Nie będzie drogi Kościerzyna-Północ

  • 25.11.2016, 13:57 (aktualizacja 28.11.2016, 11:54)
  • admin 24
Nie będzie drogi Kościerzyna-Północ
Nie będzie drogi Kościerzyna-Północ. Rada Miasta uchyliła wcześniejszą decyzję o wybudowaniu tak zwanej „Małej obwodnicy”. To efekt protestu mieszkańców, którzy nie chcieli mieć za sąsiada ruchliwej trasy.

Węzeł komunikacyjny Kościerzyna-Północ miał połączyć drogę wojewódzką 214 z krajową 20. Trasa biegłaby przez ulicę Kalinową, Paderewskiego, Kopernika i Zieloną. Łącznie ok. 3 600 metrów, które odciążyć miały zatłoczone centrum i polepszyć płynność ruchu w mieście. Tak zakładali pomysłodawcy. Jest wśród nich radna Katarzyna Knopik, według której trasa zmniejszyłaby korki w mieście, zwłaszcza na ul. Kartuskiej, księży Zmartwychwstańców i Szopińskiego. 

Katarzyna Knopik - radna Rady Miasta: Planowana droga Północ miałaby rozwiązać ten problem. Miałaby stanowić dogodne połączenie właśnie z drogą wojewódzką 2014 i budowaną obwodnicą Kościerzyny. Miałaby ułatwić dostęp do szpitala specjalistycznego, ograniczyć korki, chronić aleję jaworową i ułatwić dostęp do Centrum Kultury Kaszubskiej Strzelnica. Dałaby też szansę na lepszy dojazd do osiedli mieszkaniowych i otwarcie terenów inwestycyjnych, które znalazłyby się w pobliżu tej drogi. Szkoda, że tak się nie stanie.

Taka jest bowiem decyzja radnych, którzy na ostatniej sesji uchylili uchwałę sprzed roku, na mocy której miała powstać „mała obwodnica”. Głosowanie odbyło się na wniosek przewodniczącej Teresy Preis – reprezentantki jednego z okręgów, przez który miała przebiegać trasa. To mieszkańcy ulicy Kopernika i Norwida zdecydowanie sprzeciwiali się budowie drogi tuż pod ich oknami.

Dariusz Maciak - mieszkaniec ul. Kopernika: Jest to okolica spokojna, przy lesie, gdzie wszyscy wypoczywają. Po drugie: hałas. Domy tutaj są trzydziesto i więcej letnie, więc nie było tutaj nigdy budownictwa przeznaczonego do sąsiedztwa z drogą. Taka droga powoduje wibracje, hałas, bo jest to droga zaprojektowana na 40 ton. Czyli tą drogą będą mogły pojechać duże ciężarówki wiozące piasek i różne inne towary. Wprawdzie władze przewidziały ograniczenie do 7,5 tony, ale ograniczenie takie zawsze można zdjąć, a droga jest zaprojektowana na 40.

Od chwili narodzin projektu mieszkańcy ul. Kopernika i Norwida negocjowali z władzami przebieg drogi. Podkreślają, że nie są przeciwni powstaniu „obwodnicy północnej”. Protestują jedynie przeciwko przebiegowi drogi przez osiedle ich domków jednorodzinnych.

Dariusz Maciak: Mieszkańcy podpisali listę z protestem. Pierwsza lista powstała w 2008 roku za kadencji burmistrza Modrzejewskiego i tam podpisało się 81 osób. Podczas rozmów z ówczesnymi władzami ustaliliśmy, że droga nie będzie przebiegać ulicą Kopernika, tylko będzie szła skrajem lasu.

To rozwiązanie oddaliłoby ruch od zabudowań, mieszkańcy przystali więc na nowy wariant. Kompromis nie trwał jednak długo.

Dariusz Maciak: Po objęciu stanowiska przez burmistrza Czuchę koncepcja ta została wyrzucona do kosza. Wrócono do pierwotnego planu, czyli Droga Północ przez ulicę Kopernika, przez osiedla. Nie skonsultowano tego z mieszkańcami, po prostu zrobiono jak władze chciały.

Realizowany miał być więc projekt z ograniczeniem do 7,5 T, ale nośnością 40T, ograniczenie prędkości miało wynosić 50 km/h (a nie 40 km/h, jak ustalono z mieszkańcami), droga miała miać 7, a nie 6 metrów szerokości, zabrakłoby też progów zwalniających w strefie osiedla (a takie zakładała pierwotna koncepcja). Ostateczny projekt zakładał również rondo na zbiegu ul. Kopernika i Norwida.
 
Dwa tygodnie temu rozpoczęła się kolejna akcja zbierania podpisów pod listem protestacyjnym. Sprzeciw wobec wybudowania trasy w toku drogi osiedlowej wyraziło 69 osób. To podpisy z samej ul. Kopernika. „Te listy nigdy nie dotarły do radnych” - twierdzi Katarzyna Knopik.

Katarzyna Knopik: Szkoda, bo być może inaczej rozmawialibyśmy na temat tej uchwały, znając opinię wielu lub niewielu mieszkańców, tego nie wiem. Poprosiłam panią przewodniczącą  aby przekazała te podpisy. Do chwili obecnej cały czas ich nie dostaliśmy.

Faktem jest jednak, że większość, bo 12 radnych sprzeciwiło się budowie drogi Kościerzyna-Północ. Za jej powstaniem było 7 osób. Mieszkańcy ul. Kopernika przyjęli tę wiadomość z częściową ulgą.

Daiusz Maciak: Nie do końca. Rada uchyliła wprawdzie uchwałę o powstaniu tej drogi, natomiast dalej temat jest otwarty ze względu na to, że przyjdzie kolejna władza, lub układ w radzie się zmieni i można z powrotem przywrócić ten stary plan. Dla nas ulga będzie, gdy powstanie tutaj droga osiedlowa, o standardzie osiedlowym przeznaczonym do ruchu osobowego z progami zwalniającymi, z ograniczeniem prędkości. I takie plany, z tego  co wiem, ma obecny burmistrz.

Tymczasem Katarzyna Knopik twierdzi, że radni swoją decyzją zaprzepaścili projekt mający na celu rozwój całego miasta. Na swoim blogu sugeruje również, że Teresa Preis złożyła „deklarację bliskiej współpracy i pełnej zgody w działaniach z pewną grupą osób", a „uchylenie uchwały dotyczącej budowy drogi Kościerzyna Północ to rzekomo cena, jaką przewodnicząca musiała zapłacić za dalsze sprawowanie tej funkcji”.

Katarzyna Knopik: Istnieje wiele przesłanek, które pokazywałyby, że mogło tak się stać właśnie z takiego powodu. Chociażby fakt przygotowania projektu tej uchwały, gdy przez prawie rok pani przewodnicząca nic na ten temat nie mówiła, a podczas ubiegłorocznej sesji też nie zabierała głosu, nie protestując w imieniu mieszkańców, z którymi teraz rzekomo jest przeciwna budowie tej drogi. [...] Chodzą też słuchy, że, niestety, myślę, że ze szkodą dla rozwoju kultury kaszubskiej w Kościerzynie, pani Teresa Preis zrezygnowała z pracy w Centrum Kultury Kaszubskiej Strzelnica. Z tego, co pewnie wielu mieszkańcom wiadomo: zawsze było to dla niej bardzo ważne i świetnie działały zajęcia z zakresu kultury kaszubskiej. Boję się, że tak nie będzie po 1 stycznia 2017 roku. No, chyba że są to nieprawdziwe informacje. Przekonamy się za 1,5 miesiąca.

Niestety, nie udało się nam zdobyć komentarza Teresy Preis. W cieniu tych politycznych emocji wrócił spokój na ulicę Kopernika. Dzieje się natomiast na ul. Kalinowej i Wrzosowej, gdzie zaczynać miała się droga Kościerzyna-Północ. Duży projekt póki co upadł, ale w najlepsze trwa budowa ulic, które miały być jego częścią. Ta inwestycja zakończyć się ma 20 grudnia.

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (139)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

crew
crew 08.12.2016, 11:26
To jest tak, że innym przed nosem mogą jeździć samochody a p.Maciakowi i aż 80 innym osobom już nie bo mieszka w spokojnej okolicy przy lesie i chce by tak zostało. To jeżeli oni chcą mieszkać w spokojnej okolicy pod lasem to niech sprzedadzą samochody i domy i przeprowadzą się w Bieszczady.
ja
ja 08.12.2016, 17:11
Idź się leczyć,póki czas.
Mark
Mark 08.12.2016, 11:59
Bardzo dobra decyzja radnych i burmistrza. Rewelacyjna i dobrze przemyślana. Trzeba zobaczyć jak bardzo miasto odciąży aktualnie budowana obwodnica i wyciągnąć wnioski, a nie działać bo kilka osób ma kaprys i chce sobie prywatę robić na boku.
ja do poniżej
ja do poniżej 05.12.2016, 13:32
Przeprosisz urzędnika jak będzie niewinny czy będziesz tchorzem skrytym a IP?
Urzędas Majewskiego pod lupą prokuratury
Urzędas Majewskiego pod lupą prokuratury 29.11.2016, 16:51
Prokuratura zbada patologie urzędników Majewskiego, którzy cieszą się ochroną Majewskiego.
do kandydata na burmistrza
do kandydata na burmistrza 29.11.2016, 16:58
woow ale ostro się robi. prokuratura? Matko jedyna co się dzieje, Kasiu dzwoń po TVN, chyba kolejna afera w Kościerzynie. Niesamowite, co zrobi kandydat na burmistrza, aby zaszkodzić Majce,
To kompromituje Majewskiego
To kompromituje Majewskiego 29.11.2016, 17:21
To, że Majewski obiecał "jaśniejszą i przejrzystrzą" "nową przyszłość dla Kościerzyny", a ochrania układ patologii i korupcji faktycznie go pogrąża i kompromituje.
ja czasami mam wrażenie, że pani Knopik
ja czasami mam wrażenie, że pani Knopik 29.11.2016, 07:35
NIE WIE O CZYM MÓWI
Marcin
Marcin 29.11.2016, 10:20
A czy ta Pani kiedykolwiek wiedziała co mówi?
kit
kit 29.11.2016, 11:08
taki bełkot niezrozumiały
Filip
Filip 29.11.2016, 08:27
ja bardzo często nie wiem o czym ta kobieta mówi, a jak mówi, to mam kłopot ze zrozumieniem słów, tak bardzo cedzi je przez zęby. Powinna iść do logopedy, to by na pweno jej pomogło
interesant
interesant 28.11.2016, 18:23
Wysiedlić tych mieszkańców którzy są anty tej drogi!!! W tym wszystkich chodzi o interes ludzi całej K-ny i przejezdnych, którzy wiecznie stoją w korkach!! A Ci którzy sie nie zgadzaja, mysla tylko o wlasnej d..pie, bo bedzie im halasowac!!! Słowo do władz miasta- Róbcie tą drogę!!!
Nie ma problemu
Nie ma problemu 28.11.2016, 21:28
Nie ma problemu wystarczy 35mln zł. Nam chodzi tylko o przebieg. W czym problem puścić ją pod lasem? Po drugie co ma dać ta droga? Nie odciąży korków w mieście bo gdy powstanie główna obwodnica korki bedą wynikaly z ruchu wewnętrznego. No to po co ta droga? Pani K.K sieje tylko zadyme.
bo
bo 29.11.2016, 07:00
lord tak kazał bo swoje na tym już przyciął
Zbynio
Zbynio 28.11.2016, 18:31
Idź do psychiatry. Najwyższy czas.
kolo
kolo 28.11.2016, 13:51
same cymbały tu się wypowiadają
6 radnych nieporadnych
6 radnych nieporadnych 28.11.2016, 13:57
tak oto pojawiła się mądra wypowiedź opozycji, gratuluję elokwencji i taktu.
Michalina
Michalina 28.11.2016, 08:50
cieszę się z tej decyzji, jak dla mnie jest korzystna i dla mieszkańców i dla miasta, a tej całej pani Knopik to naprawdę nie mogę słuchać,
Brawo Pani Knopik.
Brawo Pani Knopik. 28.11.2016, 12:10
Przewodnicząca emerytka T Preis wychowała się komunizmie, w zacofaniu i dlatego moim zdaniem zdaniem wszystko to, co w kwestii miasta proponuje zmierza w jednym kierunku - powrotu komunizmu. Dobrze, że część radnych to zauważyła i temu się przeciwstawia.
do wyżej
do wyżej 28.11.2016, 13:34
Kasia skończ tę błazenadę i zajmij się swoim lordem
Madzia K
Madzia K 28.11.2016, 12:35
6 osób to zauważyło, grupa ludzi Czuchy z panią Knopik na czele. Teraz będzie niszczyć panią Tereskę. Dobrze, że ta obwodnica nie ma powstać, że układ polordowski dostał za swoje. Byle więcej takich właśnie decyzji skierowanych w kierunku mieszkańców
Marianek
Marianek 28.11.2016, 12:34
TY to chyba masz siano w głowie ,zamiast mózgu.
Bohdan
Bohdan 28.11.2016, 08:33
pod względem infrastruktury spieprzone jest całe miasto czego dowodem jest teren przy Wybickim z galerią i kauflandem na czele plus biedrona przy stadionie.Teraz na rekreację mają chodzić na Kopernika??? chyba wam wszystkim pogorszył się stan zdrowia.Hala sportowa w centrum miasta to kolejna głupota naszych włodarzy z radną nieskuteczną na czele.Na Kopernika niech zrobią miejskie targowisko bo obecne straszy!!!!!!!!!!
Tereny pod wypoczynek
Tereny pod wypoczynek 28.11.2016, 07:53
Zamiast drogi niech Burmistrz i Rada zrobią ładną drogą osiedlową, chodniki, ścieżki i połączą to ze Strzelnicą. Dogadajcie się z Nadleśnictwem i zróbcie po drodze plac zabaw dla dzieci. To będzie coś dla wszystkich. Ta część Kościerzyny nie ma nawet placu dla dzieci. Z tego zakątka można naprawdę zrobić piękną rzecz. Ze strzelnicy wychodzą szlaki Noric Walking, ścieżki rowerowe. Połączcie to z Kopernika, z osiedlami. W Kościerzynie brakuje nawet porządnego parku, niech tym parkiem będzie ten rejon. A tak przetniecie te piękne tereny obwodnicą i nawet dojścia do lasu nie będzie, tylko betonowo-asfaltowy pierścień wokół miasta.
ciekawski
ciekawski 27.11.2016, 21:40
Droga północ otworzy nowe tereny inwestycyjne ? Jakie ? Gdzie ? Czy tereny przy planowanym przebiegu tej drogi są przeznaczone pod działalność produkcyjną lub usługową ? Słabo to widzę. Tekst radnej K. Knopik do mnie nie trafia. Po co komu ta droga ?
Rach Ciach MAch
Rach Ciach MAch 29.11.2016, 16:39
tereny u lorda w kieszeni
zmniejszenie korków? - nie
zmniejszenie korków? - nie 27.11.2016, 21:33
Nie rozumiem tych co piszą o tym, że ta "droga północ" zmniejszy korki przy ul. Zmartwychwstańców. Przecież teraz też można je ominąć, jeśli chce się jechać 214 na Stężycę. W mojej ocenie te korki na ul. Skłodowskiej i koło budowlanki i tak nie znikną po wybudowaniu drogi północ. Ten argument absolutnie do mnie nie trafia!
Matematyk
Matematyk 27.11.2016, 22:02
Jeśli twierdzisz, że nowa wycięta na wniosek Preisowej ulica byłaby ruchliwa, to znaczy, że przy Budowlance będzie pusta ulica, bo niedoszła ulica przejęła by cały ruch kołowy.
CBA
CBA 27.11.2016, 21:26
Ktoś tu napisał o machlojach urzędników. Czy miał na myśli kontrolę CBA na inkubatorze ? Bo jeśli tak to inkubator jest dziełem Z. Cz. a nie obecnego burmistrza.
Mieszkaniec z Kopernika
Mieszkaniec z Kopernika 27.11.2016, 20:20
Osobiście jestem zadowolony z tej decyzji.Mieszkam w Kościerzynie długo .Wiele lat budowałem tutaj dom.Myśl,że
miałyby tutaj jeździć ciężarówki była przerażająca.Niezależnie od tego ,jakie intencje miała Pani Preis to dziękuję jej za to co udało się zrobić.Tak a propo to na Kopernika mieszka sporo ludzi wykształconych i światłych i proszę nie robić z nas jakichś przygłupów .Jest tu kilkadziesiąt budynków ,każdy o dużej dla nas wartości.Na całym osiedlu są setki domów.Swoją drogą ,to dziwię się ,że przez drogę osiedlową zaprojektowano tak duży ruch-wychodzi na to,że za co się zapłaci ,to projektant zaprojektuje.Szkoda ,że mieszkańcy nic nie wiedzieli,że w międzyczasie została wykonana dokumentacja i uzyskano pozwolenie na budowę,ale to już inna bajka.
Marek
Marek 27.11.2016, 20:26
Też jestem za takim właśnie rozwiązaniem. Najgorsze jest to, że niektórzy jak pani Knopik robią z nas zaściankowców i wręcz idiotów patrzących na własny interes. My też jesteśmy mieszkańcami tego miasta i wiemy, że ta dzielnica służy nie tylko nam ale i wielu mieszkańcom, którzy w tym rejonie wypoczywają. Dziękuję burmistrzowi i radnym którzy głosowali za zastopowaniem tej inwestycji. Cieszę się, że nie powstało drugie przekrętowo.
Mieszkaniec.
Mieszkaniec. 27.11.2016, 20:04
Dlaczego Miasto przyjęło wcześniej budowę z własnego budżetu obwodnicy Północnej. Czy nie powinno to być zadanie Skarbu Państwa. Myślę ,że stworzenie nowych miejsc pracy powinno być najważniejszym zadaniem Miasta.Jak tak dalej będzie ,to Kościerzyna wymrze.
Marcin
Marcin 27.11.2016, 13:09
Biedna pani Kasia :-( ale nie żal mi jej ani troszkę. Darek brawo!
jajcara
jajcara 27.11.2016, 12:15
nie udało się zdobyć komentarza pani Teresy?-ona woli mówić o potrzebnych wizytach partnerskich
społeczeństwo obywatelskie
społeczeństwo obywatelskie 27.11.2016, 11:56
rozumie potrzeby ogółu.Czy przewodnicząca rady wraz z mężem zbuntowała pozostałych mieszkańców???
mieszkaniec Kopernika-zwolennik drogi
mieszkaniec Kopernika-zwolennik drogi 27.11.2016, 11:53
Skoro rada z burmistrzem podjęła tak idiotyczną decyzję-to powinna być ich ostatnia kadencja.Nie wolno hamować rozwoju miasta.Gdyby takie decyzje podejmowali inni włodarze miast to nie mielibyśmy żadnych obwodnic,dróg szybkiego ruchu i autostrad!!!! takie myślenie,że grupka ludzików nie chce-jest do bani-co to za mieszkańcy???to egoiści widzący tylko czubek własnego nosa.Wstyd panie Dariuszu,że pokazuje pan swoją twarz-jest pan dumny z tego,że mógł pan wreszcie powiedzieć parę słów do kamery???szkoda,że nie są one mądre
O co tyle krzyku
O co tyle krzyku 28.11.2016, 07:28
Proszę nie pisać kłamstw i nie mieszać. Fakty są takie, że za kadencji burmistrza Modrzejewskiego ustalono z mieszkańcami kompromis - obwodnica północ skrajem lasu, nie przez osiedle. Pisano o tym również w Dzienniku Bałtyckim. To za kadencji Pana Czuchy poprzednie ustalenia zostały zaprzepaszczone i wywalone do kosza. To wyraźnie pokazuje co Pan czucha myśli o mieszkańcach i poprzednich władzach. Mieszkańcy Kopernika, Norwida, ale również Kalinowej, nie chcą obwodnicy 2,5m od okien !!! Nigdzie nie buduje się obwodnic w środku osiedli. Droga północ jak najbardziej, ale pod lasem - jaki to problem? Poza tym lepiej i prościej było by połączyć DW214 z początkiem budowanej obwodnicy od strony Żukowa - "Węzeł Wierzyca". Ciekawe gdzie byli ludzie którzy tak teraz lamentują gdy uzgadniano główną obwodnicę? Dlaczego nie połączyli tej drogi z obwodnicą - to ostatnia wylotówka bez obwodnicy? Dlaczego pozwolili narzucić GDDKiA swój projekt?
Do zwolenników drogi
Do zwolenników drogi 27.11.2016, 21:19
Droga północ ? Ok, może być, ale niech przebiega trasą, która minimalnie będzie zakłócała porządek obecnych mieszkańców !!! Czy to takie trudne ? Droga północ idąca przez osiedla, blisko domów - NIE !!!
Głupota nie zna granic.
Głupota nie zna granic. 27.11.2016, 19:50
No ty to na pewno nie mieszkasz na Kopernika.Nie podszywaj się pod kogoś kim nie jesteś.Za mądry to TY nie
jesteś.
och jeach
och jeach 27.11.2016, 12:32
lord tam rozwijał prywatny interes pod niby szyldem rozwoju miasta. szkoda, że nie można tego udowodnić
jan
jan 27.11.2016, 20:44
Coś można mu udowodnić, oj mozna ... znam 2 srednio-drobne sprawy. może wykro.. , a może .......
Machloje Majewskiego
Machloje Majewskiego 27.11.2016, 19:21
To fakt, że Czusze nie można nic udowodnić bo nie ma czego. Prokuratura przygląda się natomiast urzędnikom Majewskiego. Niedługo poznamy machloje tolerowane przez Majewskiego.
Do tych co SBeckie metody stosują
Do tych co SBeckie metody stosują 27.11.2016, 21:24
"Machloje Majewskiego" ? No już większych głupot nie da się napisać. Widać, że brak argumentów. Więc trzeba brudną, kłamliwą kampanię zacząć.
do kandydata na burmistrza
do kandydata na burmistrza 27.11.2016, 19:59
dwa lata kadencji i nagle prokuratura? może Ty jakiś donos spreparowałeś? Zaskakujące to jest. Ciężkie do uwierzenia, może TVN by warto było powiadomić tak od razu, dawno afer w naszym mieście nie było.
Aferał Majewski i jego szczekawka
Aferał Majewski i jego szczekawka 27.11.2016, 20:41
Jesteś prymitywny i podły jak Majewski - ojciec kościerskiej patologii i korupcji.
Jan
Jan 27.11.2016, 13:17
w Kościerzynie wystarczy jedno przekrętowo!!! Ta nazwa mówi sama za siebie. Dobra jest ta decyzja. Brawo burmistrz, brawo rada. Takich ludzi nam było trzeba.
zadowolony z tej decyzji
zadowolony z tej decyzji 27.11.2016, 12:02
Jak by to miasto tak było rozwinięte jak to opisujesz, to Modrzejewski by tą ulicę dawno miał zrobioną, podobnie Lord miał ogrom czasu między tym jak wylądował na chwilę w Warszawie jako poseł i wrócił z podkulonym ogonem. Tamci burmistrzowie nie zrobili nic oprócz gadania, a ten burmistrz i rada bez 6 ... osób podjęli mądrą decyzję. Robi się duża obwodnica miasta, ruszyły w końcu działania w trójkącie przemysłowym, miasto wychodzi z poważnego zadłużenia, ludzie otrzymują odszkodowania za zabrane ziemie, budują się nowe ulice, chodniki. Brawo panie Darku, że mówi pan za społeczność tamtej dzielnicy, tak powinno być. Kilku krzykaczy takich jak pani Kasia nie będzie już więcej niszczyła naszego miasta. Burmistrz powinien być kolejną kadencję aby dalej kontynuował swoje dzieła tak bardzo przemyślane. Dwu kadencyjność władzy jest najlepszym wyjściem, bo najpierw musiał sprzątać po poprzedniku, spłacać zaciągnięte długi a mimo to jeszcze działa, tworzy inwestuje. Niech tak się dzieje dalej.
DROGA KOŚCIERZYNA-PÓŁNOC
DROGA KOŚCIERZYNA-PÓŁNOC 27.11.2016, 11:45
JEST NIEZBĘDNA!!!!!!!!!!!!!!!!!cODZIENNIE PRZED ÓSMĄ RANO CAŁE MIASTO JEST ZAKORKOWANE!!!!!!!!!!!CHYBA WAS POGIĘŁO Z BURMISTRZEM NA CZELE!!!!!!!!!!!!DECYZJA RADY BEZNADZIEJNA-CZY W TYM MIEŚCIE SĄ LEPSI I GORSI MIESZKAŃCY??OBECNIE BUDUJĄCEJ SIĘ OBWODNICY TEŻ LUDZIE PRZY NIEJ MIESZKAJĄCY NIE CHCIELI I CO???MAJĄ BO SIĘ BUDUJE.CZY NA KOPERNIKA MIESZKA SPECJALNA EKIPA??? 99% MIESZKAŃCÓW CHCE TEJ DROGI!!!!!!! 1% NIE MA PRAWA GŁOSU.
Demokracja
Demokracja 28.11.2016, 07:35
Każdy ma prawo głosu, na tym polega demokracja. Wystarczyło uszanować poprzednie ustalenia (droga północ pod lasem) i nie było by sprawy. Korki w mieście nie znikną, nawet gdy będziemy mieli 10 obwodnic. To ruch wewnętrzny typu zakupu, dzieci do szkół i przedszkoli, fryzjer, basen, galeria, itd. Proszę przyjechać lub przyjść na ul. Kopernika w jakiś ładny dzień. Wnioski przyjdą same, że nie warto niszczyć tej ulicy budową obwodnicy. Droga północ może iść pod lasem i tak ustalili mieszkańcy za kadencji M.M.
Miś
Miś 27.11.2016, 12:07
Kasiu uspokój się proszę, bądź grzeczna
kolo
kolo 27.11.2016, 11:10
Siąść i płakać. Tak durnej decyzji już dawno nie podjęto.
A potem się dziwią, że Kościerzyna zaściankiem pachnie.

Umpa Umpa
Umpa Umpa 28.11.2016, 07:43
A co ma zaścianek do budowy tej drogi? Nie widzę związku. A zaścianek jest, zgadzam się - niestety to lata polityki folkloru, harmonii i umpa umpa. Kultura Kaszubska jest piękna i trzeba ją szanować i pokazywać. Niestety pomysł na miasto jaki ma Lord Z.C. oparty wyłącznie na folklorze nie rozwinie miasta, tylko zrobił z niego za***. Wystarczy popatrzeć na Stężycę, Sierakowice, czy Kartuzy. W Kościerzynie - gdyby nie porcelana w Łubianie, to nie było by gdzie pracować, a z umpa umpa na rynku nie da się wyżyć. W tej chwili trzeba zaciskać pasa i oddłużać miasto. Na szczęście otwierają się tereny inwestycyjne koło przemysłowej i zaczynają powstawać firmy - to jest właśnie koło napędowe do rozwoju miasta i dopiero po tym można robić umpa umpa.
Pozytywny Kaszub
Pozytywny Kaszub 27.11.2016, 11:32
To bardzo dobra decyzja pani Kasiu. Trzeba patrzeć na mieszkańców, a nie na dobro własne. Cieszę się, że nasz burmistrz liczy się ze zdaniem mieszkańców. Cieszę się, że patrzy na dobro ogółu. Z tej części miasta korzysta bardzo wielu mieszkańców, to tam spacerują, jeżdżą na rowerach, tam własnie biegają. To nasza najpiękniejsza część miasta. Zauważyła to duża część radnych, tylko 6 radnych było przeciwko, to o czymś świadczy.

Pozostałe