Agregaty prądotwórcze – rodzaje, funkcje, zastosowanie

  • 23.08.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Agregaty prądotwórcze – rodzaje, funkcje, zastosowanie
Agregaty prądotwórcze to urządzenie, które może nas uchronić przed dłuższą przerwą w dostawie prądu. Jednak to nie ich jedyne zastosowanie. Poniżej prezentujemy wszystko to, co powinieneś wiedzieć o agregatach.

Agregaty prądotwórcze - rodzaje

Agregaty możemy sklasyfikować na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest rodzaj paliwa. Wyróżniamy tu agregaty benzynowe, na olej napędowy oraz gaz. Pierwszy z nich najlepiej sprawdzają się do użytku awaryjnego. Agregaty benzynowe są najtańsze, a koszt utrzymania takiego urządzenia jest najmniejszy. Konstrukcja silników jest prosta, co sprawia, że serwisowanie sprzętu nie stanowi żadnego problemu. Producenci agregatów zalecają prace serwisowe po upływie stu godzin pracy. Urządzenia te są także stosunkowo ciche, dzięki czemu nadają się do zastosowań domowych. Na rynku znajdziemy zarówno agregaty benzynowe z silnikami dwusuwowymi jak i czterosuwowymi. Jeśli jednak zamierzamy korzystać z agregatu na budowie, który będzie pracował ciągle długimi okresami, to powinniśmy wybrać urządzenie z silnikiem diesla. Cechują się one wysoką sprawnością oraz niskim zużyciem paliwa.

Poza tym, silniki diesla są bezawaryjne, dzięki czemu mamy gwarancję długotrwałego działania. Producenci tych urządzeń sugerują, by prac serwisowych dokonywać dopiero po dwustu godzinach pracy. Pomimo że agregaty wyposażone w silnik diesla są droższe od benzynowych, to koszty utrzymania tego sprzętu są znacznie niższe. Do tego agregat ten, po zakończonej budowie, można również wykorzystywać do zasilania awaryjnego w domu. Pod tym linkiem znajdziesz agregat, który sprawdzi się zarówno w domu, jak i na budowie. Świadczy o tym nie tylko jego moc, ale również nowatorskie rozwiązania zastosowane w nim. Ostatni rodzaj urządzeń zasilany jest gazem ziemnym. Ten sposób zasilania jest stosowany w przemyśle ze względu na niskie koszty obsługi. Agregaty na gaz ziemny generują nawet o 70% niższe koszta niż w przypadku wcześniej omawianych silników.

Agregaty prądotwórcze – przydatne funkcje

Kupując agregat warto zwrócić uwagę na szereg funkcji i systemów zastosowanych przy ich tworzeniu. Ich zadaniem jest ułatwienie obsługi oraz usprawnienie działania sprzętu. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim wybierajmy te agregaty, które posiadają system cyfrowej regulacji napięcia (AVR). Dzięki niemu agregat niweluje wahania napięcia, co wpływa na płynne działanie podłączonych do niego odbiorników. Kolejnym rozwiązaniem wartym uwagi jest system „Professional PRO Line”. Odpowiada on za regulację prędkości obrotowej. Oznacza to, że jeśli moc z agregatu nie jest pobierana, to prędkość obrotowa zmniejsza się. Dzięki temu urządzenie pracuje ciszej i zużywa mniej paliwa. Jeśli dostarczenie mocy jest wymagane, to system oddaje pełną moc agregatu. Tego typu rozwiązania zostały zastosowane w agregacie Kruzer TH 6500. Dzięki temu obniżono zużycie paliwa o 15%, a żywotność silnika skutecznie wydłużono. Optyczny wskaźnik poziomu paliwa pozwala nam zaś lepiej oszacować możliwy czas pracy.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: