5,2 mln zł na szkolnictwo zawodowe w powiecie kościerskim

  • 09.11.2016, 13:54 (aktualizacja 14.11.2016, 09:35)
  • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
5,2 mln zł na szkolnictwo zawodowe w powiecie kościerskim
Podczas odbywającego się dzisiaj w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku V Forum Pomorskiej Edukacji, marszałek Mieczysław Struk podpisał umowy ze starostą powiatu kościerskiego na realizację dwóch projektów, dofinansowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego, dotyczących wsparcia szkolnictwa zawodowego. Dzięki wsparciu unijnemu w powiecie kościerskim na poniesienie jakości edukacji zawodowej w ramach projektu zintegrowanego przeznaczonych zostanie ponad 5,2 mln zł.

Od przeszło roku Samorząd Województwa Pomorskiego we współpracy z organami prowadzącymi szkoły zawodowe, w szczególności z powiatami, z pracodawcami oraz instytucjami rynku pracy, prowadził unikalny w skali kraju proces nakierowany na racjonalne wykorzystanie dostępnych funduszy, tak by podejmowane działania rzeczywiście służyły unowocześnieniu pomorskich szkół zawodowych i - co najważniejsze, by absolwenci tych szkół dobrze radzili sobie na rynku pracy, by ich wiedza i umiejętności odpowiadały potrzebom zgłaszanym przez pracodawców. W ramach tego procesu dokonano oceny dostępnej bazy dydaktycznej, oszacowano potrzeby, przygotowano lokalne koncepcje rozwoju szkolnictwa zawodowego, podpisano porozumienia z pracodawcami, szczegółowo zaplanowano formy wsparcia uczniów oraz doskonalenie nauczycieli przedmiotów zawodowych, zaplanowano także niezbędne modernizacje infrastruktury szkół zawodowych i zakup nowoczesnego doposażenia pracowni i warsztatów szkolnych.

 

- Mądre ułożenie sieci pomorskich szkół zawodowych, powiązanie kształcenia z potrzebami rynku pracy, trwała współpraca szkół zawodowych z pracodawcami, to warunki niezbędne do budowania na Pomorzu nowoczesnej gospodarki, do pozyskania krajowych i zagranicznych inwestorów, do poprawy szeroko rozumianej jakości życia – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Dlatego też w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020  zostały zaplanowane  duże środki na rozwój szkolnictwa zawodowego: ponad 25 milionów euro z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz 51 i pół miliona euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To największa w kraju kwota, która ma służyć przede wszystkim wzmocnieniu branż kluczowych dla rozwoju Pomorza. Dzisiaj zostały podpisane umowy o dofinasowaniu projektów zintegrowanych - projektów, które zmienią obraz pomorskiego szkolnictwa zawodowego. Łączna wartość dofinansowania to prawie 300 milionów złotych. Środki te trafią do wszystkich pomorskich powiatów oraz do szkół prowadzonych przez pomorskie rzemiosło, a także do szkół prowadzonych przez Samorząd Województwa Pomorskiego. To wielki dzień nie tylko dla pomorskich szkół zawodowych – ale i dla całej pomorskiej oświaty.

 

W powiecie kościerskim na poniesienie jakości edukacji zawodowej w ramach projektu zintegrowanego przeznaczonych zostanie ponad 5,2 mln zł.

 

Pierwszy projekt pn. „Nowoczesna edukacja zawodowa w Sercu Kaszub” o wartości 3,1 mln zł otrzyma unijne dofinansowanie w wysokości 2,79 mln zł. Udzielona dotacja wspierać będzie 36 nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu, a także pozwoli 528 uczniom z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 oraz nr 2 w Kościerzynie skorzystać ze staży i praktyk u pracodawców. Kształcenie zawodowe w powiecie kościerskim ukierunkowane będzie przede wszystkim na budownictwo, ICT, elektronikę, transport, logistykę oraz motoryzację. 

 

Drugi projekt pt. „Nowoczesna baza edukacji zawodowej przez modernizację i wyposażenie PZS Nr 1 i PZS Nr 2 w Kościerzynie” o wartości 2,13 mln zł, otrzyma unijne wsparcie w wysokości 1,8 mln zł. Projekt będzie realizowany od grudnia 2016 roku do września 2019 roku. Przedmiotem projektu jest modernizacja infrastruktury oraz wyposażenie w pomoce dydaktyczne dwóch Powiatowych Zespołów Szkół Nr 1 i 2 w Kościerzynie, w zakresie adekwatnym do wyposażenia zakładów pracy i wymagań potencjalnych pracodawców oraz diagnozy potrzeb rozwojowych kształcenia ogólnego i zawodowego Powiatu Kościerskiego.

Potencjał objętej wsparciem infrastruktury w zakresie opieki nad dziećmi lub infrastruktury edukacyjnej – 528 (os.)

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Grupa informacyjna
Grupa informacyjna 15.11.2016, 10:56
a ja już wiem kogo promuje monitor kościerski na starostę, otóż pana z wyrokiem, jednak nie prawomocnym. Zgłosił wielką chęć zajęcia tego stanowiska. Tak długo ukrywany szkalował innych przygotowuje się do wyborów pan Wiesiek, swoje działania już pokazał i kampanię rozpoczął, co będzie dalej? zobaczymy
do powyższego
do powyższego 15.11.2016, 10:59
co Ty piszesz, jesteś nie zorientowany, piszesz bzdury jak ten cały monitor, on chce zostać wójtem, dlatego tak niszczy Piechowskiego! Zapamiętaj on chce być wójtem, a nie starostą
Grzes
Grzes 10.11.2016, 23:17
waldku - mała litera to celowy tu zabieg ortograficzny mający ci nadać status na jaki zasługujesz - zapewne twój chamski komentarz wynika z ogromnych dwu kompleksów, na które musisz patrzeć myjąc codziennie zęby i oddalając mocz... Ty zapewne "obrabiasz" wyłącznie sam siebie i stąd też Twój brak elementarnej kultury i seksistowskie podteksty. Polecam więcej czasu spędzać na lekturze savoir vivre niż dostawać emocjonalnych wzwodów przed monitorem poziomem własnego chamstwa i prostoty!
ip
ip 10.11.2016, 14:14
czlowieczku waldemarze , trafiłes jak kulą w plot - oni znaja sie rodzinnie sa skoligaceni, ale popieram za ten wpis powinna ciebie przeciagnac po prokuraturze
buahaha
buahaha 10.11.2016, 16:18
za co? hehe
do Waldemara
do Waldemara 10.11.2016, 14:10
zastanów się co piszesz, na miejscu Alicji oddałbym ciebie do sadu za ten wpis ....
Waldek
Waldek 14.11.2016, 12:10
Czy to jest zastraszanie czy grożba jedno i drugie może być w zainteresowaniu prokuratury. Wez łaskawco przyjrzyj się Pani Alicji jak się mizdrzy do Struga, albo do Pana Senatora Bonkowskiego . Obejrzyj sobie różne fotki
czekamy
czekamy 10.11.2016, 10:10

koscierzyna24.info

Już niedługo gościem programu przesłuchanie będzie Alicja Żurawska starosta powiatu kościerskiego
już się nie mogę doczekać
już się nie mogę doczekać 10.11.2016, 13:20
jak by jeszcze Pan Wencki był nieobecny to już super widoki będą :)
Waldek
Waldek 09.11.2016, 23:59
Ala już rozpoczęła kampanię wyborczą i rajcuje Struga ,że tez jej mąż na to wszystko i na inne rzeczy przymyka oczy ,czyżby sam nie dawał rady obrobić tego poletka no chyba iż Pani Ala jest bardzo potrzebująca. ?
Grześ
Grześ 10.11.2016, 23:08
waldku - mała litera to celowy tu zabieg ortograficzny mający ci nadać status na jaki zasługujesz - zapewne twój chamski komentarz wynika z ogromnych dwu kompleksów, na które musisz patrzeć myjąc codziennie zęby i oddalając mocz... Ty zapewne "obrabiasz" wyłącznie sam siebie i stąd też Twój brak elementarnej kultury i seksistowskie podteksty. Polecam więcej czasu spędzać na lekturze savoir vivre niż dostawać emocjonalnych wzwodów przed monitorem poziomem własnego chamstwa i prostoty!
kampania
kampania 10.11.2016, 10:14
nie tylko ona rozpoczęła, rozpoczął Grzegorz P. jak i grupa kreatywna :-)
ha ha ha
ha ha ha 10.11.2016, 09:23
buha ha ha ha
ol
ol 09.11.2016, 22:14
Kartuzy 11,5 mln............. ale jaja.............
Men
Men 09.11.2016, 21:15
Już raczej nie na szkolnictwo zawodowe tylko na branżowe. A te nie wiadomo jak będzie faktycznie wyglądać...
przecież szkolnictwo branżowe można prognozować
przecież szkolnictwo branżowe można prognozować 09.11.2016, 21:24
z wyprzedzeniem kilkuletnim, od tego są kompetentne osoby i "specjaliści" w urzedach
W treści są dwa takie same błędy!!! A może ja nie rozumiem co to znaczy…
W treści są dwa takie same błędy!!! A może ja nie rozumiem co to znaczy PONIEŚĆ jakość. 09.11.2016, 16:43
Marcin
Drobiazgowy
Drobiazgowy 09.11.2016, 15:24
Spójrzcie o ile kasy wiecej dostał np. Powiat Bytowski, Kartuski i Chojnicki?
Ucz się ucz nieudolny Majewski
Ucz się ucz nieudolny Majewski 09.11.2016, 15:14
Szkoda, że Majewski nie jest tak skuteczny w realizowaniu projektów i pozyskiwaniu środków jak Starosta Źurawska. Nieudacznik Majewski może tylko się uczyć od Pani Starosty skutecznego działania.
Jaś
Jaś 09.11.2016, 15:46
atakujesz burmistrza Majewskiego niezależnie od tematu? taką sobie kampanię prowadzisz? wstyd kandydacie na burmistrza bez honoru
do kandydata na burmistrza
do kandydata na burmistrza 09.11.2016, 15:26
Przecież pani starosta zablokowała stypendia dla zdolnych uczniów, czy o takiej skuteczności piszesz. Przecież poprzez cięcia w ramach oszczędności nie ma nic dla organizacji pozarządowych, czy o takiej skuteczności piszesz? Dużo by wymieniać, ale jedno jest pewne "pani Starosta jest niezwykle skuteczna". Większość zadań jakie powinny być po stronie starosty przeszło na ręce miasta, takie odbicie piłeczki i burmistrz się podjął działań, ale o tym już nie piszesz, bo po co promować dobrego człowieka, skoro chcesz zająć jego miejsce
ha ha ha biedactwa
ha ha ha biedactwa 09.11.2016, 18:33
...Większość zadań jakie powinny być po stronie starosty przeszło na ręce miasta, takie odbicie piłeczki i burmistrz się podjął działań...widać, że pani Starosta wie jak przekonać pana Burmistrza ha ha ha
do kandydata na burmistrza
do kandydata na burmistrza 09.11.2016, 21:08
Aby kandydować na fotel burmistrza takie podle techniki stosujesz, gdzie możesz to szargasz jego dobre imię. Skończ z tym i wracaj do monitora, albo do innego plugawego pisma.
Ha ha ha
Ha ha ha 10.11.2016, 17:21
przygadała jedna świnka przy korycie drugiej śwince stojacej obok fuj fuj jakie to niedobre!
co by nie POwiedzieć
co by nie POwiedzieć 09.11.2016, 20:51
musi być dobra w tym co robi
Ala
Ala 09.11.2016, 20:50
a co na to żona?
:)
:) 09.11.2016, 20:56
spytaj?
Kris
Kris 09.11.2016, 21:05
a kasę od kogo dostała od burmistrza? czy on z nią jest na fotce? taki zadowolony, rozanielony? nie wiesz kogo pytać to .. zacznij myśleć
mały
mały 09.11.2016, 21:09
o czym PISzesz? ...Większość zadań jakie powinny być po stronie starosty przeszło na ręce miasta, takie odbicie piłeczki i burmistrz się podjął działań... myślisz czasem?

Pozostałe