Czym zajmuje się zarządca nieruchomości?

  • 09.03.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Czym zajmuje się zarządca nieruchomości?
Zarządzanie nieruchomościami, bez względu na ich profil, to angażujące i wymagające czasu zajęcie. Z roku na rok rośnie więc liczba firm deweloperskich i wspólnot mieszkaniowych, które zatrudniają zarządców z zewnątrz, w pełni dbających o stan budynku oraz gwarantujących obsługę księgowo-administracyjną.

Dbanie o stan techniczny

Od jakiegoś czasu szukasz dobrego zarządcy? Przeglądając ofertę zwróć uwagę na ,to czy znajduje się w niej wzmianka o profesjonalnej obsłudze technicznej. Każdy wartościowy zarządca nieruchomości powinien tak jak firma Nordhome.com.pl mieć w swoim kalendarzu usług właśnie dbanie o stan techniczny budynku. Co należy do obowiązków w tym zakresie? Na pewno usuwanie pojawiających się usterek, włącznie z wyszukiwaniem i opłacaniem wykonawców oraz kupnem niezbędnych do pozbycia się ich sprzętów. Zarządca powinien też zajmować się tworzeniem planów remontowych oraz nadzorowaniem wykonywanych w czasie remontów prac.

Administrowanie

Obsługa techniczna jest ważna, ale to na usługi w kwestii administrowania należy zwrócić szczególną uwagę. Zarządcy są zobowiązani do opieki nad wieloma istotnymi zagadnieniami. Do bardzo ważnych zadań należy kontrola użytkowania pomieszczeń zgodnie z przeznaczeniem (szczególnie istotna zwłaszcza w przypadku nieruchomości komercyjnych) oraz planowanie przeglądów związanych z wykorzystaniem nieruchomości. Co więcej, zarządca nie może zapomnieć o dokonywaniu odczytów we wszystkich częściach budynku oraz dążeniu do obniżania kosztów różnego rodzaju usług. W przypadku administrowania wspólnotami mieszkaniowymi istotne jest także planowanie zebrań, na których pewne zagadnienia ustalane są z zarządem.

Aspekty księgowe i prawne

W wachlarzu usług zarządców nieruchomości znajdują się także aspekty prawne i księgowe. Zarządca powinien pomagać w opracowywaniu różnych regulaminów i uchwał, a także w reprezentowaniu (zwłaszcza wspólnot) w kontaktach z organami sądowniczymi. Nie może też zapominać o aspektach finansowych. Oprócz opłacania podwykonawców, o którym była mowa wcześniej, musi windykować należności oraz prowadzić na bieżąco ewidencję kosztów i niezbędne sprawozdania finansowe.

Grupa Tipmedia
Podziel się: