Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 01:55

Mini tunele foliowe - co zasadzić na niewielkiej przestrzeni w przydomowym ogrodzie?

Nie potrzebujesz dużo miejsca w ogrodzie, żeby zacząć uprawiać rośliny pod folią. Najmniejsze, dostępne na rynku tunele foliowe mierzą zaledwie 1-2 metry. Kompaktowy foliak ogrodowy o wymiarach 2 × 3 metry zapewni Ci już pełną swobodę upraw. Co sadzić, gdy miejsca jest niewiele?
  • 03.08.2021 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Mini tunele foliowe - co zasadzić na niewielkiej przestrzeni w przydomowym ogrodzie?

 

Co można uprawiać w tunelu ogrodniczym?

Tunele foliowe umożliwiają uprawę roślin, które w naturze, w niekontrolowanych warunkach nie zdążyłyby wytworzyć owoców lub dałyby słabszy plon. Bardzo ważne jest przestrzeganie kolejności sadzenia poszczególnych gatunków. Pozwala to optymalnie wykorzystać zwykle mocno ograniczoną powierzchnię pod tunelem. Rozpoczynając prace z końcem lutego, do końca sezonu można spokojnie zmieścić się z uprawą dwóch gatunków roślin w tym samym miejscu.

  • W lutym i początkiem marca (w zależności od temperatur) możesz zasadzić m.in. rzodkiewkę, kalarepę, kalafior, cebulę, por, seler, marchew, sałatę, wczesne odmiany kapusty, szpinak, koper czy bób.

  • Gdy zbierzesz plony, w to samo miejsce posadź rośliny ciepłolubne, np. pomidory, ogórki, cebulę, szczypiorek, paprykę, bakłażany czy melony – panujący w tunelu foliowym mikroklimat zapewnia roślinom ciepło i wilgoć.

  • W mini tunelach foliowych możesz uprawiać wszelkiego rodzaju zioła, m.in. bazylię, rozmaryn, szałwię, majeranek, kolendrę, cząber, estragon, lubczyk czy melisę.

  • Miłośnicy kwiatów mogą znacznie wcześniej niż pod gołym niebem obsiać uprawę sadzonkami roślin ozdobnych. Już w lutym wysiewa się begonię, werbenę, petunię, heliotrop czy niecierpek.

Tunel ogrodniczy 2 × 3 m Dollo Garden


 

Budowa mini tuneli foliowych

Foliaki ogrodowe różnią się od siebie pod względem wymiarów, zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych i materiałów oraz dodatkowych udogodnień, jak drzwi i okna. Na polskim rynku można kupić gotowe foliaki ogrodowe, np. bezpośrednio u producenta Dollo. Konstrukcję namiotu foliowego tworzą rurki – stalowe lub z tworzywa sztucznego. Tunel ogrodniczy szczelnie pokrywa folia, która nagrzewa się w ciągu dnia, by nocą zapewniać ciepło w środku. W przypadku produktów wielosezonowych, folia powinna być wykonana z wysokojakościowego, odpornego na promieniowanie UV materiału. Całość jest lekka, mobilna, prosta w montażu i demontażu. Do wyboru pozostają różne rozmiary: od wielkopowierzchniowych obiektów do zastosowań profesjonalnych, po niskie mini tunele foliowe, które można wstawić nawet na mały ogródek działkowy. Najmniejsze modele mierzą zaledwie 2,5 × 0,8 m.

Budowa tunelu foliowego Dollo Garden


 

Jak zagospodarować miejsce w małym tunelu foliowym?

W tunelach foliowych panują znakomite warunki do kiełkowania roślin i produkcji rozsady. Możesz tu wysiać większość warzyw. Najlepiej zrobić to ok. 3 tygodnie wcześniej przed zalecanym siewem gruntowym. Pod namiotami foliowymi możesz z powodzeniem uprawiać warzywa ciepłolubne i przedplonowe. Marzysz o uprawianiu roślin rzadkich? Silne, uformowane sadzonki przenieś do tunelu foliowego. Dzięki tunelowi ogrodniczemu szybciej uzyskasz sadzonki roślin ozdobnych — jednorocznych, dwuletnich i bylin. Możesz zarządzać kwitnieniem. Ponadto pod folią często rozmnaża się rośliny (drzewa, krzewy) przez sadzonki zielne, które pozyskuje się z pędów tegorocznych. To, jak dokładnie zagospodarujesz miejsce pod osłonami, zależy od dostępnej powierzchni oraz Twoich potrzeb i celów.

Mini tunel foliowy czy tunel z poliwęglanu – co wybrać?

Do przydomowej uprawy w zupełności wystarczy Ci tradycyjny, kompaktowy tunel foliowy. Ceny wielosezonowych foliaków, które posiadają wszystko, co niezbędne do efektywnej uprawy roślin, zaczynają się już od ok. 250 zł. Za najprostsze mini tunele foliowe zapłacisz jeszcze mniej. Jeśli jednak zależy Ci na żywotności sięgającej kilkudziesięciu lat, możesz zdecydować się na praktycznie niezniszczalny, ale znacznie droższy tunel z poliwęglanu.


 


 


 

Materiał Partnera