Ubezpieczenie domku letniskowego – czy warto?

  • 06.08.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Ubezpieczenie domku letniskowego – czy warto?
Wielu z nas marzy o domku letniskowym w górach czy nad jeziorem, wielu z nas nawet taki domek już ma. A może i Ty należysz do tego elitarnego grona? Jeśli tak, to teraz odpowiedz sobie na pytanie: czy zrobiłem wszystko co mogłem, aby zadbać o bezpieczeństwo mojego domku letniskowego?

To, że w domku letnim przebywa się rzadko wcale nie oznacza, że nie trzeba dbać o niego jak o normalny dom. Dlatego zatroszczenie się o jego bezpieczeństwo poprzez wykupienie odpowiedniej polisy jest wręcz koniecznością. A oferty ubezpieczeniowe nie są takie drogie, jak się niektórym wydaje.

 

Czy każdy domek można ubezpieczyć?

 

Zła informacja jest taka, że aby móc objąć wskazany domek ochroną, musi on spełnić ściśle określone przez ubezpieczyciela kryteria. Kwestią kluczową jest to, że domek nie może znajdować się na terenie ogródków działkowych. Ponadto musi posiadać fundamenty, a wszystkie drzwi i okna powinny być zabezpieczone w taki sposób, aby pokonanie ich bez użycia siły nie było możliwe. Ważny jest także materiał, z którego zbudowany jest domek. Łatwiej i przede wszystkim taniej będzie ubezpieczyć domek murowany od pożaru czy zalania niż domek drewniany, który jest znacznie bardziej podatny na tego typu zniszczenia.

 

Przed czym chroni polisa?

 

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że „polisa na wszystko” nie istnieje. Można za to zabezpieczyć się przed zdarzeniami losowymi i przed kradzieżą. W zakres zdarzeń losowych wchodzi wspomniane już wcześniej zalanie i pożar. Statystyki pokazują, że ze względu na obowiązujący w Polsce klimat znacznie bardziej powinno się obawiać zalania. Koszty naprawienia szkód, jakie może wyrządzić woda, zazwyczaj są wyższe niż cena rocznej polisy. Ubezpieczenie od skutków kradzieży często jest rozszerzeniem polisy od zdarzeń losowych, który uzyskuje się po uiszczeniu niewielkiej opłaty dodatkowej.

 

Ubezpieczenia w Polsce i za granicą

 

Niestety polski rynek ubezpieczeń domków letniskowych pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Bardzo ciekawe oferty z punktu widzenia właściciela takiego domku znaleźć można za to na zachodzie Europy, gdzie popularność domków letniskowych jest o wiele większa niż u nas. Brytyjczycy wykupują tzw. Holiday home insurance, oferowane przez firmy takie jak Insurance choice i nie muszą martwić się o koszty ewentualnego remontu, jaki trzeba przeprowadzić na skutek szkód wyrządzonych przez matkę naturę.

Szczegóły oferty znajdziesz pod tym adresem https://www.insurancechoice.co.uk/products/home-insurance/holiday-home-insurance/.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: