Znamy finalistów I Etapu Olimpiady Młodych Producentów Rolnych

  • 05.12.2016, 13:17 (aktualizacja 06.12.2016, 13:28)
  • Agnieszka Wróblewska
Znamy finalistów I Etapu Olimpiady Młodych Producentów Rolnych
W miniony piątek w kościerskim Inkubatorze Przedsiębiorczości odbył się I etap Olimpiady Młodych Producentów Rolnych zorganizowanej przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Były to eliminacje powiatowe a udział w nich wzięło 15 uczestników.

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych posiada długą tradycje i organizowana jest bez mała od 25 lat. W tegorocznych zmaganiach udział wziąć mogli młodzi producenci rolni oraz uczniowie posiadający lub współgospodarujący w gospodarstwie rolnym, wszyscy w przedziale wiekowym od 17 do 40 roku życia.

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych jest wieloetapowa, a o jej przebiegu opowiedziała przewodnicząca komisji Maria Gwizdała:

Maria Gwizdała – specjalista ds. Produkcji trzody chlewnej w PODR, przewodnicząca komisji: Najpierw jest Olimpiada BHP, a następnie z wiedzy rolniczej, która dzieli się na dwa etapy. Jest etap testu, w którym uczestnicy muszą odpowiedzieć na 40 pytań testowych z zakresu produkcji zwierzęcej, produkcji roślinnej, ekonomiki, korzystania z funduszy. Później wyłonionych jest pięciu finalistów, którzy otrzymują pytania problemowe.

Celem corocznego organizowania Olimpiady Młodych Producentów Rolnych jest nie tylko promowanie najbardziej korzystnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych dla gospodarstw rolnych, ale również poszerzanie wiedzy młodych ludzi:

Ewa Iwicka – kierownik biura PODR w Kościerzynie: Przede wszystkim zachęcenie młodych ludzi do edukacji rolniczej, poznawania zarówno nowych technologii rolniczych jak i nowych rodzajów produkcji, także zagadnień z zakresu ekonomii oraz Unii Europejskiej. Tego wszystkiego co tworzy obecnie obszar rolniczy, w którym to gospodarstwa rolne funkcjonują. 

Na uczestników czekała spora dawka trudnych pytań, jednak warto było się starać. Na najlepszych czekały wyjątkowe nagrody oraz awans do wojewódzkiego finału Olimpiady, który odbędzie się już 9 grudnia w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Finaliści eliminacji powiatowych w Kościerzynie Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy w Rolnictwie:
1. Jarosław Chrapkowski – Zielony Dwór, gmina Lipusz
2. Paweł Kubiszewski – Konitop, gmina Lipusz
3. Arkadiusz Kreft – Dolne Maliki, gmina Stara Kiszewa
Finał wojewódzki odbędzie się 6.12.2016 r. w Słupsku w Słupskim Inkubatorze Technologicznym.


Finaliści eliminacji powiatowych w Kościerzynie Olimpiady Młodych Producentów Rolnych:
1. Jarosław Chrapkowski – Zielony Dwór, gmina Lipusz
2. Arkadiusz Kreft – Dolne Maliki, gmina Stara Kiszewa
3. Justyna Armatowska – Freda  - Będomin, gmina Nowa Karczma
4. Stanisław Burandt – Gostomko, gmina Lipusz
5. Arkadiusz Huzarek – Skoczkowo, gmina Lipusz
Finał wojewódzki odbędzie się 9.12.2016 r. w siedzibie PODR w Lubaniu

 

 

Agnieszka Wróblewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe