Ubezpieczenia podróżne - dlaczego warto je posiadać na wakacjach?

  • 13.08.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Ubezpieczenia podróżne - dlaczego warto je posiadać na wakacjach?
Każdy wakacyjny wyjazd obarczony jest ryzykiem nieprzewidzianych zdarzeń, których następstwa dotykają nas w mniejszym bądź większym stopniu. Podczas podróży zagranicznych najpoważniejszym zagrożeniem są koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego do Polski.

Udany urlop za granicą kojarzy nam się przede wszystkim z oderwaniem się od codziennych obowiązków, wypoczynkiem i zwiedzaniem. Niechętnie dopuszczamy do siebie myśl, że może przytrafić się coś, co pokrzyżuje nasze plany. Tymczasem takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości – oznaczają niemałe kłopoty, jeśli wcześniej nie pomyśleliśmy o odpowiednim zabezpieczeniu w postaci polisy turystycznej. Dlaczego warto ją mieć? Oto najważniejsze powody.

 

Pomoc medyczna w każdym kraju

 

Nagła choroba? Złamana noga? Groźny wypadek? Nie mamy wpływu na to, co spotka nas podczas urlopu, dlatego też rozsądnym posunięciem jest przygotować się na przykre niespodzianki. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie podróżne z www.polisaturystyczna.pl pokryje zarówno koszty leczenia za granicą, jak i transportu medycznego oraz ratownictwa i poszukiwania górskiego – tego typu świadczenia są bardzo drogie, opłacanie ich z własnej kieszeni może mocno nadwyrężyć czy wręcz zrujnować nasz budżet.

Przykładowe koszty transportu medycznego wynoszą: z Włoch – ok. 40 tys. zł, z Wysp Kanaryjskich – ok. 58 tys. zł, z Chorwacji – ok. 36 tys. zł, z Francji – ok. 22 tys. zł. Zaleca się, aby na wyjazdy w Europie ubezpieczyć się na ok. 30 tys. EUR, a na podróże na inne kontynenty – na minimum 50 tys. EUR.

Istotna uwaga: koniecznie trzeba zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, gdzie zamieszczony jest m.in. katalog wykluczeń z ochrony ubezpieczeniowej – pamiętajmy, że są sytuacje, za które ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności i nie wypłaca odszkodowania.

 

Ubezpieczenie OC – gdy spowodujesz szkody

 

Nie tylko my ponosimy szkody wskutek rozmaitych zdarzeń – możemy również przyczynić się do ich powstania. Wówczas strona poszkodowana będzie zabiegać o zadośćuczynienie. To, jakie wydatki poniesiemy z tego tytułu, zależy od rozmiarów wyrządzonej szkody. Sprawa jest ułatwiona, gdy mamy polisę – przekazujemy poszkodowanemu dane kontaktowe do firmy ubezpieczeniowej, która zajmuje się resztą.

 

Ubezpieczenie bagażu

 

Prawdopodobieństwo kradzieży, zaginięcia lub uszkodzenia bagażu jest duże bez względu na kierunek podróży. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują różne opcje, jeśli chodzi o sumę ubezpieczenia bagażu – im będzie ona wyższa, tym większe odszkodowanie dostaniemy.

 

Wsparcie prawne i lingwistyczne

 

Wbrew pozorom nie jest wcale trudno wpakować się za granicą w kłopoty. Wystarczy, że zgubimy dowód osobisty lub paszport bądź znajdziemy się w sytuacji wymagającej pomocy prawnej. W ramach polisy podróżnej możemy liczyć na stosowne wsparcie – wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem.

 

Ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu

 

Czasem się zdarza, że dosłownie w ostatniej chwili jesteśmy zmuszeni zrezygnować z zaplanowanego wcześniej wyjazdu. Szkoda, aby pieniądze przeznaczone na zakup wycieczki z biura podróży czy biletów i rezerwację noclegów przepadły – a tak się stanie, jeżeli nie posiadamy polisy. Nie zapominajmy jednak o tym, że zakup polisy już po fakcie niczego nie zmieni, trzeba o tym pomyśleć wcześniej.

 

Zakres ochrony ubezpieczeniowej adekwatny do potrzeb

 

Wiele osób wychodzi z założenia, że ekuz łódź na www.polisaturystyczna.pl w zupełności wystarczy na okoliczność wyjazdu za granicę. Dokument ten z pewnością się przyda, lecz pamiętajmy o ograniczeniach wynikających z jego posiadania. Pożytek z niego będzie jedynie na terenie państw należących do Unii Europejskiej oraz w Liechtensteinie – i to wyłącznie w publicznych placówkach służby zdrowia w obszarze niezbędnych świadczeń medycznych.

Nie wszystko dostaniemy też za darmo – w poszczególnych państwach obowiązuje bowiem częściowa lub 100% odpłatności za leki i niektóre usługi. Poza tym zakresu ochrony ubezpieczeniowej gwarantowanego przez EKUZ nie da się dopasować do indywidualnych oczekiwań – dla wszystkich jest jednakowy. Komercyjne polisy turystyczne są pod tym względem znacznie bardziej elastyczne.

 

Duży wybór za rozsądne pieniądze

 

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują nam rozmaite wersje polis. Aby wybrać tę, która jest dla nas najlepsza, powinniśmy porównać co najmniej kilka ofert – w szybki sposób zrobimy to za pomocą specjalnej wyszukiwarki. Jest to darmowe i proste w obsłudze narzędzie przypominające wyglądem formularz – wpisujemy do niego wymagane informacje dotyczące wyjazdu oraz nasze dane, aby po chwili przeglądać oferty skrojone na miarę konkretnych potrzeb.

 

Spora część podróżnych rezygnuje z zakupu polisy turystycznej w obawie przed zbyt dużymi wydatkami. Tymczasem tego typu ubezpieczenie wcale nie jest drogie. Dla przykładu cena polisy dla osoby wyjeżdżającej na tydzień na Mauritius (cel: wypoczynek i zwiedzanie) mieści się w przedziale 28-161 zł.

Grupa Tipmedia
Podziel się: