Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 16:26

Czym zajmuje się poradnia neurochirurgiczna?

Bóle i zawroty głowy, omdlenia, drętwienia kończyn, a także ostre i przewlekłe bóle kręgosłupa to objawy, których nie wolno bagatelizować. Mogą świadczyć o rozwoju wielu groźnych chorób (także nowotworowych). Podpowiadamy, gdzie szukać pomocy w przypadku dolegliwości ze strony układu nerwowego.
  • 22.01.2021 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym zajmuje się poradnia neurochirurgiczna?

Czym zajmuje się neurochirurg?

Neurochirurg to specjalista od diagnostyki i leczenia chorób układu nerwowego takich jak dyskopatie, choroby zwyrodnieniowe i przeciążeniowe kręgosłupa, przepukliny mózgowo-rdzeniowe, uszkodzenia nerwów czy nowotwory ośrodkowego układu nerwowego. O problemach z układem nerwowym mogą świadczyć nie tylko chroniczne bóle głowy czy kręgosłupa, ale także mniej typowe dolegliwości takie jak niedowłady kończyn, zaburzenia widzenia, mowy czy problemy z pamięcią i koncentracją. Nie należy ignorować żadnych niepokojących objawów! Szybkie wykrycie zmian pozwoli lekarzowi podjąć odpowiednie kroki i wdrożyć leczenie ratujące zdrowie, a w niektórych przypadkach nawet życie.

Jak przygotować się do wizyty w poradni neurochirurgicznej i jak przebiega badanie?

Wizyta u neurochirurga nie wymaga specjalnego przygotowania. Zanim specjalista podejmie decyzję o wdrożeniu leczenia, przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski, skupiając się przede wszystkim na historii choroby oraz przyjmowanych lekach. Może zapytać m.in. o to, kiedy wystąpiły pierwsze objawy? W jakich sytuacjach dolegliwości się nasilają? Czy ustępują samoistnie, czy dopiero po zażyciu środków farmaceutycznych? Czy są wynikiem urazu czaszki lub kręgosłupa?

W trakcie wizyty lekarz zapozna się z dotychczasową dokumentacją medyczną i w razie potrzeby zleci dodatkowe badania takie jak tomografia komputerowa, badanie ultrasonograficzne, RTG lub rezonans magnetyczny. Do uzyskania pełnego obrazu stanu zdrowia pacjenta neurochirurg może potrzebować także wyników badań laboratoryjnych takich jak morfologia krwi, badanie moczu czy badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Dzięki temu będzie w stanie rozpoznać schorzenie, określić stopień jego zaawansowania i zaproponować najskuteczniejsze metody leczenia. Neurochirurg może zlecić leczenie środkami farmakologicznymi, a jeśli nie ma takiej możliwości, zakwalifikować pacjenta do zabiegu. Nie zawsze konieczna jest operacja! Niektóre schorzenia układu nerwowego można wyleczyć za pomocą metod małoinwazyjnych np. przy użyciu lasera. Poważniejsze choroby takie jak guzy mózgu, krwiaki wewnątrzczaszkowe czy tętniaki mózgu wymagają leczenia szpitalnego.

Czy do poradni neurochirurgicznej można się dostać bez skierowania?

Do poradni neurochirurgicznej pacjenci najczęściej trafiają po wizycie u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub neurologa, gdy ból lub inne dolegliwości stają się tak silne, że dotychczasowe leczenie nie przynosi efektów. Do poradni neurochirurgicznej możesz dostać się także bez skierowania, zwłaszcza gdy potrzebujesz pilnej konsultacji. Na wizytę do specjalisty od chorób układu nerwowego możesz umówić się prywatnie np. w Centrum Medycznym MedicaPark w Kartuzach w pobliżu Trójmiasta.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://medicapark.pl/neurochirurgia,106,pl

Materiał zewnętrzny