Jak rozliczyć PIT online? Cenne wskazówki

  • 09.06.2021, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Jak rozliczyć PIT online? Cenne wskazówki
Rozliczenie PIT wcale nie musi być trudne. Możemy złożyć deklarację dosłownie w kilka minut, korzystając z programu e-pity. To naprawdę proste. Sprawdźmy więc, jak w szybki i łatwy sposób wypełnić i wysłać formularz PIT przez internet. 

 

Termin składania deklaracji podatkowej każdego roku jest dla większości z nas największą zmorą. Każdego dnia odkładamy decyzję o załatwieniu tej sprawy na później. Wizja konieczności udania się do Urzędu Skarbowego, stania w kolejce i wypełniania formularzy aż mrozi krew w żyłach. Nic więc dziwnego, że składanie rocznych rozliczeń podatkowych przynosi na myśl same złe skojarzenia. Taj było do niedawna. Teraz jednak cała ta procedura wcale nie musi już tak wyglądać. Już od kilku lat bowiem możemy w łatwy sposób rozliczyć PIT online w łatwym w obsłudze programie e-pity. To doskonały sposób na szybkie i niezwykle proste załatwienie sprawy. I to wszystko bez konieczności wychodzenia z domu! Zanim jednak przystąpimy do działania, sprawdźmy jak właściwie działa internetowy program PIT. Czy z jego obsługą poradzi sobie każdy? 

Jak rozliczyć PIT online? 

W dzisiejszych czasach rozliczenie PIT jest naprawdę proste i zajmuje mniej niż 15 minut. Wszystko to dlatego, że bez problemu możemy wypełnić deklarację PIT online. Pozwala to na dopełnienie wszelkich formalności z właściwie dowolnego zakątka świata. Bez kolejek i bez grubych plików dokumentów. Jeśli chcemy rozliczyć się w ten właśnie sposób, musimy w pierwszej kolejności wybrać odpowiedni program PIT. W internecie znajdziemy wiele darmowych progów, z których pomocą wypełnijmy odpowiedni formularz. Jednym z najczęściej wybieranych jest program e-pity. Narzędzie to zapewnia bowiem niezwykle łatwą i intuicyjną obsługę. Co więcej, na każdym etapie możemy liczyć na jego pomocne wskazówki, dzięki czemu nie spotkamy się z żadnymi niejasnościami. Z całym tym procesem więc bez problemu poradzi sobie dosłownie każdy.  

rozliczenie pit

Jeśli wypełniamy PIT online w programie e-pity, nie musimy przygotowywać się jakoś szczególnie. Potrzebne będą nam jednak nasze dane osobowe, kwota przychodu z ostatniej deklaracji oraz inne informacje związane z naszymi wpływami. Poza tym warto pamiętać, że w programie e-pity z łatwością uwzględnić możemy wszelkie ulgi i odliczenia. Warto więc sprawdzić, które z nich nas obowiązują. 

Deklaracja gotowa? W takim razie pozostaje nam już ją tylko dostarczyć do Urzędu Skarbowego. Jak to zrobić? Możemy wysłać ją bezpośrednio poprzez program PIT. Tym sposobem zostanie ona dostarczona natychmiast. Jeśli wolimy jednak zrobić to tradycyjnie, czyli pocztą. Wystarczy, że pobierzemy gotowy formularz w formacie PDF i go wydrukujemy. 

Rozliczenie PIT online — który formularz wybrać? 

Jeśli decydujemy się na to, aby wypełnić PIT online, musimy pamiętać, aby wybrać odpowiedni formularz. Ich rodzajów jest bowiem wiele i każdy z nich przeznaczony jest dla innych podatników. Najczęściej wybieranym formularzem jest PIT 37 oraz PIT 36. Skąd mamy jednak wiedzieć, który z nich wypełnić? 

PIT 37 online wypełnić powinny wszystkie te osoby, które otrzymują generowane przychody za pośrednictwem płatnika. W praktyce oznacza to, że taki druk przeznaczony jest dla podatników pracujących na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło. Warto wspomnieć, że dotyczy on także emerytów, rencistów, stypendystów oraz osoby pobierające inne świadczenia. Jeśli natomiast prowadzimy pozarolniczą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, w programie e-pity powinniśmy wypełnić PIT 36 online. Podobnie będzie w przypadku, gdy czerpiemy korzyści finansowe z dzierżawy lub wynajmu.

 

 

 

 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: