SONDA - Halloween czy Holy Wins?

  • 28.10.2016, 12:02 (aktualizacja 04.09.2019, 08:03)
  • Agnieszka Wróblewska
SONDA - Halloween czy Holy Wins?
Zbliża się koniec października a wraz z nim Halloween, które coraz bardziej przenika do polskiej tradycji. Kościół wychodzi jednak naprzeciw amerykańskim zwyczajom przypominając o pierwszym listopada, polskim święcie potocznie znanym jako Wszystkich Świętych. Zapytaliśmy mieszkańców Kościerzyny co sądzą o Halloween i jego coraz popularniejszej polskiej alternatywie – Balu Wszystkich Świętych.

 

Agnieszka Wróblewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Budka Suflera
Budka Suflera 31.10.2016, 08:17
Ta niedziela jest jak film, tani klasy "B",
Facet się pałęta w nim w nieciekawym tle,
Scenarzysta forsę wziął, potem zaczął pić
I z dialogów wyszło dno, zero, czyli nic.

Wszyscy święci balują w niebie,
Złoty sypie się kurz,
A ja włóczę się znów bez Ciebie
I do piekła mam tuż.
BAL
BAL 31.10.2016, 07:28
A CO TO JEST BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH????? CO TO ZA TWÓR?????? TO JEST NORMALNE?
jo...
jo... 30.10.2016, 21:10
i co tera powieta?? mądrale??prawda czy fałsz???
też nie polskie a obchodzone hucznie....
też nie polskie a obchodzone hucznie.... 30.10.2016, 11:08
Noc Kupały (zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) – słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca[1][2]. W krajach anglosaskich pod nazwą Midsummer, w germańskich Mittsommerfest. W Polsce Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić z obyczajowości, wywodzącej się z wierzeń słowiańskich, corocznych obchodów pogańskiej Sobótki, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską i posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca[1][2]).

Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupałnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.

Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów wywodzących się z ludów ugrofińskich, np. Finów (w Finlandii jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu) i Estończyków. Na Łotwie pod nazwą Līgo jest świętem państwowym, a po odzyskaniu niepodległości 23 i 24 czerwca stały się dniami wolnymi od pracy. Również na Litwie dzień 24 czerwca, od 2005 roku, jest dniem wolnym od pracy.
Ada
Ada 30.10.2016, 23:19
Pokazałeś, że umiesz wstawiać teksty z Idiopedii. Fajnie. Ludzie poważni sięgają trochę głębiej, aby zaczerpnąć wiedzy. Ale nie przejmuj się. Nie wszyscy muszą wszystko wiedzieć. Większości wystarczy witryna dla leniwych gimnazjalistów. Nie musisz tego zmieniać.
Jasiu
Jasiu 30.10.2016, 10:25
Dziewczyna robiąca wywiad nie zna znaczenia słów, co to znaczy " na przeciw " powinno być przeciw ...
do paweł
do paweł 29.10.2016, 18:20
może ktoś wymieni nasze polskie święta??? prócz 3 Maja i 11 Listopada????Sądzę,że mądry Paweł też ich nie zna???Święta kościelne też nie są polskie,żeby była jasność sprawy!!!!!!!!!
Witek
Witek 29.10.2016, 20:03
A o Nocy Kupały słyszałe(a)ś? Resztę tu sobie przeczytaj nieboraku(czko): http://www.polskatradycja.pl/
paweł
paweł 29.10.2016, 13:20
Co to w ogóle za pytanie? Polacy wiedzą co mają świętować. A jak ktoś nie czuje się Polakiem, tylko jakimś bezideowym, kosmopolitycznym, zaprzałym abnegatem, to niech w zaciszu swojego domostwa świętuje co chce.
Polak
Polak 30.10.2016, 13:23
Dyletanckim abnegatem a do tego ostatnim kretynem to jestes ty! Co ja bede swietowac to ciebie, kolku ogrodowy goowno obchodzi. Co ludzie czuja, czy sa Polakami czy nie , powinno ciebie rowniez goowno obchodzic!
W ostatnich miesiacach rozplenilo sie uposledzone polactwo do niebywalych rozmiarow. Czas opryskow pestycydami nadchodzi azeby pozbyc sie tej niepolskiej stonki!
xxx
xxx 29.10.2016, 12:36
Patrząc na te wszystkie "holy wins" czuję tylko zażenowanie, ludzie to nie średniowiecze że wszystko co inne musi być tępione..
Stanisław
Stanisław 28.10.2016, 21:05
Wystarczy poczytać mitologię grecką,żeby wiedzieć,że większość tradycji pochodzi właśnie od niej tj. z okresu,kiedy panowało wielobóstwo- sonda pokazuje totalny brak wiedzy w tym temacie.
TO KIEDYŚ TEŻ BYŁO NOWE!!!!!
TO KIEDYŚ TEŻ BYŁO NOWE!!!!! 28.10.2016, 20:59
Prof. Andrzej Niwiński z Uniwersytetu Warszawskiego Niwiński wyjaśnia, że kiedy chrześcijańscy teologowie w IV w. zmienili datę świąt Narodzenia Jezusa na 25 grudnia, nie robili tego przypadkowo. - Wynikało to z faktu, że mniej więcej w tym czasie (a ściślej od 21-22 grudnia – przyp. red.) zaczyna wydłużać się dzień. Ludność w starożytności obserwowała niebo, więc we wszystkich europejskich kulturach starożytnych ten moment był zauważany: coś zaczynało się dziać ze Słońcem - przybywało światła. Okolice daty 25 grudnia wszędzie obchodzono jako święto odradzającego się słońca" - wyjaśnia Niwiński.

Rzymskie Saturnalia
Poza tym oprócz świąt ku czci Słońca, od połowy grudnia aż do stycznia Rzymianie radośnie świętowali Saturnalia. Chociaż obchodzenia Saturnaliów w chrześcijańskim Cesarstwie Rzymskim zakazano, ogromny procent ludu dalej hucznie je świętował.

- Teologowie postanowili wykorzystać tradycję przedchrześcijańską, żeby świętować narodzenie Jezusa. Dlatego przeniesiono święto narodzenia Chrystusa z 6 stycznia na 25 grudnia - mówi Niwiński. - Można było wtedy powiedzieć, że ludzie świętują już nie z powodu rodzącego słońca, ale rodzącego się Jezusa - dodaje.

Skąd nazwa „kolęda”?
Niwiński wyjaśnia, że Saturnalia były wielkim festiwalem. Trwały od połowy grudnia do początku stycznia. Archeolog dodaje, że w Rzymie pierwszy dzień nowego roku nazywano "kalendami" i z tej nazwy powstały polskie "kolędy". W czasie Saturnaliów Rzymianie odwiedzali się, obdarowywali prezentami, radośnie się bawili i mieli dni wolne od pracy.

- Cesarze próbowali ograniczyć długość trwania Saturnaliów: Cezar August do 3 dni, a Kaligula do 5. Nie udało im się; doszło do nawet do rozruchów. Dlatego cesarze machnęli ręką i pozwolili ludowi się bawić. I lud się bawił doskonale: dawanie podarków, dni wolne od pracy, przebierańce. A wszystko to mamy dzisiaj w szacie świątecznej - zaznacza Niwiński.

Historia Saturna
Kim był Saturn, czyli grecki Kronos? Według mitu, kiedy bogowie wyrzucili go z Olimpu, przybył do Italii i został królem. Pod jego rządami zapanował złoty wiek gospodarki a ludzie byli sobie równi za czasów jego panowania.

- Ale Kronos był też potwornym tyranem i chciał rządzić światem. Wykastrował swojego ojca - Uranosa, a swoje dzieci pożarł, żeby mu nie zabrały władzy. Przed pożarciem uchował się Zeus, który pokonał ojca i przejął po nim władzę". Niwiński zauważa podobieństwo między tym mitem, a biblijną rzezią niewiniątek: Król Herod postąpił trochę jak Saturn. Żeby nie dopuścić do przejęcia władzy przez nowonarodzone dziecko, kazał wymordować małych chłopców. Jednak Jezus ocalał: ten, którego chciano zamordować, panuje nad światem –
Bez komentarza
Bez komentarza 29.10.2016, 19:07
https://www.youtube.com/watch?…
śWIĘTY MIKOŁAJ TEŻ JEST FE???
śWIĘTY MIKOŁAJ TEŻ JEST FE??? 28.10.2016, 20:53
W kontekście polskim, Aleksander Brückner w Encyklopedii Staropolskiej określił to jako zwyczaj późny, miejski, niemiecki. W rzeczywistości jednak zwyczaj obdarowywania się prezentami jest znacznie starszy, archaiczny. Choć bezpośrednich korzeni obdarowywania się prezentami najczęściej doszukujemy się w rzymskich Saturnaliach, to w przypadku Słowian postać świętego Mikołaja wyraźnie wywodzona jest z kultu Welesa, bóstwa związanego z ziemią, zaświatami i magią (a u Germanów analogicznie z Odynem)[4][5].
TO DOPIERO M A S A K R A
TO DOPIERO M A S A K R A 28.10.2016, 20:50
Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Pierwszy dzień kobiet obchodzony był 28 lutego 1909, ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. Wikipedia
a to może być???czy też nie?
a to może być???czy też nie? 28.10.2016, 20:48
Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu[4]. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku[4]. Jedyne i największe w Polsce odbywają się corocznie od 14 lutego 2002 roku w Chełmnie[5] (województwo kujawsko-pomorskie) pod nazwą "Walentynki Chełmińskie". Za sprawą przechowywanej, prawdopodobnie od średniowiecza, w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP (1280–1320) relikwii św. Walentego, połączono tu lokalny kult św. Walentego z tradycją anglosaską[6].
Ewelina
Ewelina 28.10.2016, 20:45
Dożynki, Święto Plonów, Wieńce – ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich – etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej (23 września)-tyle wikipedia a ja dodam ,że wszystkie święta mają pogańską genezę.
Tłumaczenie,że Hellowen nie jest polską tradycją jest totalnym zaściankiem.Po wysłuchaniu sondy zrobiło mi się strasznie wstyd- w jakim grajdole ja mieszkam.
mark
mark 28.10.2016, 12:36
Holy Wins (pol. Swięty Zwycięża) a nie Holy Weens - to błędna wersja tego słowa. Holy Wins nawiązuje do Uroczystości Wszystkich Swiętych. warte promocje. Gratuluję redakcji tematu!

Pozostałe