I Ty możesz zostać rodziną zastępczą

  • 29.09.2016, 13:37 (aktualizacja 12.10.2016, 13:15)
  • Agnieszka Wróblewska
I Ty możesz zostać rodziną zastępczą
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie zorganizowało kampanie w ramach wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej pod hasłem Dajmy siebie innym. Jej głównym celem jest zwiększenie liczby rodzin zastępczych.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie zorganizowało kampanie w ramach wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej pod hasłem Dajmy siebie innym. Jej głównym celem jest zwiększenie liczby rodzin zastępczych.

 

We wrześniu PCPR rozpoczęło kampanie Dajmy siebie innym. Jej inauguracją był piknik dla rodzin zastępczych zorganizowany w Centrym Kultury Kaszubskiej Strzelnica.

 

Kampania ma trwać do maja przyszłego roku, a jej nadrzędnym celem jest promocja rodzicielstwa zastępczego. Już w październiku odbędzie się konferencja na temat skutecznej współpracy służb działających w obszarze wsparcia dziecka i rodziny:

Marzena Hinca – dyrektor PCPR: Zaprosiliśmy specjalistów z ościennych powiatów również by pokazali nam pracownikom pomocy społecznej, sądownictwa, jak też oświaty, szkolnictwa, jak można wspólnymi siłami porozumiewać się, po to żebyśmy wspólnie działali na rzecz dobra dziecka. Bo każda z instytucji działa bardzo dobrze i tutaj nie negujemy tego, natomiast każdy działa na swoich przepisach. Naszym zadaniem jest scalić te wszystkie zadania, żebyśmy mogli to dziecko mieć w centrum.

Rezultatem kampanii ma być zwiększenie liczby rodzin zastępczych, głównie dla dzieci z zaburzeniami i niepełnosprawnościami. W przypadku, kiedy PCPR nie znajduje pieczy zastępczej dla takich dzieci, są one niestety kierowane do placówek całodobowych. Obecnie w powiecie kościerskim działają 72 rodziny zastępcze. O tym, jakie warunki należy spełnić, by do nich dołączyć mówi dyrektor PCPR Marzena Hinca:

Marzena Hinca: To przede wszystkim rodzina powinna posiadać stały dochód, jeden wystarczy, mówię tu o małżonkach, może być osoba samotna, również może zostać rodziną zastępczą. Ponadto odpowiednie warunki mieszkaniowe, nie być karanym lub ograniczonym we władzy rodzicielskiej w stosunku do własnych dzieci jeżeli były.

Po części formalnej kandydaci zostają zakwalifikowani na szkolenie. Odbywa się ono w kościerskim Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

Marzena Hinca: Dwóch pracowników posiada uprawnienia trenerskie, szkolenie trwa około 40-45 godzin, jest podzielone na etapy, w tym jest badanie psychologiczne kandydatów przyszłych. Po szkoleniu rodzina przechodzi trzeci etap, czyli kwalifikowanie, bo każda rodzina, która przejdzie szkolenie otrzymuje kwalifikacje.

Kampanie ma zakończyć majowy koncert zorganizowany przez PCPR, na który będą mogli przybyć wszyscy zainteresowani.

 

 

Agnieszka Wróblewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

popieram
popieram 29.09.2016, 21:23
Wspaniała inicjatywa. Popieram w 100%!!!

Pozostałe