Budowa i zastosowanie pasków zębatych

  • 14.08.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Budowa i zastosowanie pasków zębatych
Tytułowe paski zębate to akcesoria wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Ich rolą jest przenoszenie napędu, co doskonale można zaobserwować na podstawie konstrukcji tradycyjnego roweru. Obecnie mamy do czynienia z wieloma różnymi rodzajami pasków zębatych

Zanim przejdziemy do opisu konstrukcji, warto podkreślić, iż przekładnie pasowe cechuje zdolność do pracy przy nader dużych prędkościach. Mowa o tych na poziomie nawet 80 m/s. Paski zębate wyposażone zostały w niskie oraz grube zęby, które zazębiają się z kołami uzębionymi. Dzięki tej budowie mamy gwarancję zapewnienia stałości przełożenia. W konsekwencji nie jest wymagane wstępne napięcia pasa, dzięki czemu zmniejsza się obciążenia wała i łożysk w przeciwieństwie do pasków klinowych oraz konwencjonalnych – płaskich.

 

Konstrukcja pasków zębatych

 

Pasek zębaty poza konstrukcją klasyczną może posiadać zęby po swoich obu stronach. Dzięki tejże konstrukcji możliwa jest współpraca z kilkoma kołami zębatymi. Pasy zębate kreowane są z gumy syntetycznej, która to została uodporniona na działanie substancji chemicznych. Pas ten wyposażony został w elementy nośne , które najczęściej stanowią linki stalowe, bądź poliamidowe, które zostają wtopione we wspomnianą gumę. Najważniejsze walory takiej konstrukcji to rozciągliwość, elastyczność oraz wytrzymałość.

Pasy zębate występują w kilku wariantach a do najpopularniejszych zaliczamy następujące :

- pasy zębate jednostronne

- pasy zębate dwustronne symetryczne

- pasy zębate dwustronne naprzemianległe

 

Te o charakterystycznym – trapezowym przekroju zęba najczęściej stosowane są w silnikach spalinowych, zaś te w kształcie półokrągłym wykorzystywane są względem napędów układu rozrządu. Świetnie sprawdzają się w przypadku większych obciążeń, bowiem ich praca jest równomierna.

 

Paski zębate oraz ich zastosowanie

 

Pasy zębate znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach współczesnego przemysłu – zwłaszcza w branży przemysłu ciężkiego. Możemy je znaleźć w takich urządzeniach jak wentylatory, prasy, wiertarki oraz napędy przenośników taśmowych, czy rolkowych. To właśnie pasy oraz koła zębate razem z kołami zębatymi tworzą najważniejszy tandem przekładni występującej w wielu maszynach oraz silnikach spalinowych. Ze znakomitą oferta najwyższej jakości pasków zębatych oraz innych akcesoriów można spotkać się na stronie sklepu internetowego EBMiA.pl

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: