Termomodernizacje i kontrole pieców dla lepszego powietrza w Kościerzynie

  • 02.12.2016, 10:44 (aktualizacja 05.12.2016, 12:29)
  • Krzysztof Wencki
Termomodernizacje i kontrole pieców dla lepszego powietrza w Kościerzynie
Po trzech latach zakończyła się realizacja projektu „KAWKA”, którego celem było ograniczenie niskiej emisji poprzez termomodernizacje budynków. Skorzystać mieli zarówno mieszkańcy, jak i kościerskie powietrze.

Przez trzy lata w ramach „KAWKI” przeprowadzono kompleksowe termomodernizacje 16 budynków na terenie Kościerzyny. Całkowita wartość inwestycji opiewa na niemal 6 mln. złotych, z czego 2,2 mln to dotacja z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Michał Majewski – burmistrz Kościerzyny: W ramach tych środków, oprócz dwóch, które  przewidywał pierwotny projekt,  udało się stermomodernizować 8 budynków miejskich – komunalno-soocjalnych na terenie miasta Kościerzyna, a przede wszystkim, z czego się najbardziej cieszę, udało się  zaangażować też wspólnoty mieszkaniowe, aby do tego projektu przystąpiły.

I tak udało się stermomodernizować 6 budynków wspólnot mieszkaniowych przy ul. Sikorskiego i Skłodowskiej. Zostały one docieplone i podłączone do miejskiego systemu ciepłowniczego.

Michał Majewski: I tutaj miasto było tylko pośrednikiem środków – tych 45% dofinansowania, które można było uzyskać. Wspólnoty wzięły na siebie 35% kredytu i 20% wkładu własnego.

Zakres prac w poszczególnych budynkach obejmował m.in. ocieplenie stropów poddasza, dachu, docieplenie ścian zewnętrznych, wymianę okien w mieszkaniach i na klatce schodowej, wymianę drzwi wejściowych, wykonanie centralnej instalacji c.o. i c.wu. Wraz z układem cyrkulacyjnym, instalacją kolektorów słonecznych oraz przede wszystkim podłączenie tych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej. Tylko w tym roku było ich 10. 

Robert Fennig – dyrektor KOS-EKO: To są 284 mieszkania. Myślę, że to jest przemawiające, bo akurat te dawne poniemieckie budynki miały takie systemy rozwiązania ciepłowniczego wcześniej, że każdy z nich miał przynajmniej jeden piec kaflowy. Więc śmiało można powiedzieć, że w tej chwili zlikwidowaliśmy przynajmniej 284 dymiące kominy w Kościerzynie i to już jest konkret.

To też konieczność, patrząc na wyniki jakości powietrza w naszym mieście.  Według ostatnich badań oddychamy najgorszym powietrzem w województwie. Po części właśnie przez palenie w piecach. Winna jest też jakość opału. To, czym palą mieszkańcy Kościerzyny sprawdzają strażnicy miejscy. 

Tomasz Smuczyński – komendant Straży Miejskiej w Kościerzynie: Niejednokrotnie stwierdzaliśmy, że to były przygotowane i pocięte opony, meble, opakowania styropianowe, podkłady kolejowe. Różne mieliśmy już przypadki.

W takich sytuacjach strażnicy nakładają kary. Maksymalna wysokość mandatu za wypalanie w piecu niedozwolonych odpadów to 500 złotych. Często jednak zdarza się, że problemem nie jest spalania odpadów, tylko opału niskiej jakości i w nieumiejętny sposób. 

Tomasz Smuczyński: W wielu przypadkach polega to tylko na tym, że rozpalamy, zasypujemy piec do pełna i idziemy do pracy. A przez cały dzień z komina tego domu gęsta łuna dymu się wyłania, bo ten piec ani nie ma temperatury, a nie tam nie dochodzi do właściwych procesów spalania, a zadymiona jest cała okolica, całe osiedle. A wystarczyłoby tylko troszeczkę czasu poświęcić z rana na rozpalenie i potem sukcesywne dosypywanie opału i już nie byłoby takiego problemu. A efekt ciepła, jaki chcielibyśmy uzyskać na pewno byłby zdecydowanie lepszy.

Kontrole rozpoczęły się w październiku i potrwają do końca sezonu grzewczego, co nastąpi pewnie w okolicach kwietnia. 

 

Krzysztof Wencki
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (44)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mario.
Mario. 11.12.2016, 20:12
Miasto powinno przeprowadzić akcję informacyjną o konsekwencji spalania śmieci w piecach -im dłużej ta akcja potrwa tym lepiej.
Sąsiad
Sąsiad 11.12.2016, 20:14
Najpierw ,to trzeba zrobić porządek ze śmieciami.
Lipowa 1
Lipowa 1 11.12.2016, 19:04
Miło siedzieć w ciepłym ,bez palenia w piecu.
Robert
Robert 09.12.2016, 21:20
Dzisiaj była u mnie straż miejska -sprawdzali co palę w piecu.
Twój sąsiad
Twój sąsiad 09.12.2016, 21:25
I co dostałeś mandat?.
Sikorskiego 10
Sikorskiego 10 09.12.2016, 16:59
Jestem zadowolona,że dzięki Kawce udało u nas docieplić ostatnią ścianę i zrobić centralne ogrzewanie-dziękujemy.
Zdzisław
Zdzisław 09.12.2016, 14:10
A ja nic nie mogę zobaczyć.
jacek
jacek 09.12.2016, 18:15
załóż okulary to zobaczysz NOWĄ PRZYSZŁOŚĆ
Antoni
Antoni 06.12.2016, 18:21
Jak patrzę ,to widzę dużo śmierdzącego dymu z kominów w Kościerzynie
Normalny
Normalny 05.12.2016, 18:16
Palę czym chcę .To moja sprawa.
Mirek
Mirek 05.12.2016, 18:09
Najgorsze są mokre trociny-dają taki dym.
sasiad
sasiad 05.12.2016, 09:08
Mój sąsiad ma sterty drzewa na podwórku,a pali oponami albo czymś innym co daje straszny dym , aż mnie głowa boli,po tym smrodzie.
JACEK
JACEK 04.12.2016, 20:12
Najważniejsze to przestać palić w piecach śmieci i niskiej jakości węglem.Wymiana pieców chodź konieczna wymaga kasy ,którą trzeba uzbierać.
Ciekawe
Ciekawe 04.12.2016, 19:53
Na stronie KOS-EKO przeczytałem ,że w 2015 r zamontowali na kominie kotłowni przy ul.Tetmajera za 2.4 mln dodatkowe filtry za 2.4 mln zł.Emisja pyłów i gazowych zmniejszyła się o 75 procent.
ja
ja 04.12.2016, 18:15
Przez ostatnie 2 lata udało się ocieplić dużo bloków. Super !
Łukasz
Łukasz 04.12.2016, 16:27
Przydałoby się więcej kontroli Straży Miejskiej i więcej kar.Trzeba zmusić ludzi do skończenia z paleniem śmieci w piecach i zatruwaniem nas.
3 Maja 11
3 Maja 11 04.12.2016, 16:16
Jestem bardzo zadowolona ,że Miasto zrobiło nam ogrzewanie i ciepłą wodę.No i solary mamy,a przez to i ciepła woda tańsza.
Tomuś
Tomuś 04.12.2016, 16:18
Widać Burmistrzowi sporo rzeczy udaje się zrobić,
a
a 05.12.2016, 16:35
Ten projekt to zasługa poprzednich władz. A kontrole są od 5 lat mniej więcej.
Edward
Edward 04.12.2016, 17:11
jest sporo rzeczy drobnych i sporo ważnych takich zaległych, bo ja się ciesze, że w końcu odzyskam pieniądze za zabrany teren przy obwodnicy. To jest dla mnie wielki osobisty sukces, bo do tej pory byłem po prostu zbywany pustymi obietnicami.
Marian
Marian 04.12.2016, 15:04
Dobrze,że chociaż w tych 16 budynkach już nie dymi.to już coś.Ja u siebie zmieniłem piec na ekogroszek i wstawiłem wkład kominowy.Jak nie zaczniemy wszyscy coś w tym kierunku to się nic nie zmieni.
Sąsiad pali w piecu płyty pilśniowe-niektórym to trzeba by mózg wymienić.
Jankes
Jankes 04.12.2016, 15:25
16 budynków w tej kadencji zostało zmodernizowane pod tym względem, myślę, że to dużo i prace cały czas trwają, aby polepszyć jakoś powietrza w Kościerzynie, ale niestety ludzie palą śmieci i tutaj jest problem. Trzeba zmienić myślenie co niektórych osób, wtedy dopiero będzie poprawa.
Kościerzak
Kościerzak 03.12.2016, 22:09
Wydajność energetyczna spalania posegregowanych śmieci jest niewielka,a konsekwencje mogą być bardzo poważne .Domowe kominy w domkach jednorodzinnych oraz w kamienicach ogrzewanych piecami kaflowymi pozbawione filtrów produkują więcej zanieczyszczeń niż zakłady.

Odpady w warunkach domowych palone są w NISKICH TEMPERATURACH.

To powoduje wydzielanie się mnóstwa zanieczyszczeń :

-tlenek i dwutlenek węgla
-dwutlenek siarki
-metale ciężkie
-kadm
-chlorowodór i cyjanowodór

Przy spalaniu jednego kilograma odpadów polichlorku winylu -popularnego PCV,z którego wykonane są wykładziny,butelki,otoczki kabli,folie powstaje aż 280 litrów chlorowodoru,który w połączeniu z parą wodną
tworzy KWAS SOLNY.

Spalając jeden kilogram pianki poliuretanowej do powietrza emitowane jest aż 50 litrów cyjanowodoru,który tworzy z wodą truciznę- KWAS PRUSKI.

Nie można spalać też sklejek,czy płyt wiórowych,bo emitowany jest szkodliwy FORMALDEHYD

Szczególnie niebezpieczne jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np:butelek typu PET,worków foliowych,odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów.W wyniku spalania takich odpadów emitowane są RAKOTWÓRCZE DIOKSYNY.

SPALANIE WILGOTNYCH ODPADÓW GROZI ZATKANIEM PRZEZ MOKRĄ SADZĘ PRZEWODÓW KOMINOWYCH.SKUTEK ? COFA SIĘ TLENEK WĘGLA I MOŻE DOJŚĆ DO ZATRUCIA,A NAWET ŚMIERCI.
MOŻE TO TEŻ WYWOŁAĆ W KOMINIE SAMOZAPŁON I POŻAR DOMU.
W NAJLEPSZYM PRZYPADKU TRZEBA OD NOWA ODTWORZYĆ KOMIN,CO JEST KOSZTOWNE.

CO ROKU NA CHOROBY WYWOŁANE ZŁYM STANEM POWIETRZA W POLSCE UMIERA 28 TYS LUDZI,TO
WIĘCEJ NIŻ MIESZKAŃCÓW KOŚCIERZYNY.

JAK DŁUGO JESZCZE BĘDZIEMY TRUĆ SIĘ WZAJEMNIE.
Uno
Uno 03.12.2016, 21:26
Burmistrz, jego świta i radni pozwalają proboszczowi Zmartwychwstańców na na trucie mieszkańców Kościerzyny.
Wygodniej pic kawkę i wspólnie imprezować aniżeli dbać o zdrowie Kościerzaków.
do hejterów PO
do hejterów PO 04.12.2016, 18:06
Standardowo! Kilku klakierów PO sięga absurdu i wypisuje totalne oderwane od rzeczywistości bzdury, żeby tylko oczernić obecnego burmistrza. No totalnie wstydu nie mają. Do roboty się weźcie a nie siedźcie ciągle w necie!
precz z kk
precz z kk 03.12.2016, 23:39
swieta racja. piszmy o tym wszedzie gdzie sie da i tak czesto jak tylko mozna.
Tar tak
Tar tak 03.12.2016, 21:33
Nagle w czasie kadencji burmistrza Majewskiego ksiądz proboszcz wymienił piec na bardziej kopcący i zanieczyszczający środowisko. Wcześniej za czasów Lorda piec był ekologiczny, dlatego Lord i jego świta łącznie z Katarzynem chcieli w naszym mieście zrobić uzdrowisko, ale po zmianie burmistrza nagle wszyscy zaczęli truć mieszkańców. Taką bajkę to możesz drogi Katarzynie wciskać ciemnocie, ale nie mieszkańcom naszego miasta. Co to za polityka?? Tyle lat radną a tutaj takie coś? Naprawdę można burmistrzowi podkładać kłody pod nogi, ale on w końcu będzie mógł z nich zrobić tartak.
Lipowa 1
Lipowa 1 03.12.2016, 16:06
Nasza wpólnota mieszkaniowa skorzystała z Kawki-jesteśmy zadowoleni.Nie trzeba już palić w piecach.Jest też ciepła woda.
Eko
Eko 03.12.2016, 06:12
Jakos nie widać poprawy, wciąż kopca z tych samych kominów, na deptaku , koło galeri, na przeciwko sokolni , na gdańskiej , koło szkoły podstawowej nr1 itd itd.. gdzie ta straż miejska ? Ludzie to świnie trują nas i samych siebie, czy sa tego nie świadomi , ze to odbija sie na nas wszystkich?! Dlaczego przy rewitalizacji rynku nie podłączono obowiązkowo wszyskich do kospecu, na pewno by sie znalazłaby środki aby pomoc tym biedniejszym , których nie stać . Trzeba tylko chcieć , mało kogo w tym mieście obchodzi czyste powietrze. Ostatnio tyle sie mowi który radny najwiecej zrobił dla miasta, moze by ktorys zainteresował sie tym tematem, z panem burmistrzem na czele, bo mowic to mozna dużo , ale trzeba w koncu zacząć działa , ,żebyśmy nie byli w niechlujnej czołówce ,, zadymiaczy ,a miało byc uzdrowisko !warte
ciepło
ciepło 04.12.2016, 18:03
Przy rewitalizacji rynku poprowadzono nitki z ciepłą wodą KOS-EKO, kamienice się podłączyły do ciepła miejskiego, ale nie zlikwidowano starych źródeł ogrzewania i ludzie po pierwszych wysokich rachunkach za ogrzewanie wrócili do ogrzewania na węgiel, miał i inne tanie źródła. Szkoda.
Kawka
Kawka 04.12.2016, 19:23
Napisz o które budynki chodzi,bo na pewno w ramach programu Kawka warunkiem uzyskania dofinansowania była likwidacja starego węglowego ogrzewania-tak zostało zrobione np w budynku Rynek 6,
Marcin
Marcin 03.12.2016, 09:48
Jak to mało obchodzi czyste powietrze :-) przecież będziecie mieli uzdrowisko
Krajan
Krajan 03.12.2016, 09:55
no tak w jednej z wizji Kościerzyna miała być uzdrowiskiem. Widziałem, że teraz kilka bloków zostało podłączonych do Kospecu i dodatkowo ocieplonych. W sumie to już są kroki ku lepszemu. Trzeba w miarę możliwości poczynić więcej takich inwestycji, bo to jest dobry pomysł na poprawę jakości powietrza
Ja
Ja 02.12.2016, 14:49
Proboszcz Zmartwychwstańców truje mieszkańców Kościerzyny ale to nie przeszkadza głosić wielkich kazań o miłości bliźniego i modlić się o zdrowie ....
Obłudnicy wolą pozłacać ołtarze niż dbać o wiernych.
Co proboszcz to gorszy . Tych dwóch ostatnich to wstyd dla reszty.
Mają za darmo podłączenie z KOS- EKO ale zatruwać jest taniej.
My
My 02.12.2016, 21:00
Mam wrażenie ,że ktoś tu sam z sobą dyskutuje-co za hipokryzja.
Częsty problem, ale do rozwiazania
Częsty problem, ale do rozwiazania 02.12.2016, 19:32
http://www.trojmiasto.pl/wiado…
strona od 10 i dalej
strona od 10 i dalej 02.12.2016, 19:29
http://en.frankbold.org/sites/…
mama
mama 02.12.2016, 16:35
Kilka dni temu z komina z plebanii Zmartwychwstańców wydobywały się czarne kłęby dymu. Zrobiłam nawet zdj. Plebania jest praktycznie na przeciwko szkoły także trują nam dzieci.
śkk
śkk 03.12.2016, 23:37
Tam ciagle wydobywaja sie kleby dymu!!!! ale kto by ich ruszyl!
On
On 02.12.2016, 16:01
A może mają bezpośrednie połączenie z piekłem i potajemnie wyciągają dusze ? i co nie jest Ci teraz głupio ?

Pozostałe