż sprzyja swojemu biznesowi 06.10.2016, 14:46
Majewski jako burmistrz uprawia prywatę. Będąc właścicielem firmy transportowej skupia się jedynie na projektach drogowych. Nie dba o potrzeby zwykłych ludzi.
naoczny świadek
naoczny świadek 06.10.2016, 15:37
Widziałam kilkakrotnie jak pani Ewelina Majewska załatwiała swprawy swojej firmy. Osiągnęłam pewność, że jest jej właścicielem.
ha ha ha
ha ha ha 06.10.2016, 16:42
Przecież pani Ewelina Majewska sama nie prowadzi firmy transportowej. Osiągnęłaś ale co innego :)
Majweski i Dargacz są najlepsi
Majweski i Dargacz są najlepsi 06.10.2016, 11:34
Inicjatywa chodzi na smyczy Dargacza i Majewskiego. Pamiętam, jak w ubiegłej kadencji Dargacz i Majewski podpisali umowę koalicyjną z Czychą i Słominskim przeciw Modrzejewskiemu. Szacun. Trzeba się umieć w życiu ustawić - jak zawieje.
zatem mamy trzech muszkieterów!
zatem mamy trzech muszkieterów! 06.10.2016, 11:53
Majewski, Czucha, Dargacz? Grupa trzymająca władzę? POwodzenia kareta czeka PO wyborach.
Mirek
Mirek 06.10.2016, 23:50
Dargacz to przygłup i laczowy kilku panów
Burmistrz Majewski i Czucha
Burmistrz Majewski i Czucha 06.10.2016, 11:15
to dobry, uczciwy człowiek, ma dużą firmę transportową, zawsze dotrzymuje danego słowa, razem dla Miasta, wspólne zaplecze! Dziś troszkę później piszę bo miałem sporo pracy z rana...wdzięczny wyborca.
Burmistrz Majewski i Czucha
Burmistrz Majewski i Czucha 06.10.2016, 13:48
to dwaj herosi Kościerskiej POLityki, razem, dla Miasta, dobry człowiek, prawdomówny, rodzina, jeden cel, Miasto, jedno zaplecze!
zatroskany wyborca
zatroskany wyborca 06.10.2016, 11:55
Czy jest Pan pewien tego co Pan pisze - "ma dużą firmę transportową"? Przecież burmistrzowi nie wolno prowadzić działalności gospodarczej, a z tego co Pan pisze, wynika, że prawo zostało naruszone.
POlecam artykuł: "Budżetu obywatelskiego nie będzie w przyszłym roku"
POlecam artykuł: "Budżetu obywatelskiego nie będzie w przyszłym roku" 06.10.2016, 12:04
1. "Z tego co widać Majewski ma bardzo dużą i dobrze prosperującą firmę"
2. "...od których burmistrz nie przyjął koperty..."
miłej lektury :)
do Redakcji koscierzyna24
do Redakcji koscierzyna24 05.10.2016, 13:04
bardzo proszę o spowodowanie aby wszyscy czytelnicy mogli dokonywania wpisów pod artykułami a nie tylko Pan Burmistrz Majewski i Czucha
Burmistrz Majewski i Czucha
Burmistrz Majewski i Czucha 05.10.2016, 12:50
dobry, POmaga, jest razem z nami.
Burmistrz Majewski i Czucha
Burmistrz Majewski i Czucha 05.10.2016, 08:50
razem, jeden cel, Miasto, wspólne zaplecze!
Chwalcie Burmistrza Majewskiego i Czuchę
Chwalcie Burmistrza Majewskiego i Czuchę 05.10.2016, 12:36
To wspaniali dobrzy ludzie, razem dla Miasta!
Agitacja
Agitacja 05.10.2016, 12:41
Czytajcie monitor kościerski, agitujcie aby wrócił tam poprzedni redaktor aby mógł dalej działać na rzecz Czuchy. To on potrafił wszystko obiektywnie opisać. Został niesłusznie wyrzucony z tego portalu. Przekonujcie radę powiatu, aby głosowała na pana Jantę, to będzie najlepszy starosta.
jan
jan 05.10.2016, 21:08
Nigdy dla Janty. To byłby najgorszy starosta od II wojny światowej!!! Każdy z PIS, tylko nie ON.
Chwalcie Burmistrza Majewskiego i Czuchę
Chwalcie Burmistrza Majewskiego i Czuchę 05.10.2016, 12:49
To wspaniali dobrzy ludzie, razem dla Miasta!
do Krzysia
do Krzysia 04.10.2016, 21:05
To Tobie nic nie pomoże. Rozumiem Twój problem, kochasz żonę, a ją zniszczono, nie doceniono jej. Znam to uczucie doskonale, ale przyjdzie czas zwycięstwa!t
Poeta z klozeta.
Poeta z klozeta. 04.10.2016, 19:47
Rach, ciach i poleci Mach, proch i łuska posadzą też Tuska, mało tego ? posadzą Komorowskiego.
Poeta z klozeta
Poeta z klozeta 17.10.2016, 21:28
No i bach poleciał Mach, Tusk jeszcze nie w celi, ale w Brukseli, czy odpowiednie wnioski wyciągnął Komorowski ?
...
... 04.10.2016, 20:57
To siedź tam dalej i najlepiej nie schodź z niego, bo widzę, że coś w zwojach nie zagrało. Reszta bez komentarza.
Burmistrz Majewski i Czucha
Burmistrz Majewski i Czucha 04.10.2016, 15:47
razem, przygotowują dla nas, inwestycje w parku, wspólny cel, Miasto, jedno zaplecze!
były monitor kościerski
były monitor kościerski 04.10.2016, 16:20
Czy były redaktorek z monitor kościerskiego będzie nam długo zatruwał życie takimi tekstami ? Przecież mamy w szpitalu specjalny oddział dla osób nerwowo chorych. Tam mogą mu pomóc. Oddział jest naprawdę dobry. Zapraszamy zanim sam się psychicznie wykończysz.
masz rację Burmistrz Majewski i Czucha
masz rację Burmistrz Majewski i Czucha 04.10.2016, 15:48
to wspaniali ludzie, razem dla Miasta, wspólny cel, jedno zaplecze!
były monitor kościerski
były monitor kościerski 04.10.2016, 16:20
Czy były redaktorek z monitor kościerskiego będzie nam długo zatruwał życie takimi tekstami ? Przecież mamy w szpitalu specjalny oddział dla osób nerwowo chorych. Tam mogą mu pomóc. Oddział jest naprawdę dobry. Zapraszamy zanim sam się psychicznie wykończysz.
razem dla Miasta Burmistrz Majewski i Czucha
razem dla Miasta Burmistrz Majewski i Czucha 04.10.2016, 15:52
wspólny cel, Miasto, jedno zaplecze!
Burmistrz Majewski i Czucha
Burmistrz Majewski i Czucha 04.10.2016, 14:36
razem, przygotowują dla nas, inwestycje w parku, wspólny cel, Miasto, jedno zaplecze!
monitor kościerski umarł
monitor kościerski umarł 04.10.2016, 15:41
Znowu redaktorek którego wyrzucili z monitora. Na początku uszkodził tylko Majewskiemu, teraz już zaczyna szkodzić Czusze. Czyżby jakiś układ się nie udał?
max
max 04.10.2016, 14:21
Majewski przygotował inwestycje, a w imieniu swoim i Czuchy inwestycje przygotowała pani K.
monitor kościerski umarł
monitor kościerski umarł 04.10.2016, 15:44
Znowu redaktorek którego wyrzucili z monitora. Na początku szkodził tylko Majewskiemu, teraz już zaczyna szkodzić Czusze. Czyżby jakiś układ się nie udał?
już dziś nadzwyczajna sesja!
już dziś nadzwyczajna sesja! 04.10.2016, 11:48
Burmistrz Majewski i Czucha, zapewne maja przygotowane dla nas inwestycje na 2017 rok. Razem, dla Miasta, wspólne zaplecze.
wdzięczny wyborca
wdzięczny wyborca 04.10.2016, 13:17
dziękuje grupie radnych za zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta i przywrócenie budżetu obywatelskiego!

Pozostałe