Nauka programowania poprzez zabawę!

  • 20.10.2016, 12:19 (aktualizacja 21.10.2016, 13:11)
  • koscierzyna24info | ponad 8 tysięcy osób obserwuje nasz Facebook, dołącz do Nas!
Nauka programowania poprzez zabawę!
Nauka może być przyjemna i odbywać się poprzez zabawę. Przekonały się o tym dzieci z ZSP nr 3, które miały okazję wziąć udział w zajęciach programowania robotów edukacyjnych.

19 października w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 3 odbyły się nietypowe zajęcia z informatyki, cieszące się sporym zainteresowaniem dzieci. Lekcje dotyczyły programowania robotów edukacyjnych za pomocą sekwencji kolorów.

W dzisiejszym cyfrowym świecie programowanie stanowi umiejętność, którą młody człowiek powinien posiadać. W jaki jednak sposób wytłumaczyć uczniom czym jest programowanie i jak się ono odbywa?

Rafał Mitkowski – prezes zarządu Edusense: Nie ma nic bardziej kreatywnego niż rysunek dla dziecka, w związku z tym dzieci z klas 1-3 mogą programować ozobota kredkami i flamastrami, a starsze dzieci mogą programować na komputerze wykorzystując edytor ozoblocky.

Ozoboty reagują na sekwencje kolorów, które zapisane w odpowiedni sposób robot edukacyjny odczytuje jako konkretne polecenie. Dzieci za pomocą kolorowych pisaków wydawały ozobotom polecenia i obserwowały wyniki swoich działań, doskonale się przy tym bawiąc.

Lidia Walewska – dyrektor ZSP nr 3: Myślę, że nie ma nic innego jak nauka poprzez zabawę i dzisiaj właśnie mamy przykład takiej lekcji, gdzie dzieci przez zabawę uczą się programowania. Żeby nabierały takich umiejętności i uczyły się logicznego myślenia, bo tego wymaga programowanie i tak jak państwo mieli okazje zobaczyć dzieci nawet nie wiedzą, że programują.

Nauka programowania ozobotów składa się z poszczególnych etapów i dostosowana jest do wieku uczniów. Najmłodsi uczą się wypełniania odpowiednimi kolorami pól na planszach, następnie samodzielnie wyznaczają trasy ozobota, a starsi programują robota wykorzystując do tego komputer.

Rafał Mitkowski – prezes zarządu Edusense: Programowanie jest bardzo proste, ale to ta prostota pokazuje, że ten cyfrowy świat jest bardzo blisko i nie jest skomplikowany. Nie ma żadnych barier ani dla dziecka ani dla rodzica w tym, żeby dziecko uczyło się logicznego myślenia i żeby umiało zaprogramować takiego małego robota.

A już w grudniu w ZSP nr 3 szykuje się kolejna ciekawa lekcja poprzez zabawę pod nazwą Pociąg Matematyczny. Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

koscierzyna24info | ponad 8 tysięcy osób obserwuje nasz Facebook, dołącz do Nas!

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe