Miód wielokwiatowy pozyskiwany wiosną i jesienią – który wybrać?

  • 10.10.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Miód wielokwiatowy pozyskiwany wiosną i jesienią – który wybrać?
Jest znany od niepamiętnych czasów. W starożytności był popularnym środkiem leczniczym oraz doskonałym konserwantem. Sama Kleopatra dodawała go do swoich kąpieli, twierdząc, że sprzyja jej urodzie. Miód, bo o nim mowa, do dziś nie stracił popularności. Aromat oraz szereg walorów odżywczych powoduje, że jest jednym z ulubionych produktów nie tylko małych, ale i dużych łasuchów.

Na zdrowie - dla wszystkich

Miód, w zależności od tego, z jakich gatunków roślin jest pozyskiwany, może różnić się kolorem, smakiem oraz walorami zdrowotnymi. Ten pochodzący z okresu wiosny i początku lata jest zwykle jaśniejszy i delikatniejszy, przez co może być składnikiem diety dla dzieci. Jest przy tym bardzo odżywczy. Zawartość cukrów prostych dochodząca do 80% objętości produktu powoduje, że spożycie łyżeczki miodu pochodzącego z różnych kwiatów dodaje energii. Dodatkowo, obecność witamin i minerałów powoduje, że jest szczególnie zalecany w okresie przemęczenia. Może stanowić więc idealne lekarstwo na wiosenne przesilenie czy okazać się wyśmienitym specyfikiem dla osób borykających się ze stresem. Wiosenny miód produkowany z różnych roślin to także doskonały produkt wspomagający pracę serca i zapobiegający rozwojowi miażdżycy. Można go stosować ponadto jako środek wspierający leczenie dolegliwości układu pokarmowego, w tym żołądka i wątroby.

Naturalna tarcza chroniąca przed inwazją bakterii i wirusów

Z kolei miód pozyskiwany z różnych kwiatów jesienią jest gęstszy, ciemniejszy i charakteryzuje się bardziej wyrazistym aromatem. Dzieci często określają go mianem "drapiącego". Wysokie stężenie węglowodanów sprawia jednak, że sięgają po niego bardzo chętnie. Miód z późnego zbioru wyróżnia się także większą zawartością enzymów, przez co doskonale wspomaga odporność organizmu – tak bardzo potrzebującą pomocy wraz z nadejściem pierwszych chłodów. Sprawdzi się też w przypadku pojawienia się infekcji górnych dróg oddechowych oraz pierwszych objawów przeziębienia. Spożywanie go w surowej postaci nie tylko przyspiesza powrót do zdrowia, ale pozwala złagodzić objawy choroby. Co ważne, miód wielokwiatowyzawiera dużą ilość pyłków, dzięki czemu jest niezastąpiony w leczeniu alergii. Można stosować go wspomagająco w astmie oskrzelowej atopowej, alergicznym nieżycie nosa bądź pyłkowicy.

W trosce o urodę przez okrągły rok

Warto pamiętać, że zarówno miód zbierany z wielu roślin wiosną, jak i jesienią, pozwala zadbać o skórę i włosy podczas upalnego lata oraz przed nadejściem mrozów. Jest bowiem cennym źródłem krzemu. Aby zapewnić sobie piękny wygląd, można z jednej strony dodawać go do potraw, z drugiej zaś przyrządzać maseczki do cery lub odżywki do włosów na bazie miodu. Zawarte w nim kwasy organiczne znakomicie wygładzają skórę i nadają jej promienny wygląd. Skrystalizowany krupiec o ziarnistej konsystencji to z kolei idealny pomysł na sporządzenie naturalnego peelingu pozwalającego pozbyć się martwego naskórka, odżywiającego skórę i stymulującego przepływ krwi. Nie pozostaje więc nic innego, jak dołączyć do kosmetyczki słoik aromatycznego, pachnącego miodu wielokwiatowego, który z pewnością uprzyjemni codzienne zabiegi pielęgnacyjne.

Aby dowiedzieć się więcej o tym gatunku miodu zapraszamy na bloga https://www.miodoterapia.pl/rodzaje-miodow/miod-wielokwiatowy/.

Grupa Tipmedia
--- Materiał partnera ---
Podziel się: