Surowce do produkcji papieru, czyli z czego powstaje biała kartka

  • 29.10.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Surowce do produkcji papieru, czyli z czego powstaje biała kartka
Papier – wciąż bardzo istotny, choć coraz częściej zastępowany przez „pismo elektroniczne”. Mimo to nadal jest mocno eksploatowany. W poniższym tekście prezentujemy surowce do produkcji papieru oraz możliwości jego wykorzystania.

Historia papieru

Ludzkość od zarania dziejów szukała materiałów, na których mogłaby utrwalać swoje dokonania. Najpierw były to kamienne i gliniane tabliczki, później Egipcjanie wymyślili papirus, jednak prawdziwym kamieniem milowym było wynalezienie przez Chińczyków papieru. Według ichniejszych kronik dokonał tego kancelista cesarza He Di ze wschodniej Dynastii Han. Był to Cai Lun. To właśnie jemu zawdzięczamy masową produkcję papieru. Pierwsze surowce do produkcji papieru nieco różniły się od obecnych. Jego wynalazek składał się z kory drzewnej, resztek konopi, szmat, bambusa oraz starych sieci rybackich. Napisaliśmy „masową produkcję papieru”, bowiem według najnowszych odkryć, papier znany był już w 8 roku przed naszą erą. Z Chin papier w nasze rejony trafił wiele setek lat później. Dopiero w połowie VIII wieku naszej ery upowszechnił się on na ziemiach pod kontrolą Arabów, zaś niemal 300 lat później zaczął on podbijać Europę. Pod koniec XIII wieku Włosi wprowadzili trzy innowacje w produkcji papieru. Specjalna maszyna przyczyniła się do zwiększenia produkcji i poprawy jakości papieru, dodano kolejny surowiec – żelatynę zwierzęcą oraz, gratka dla fanów marketingu, wprowadzono znak wodny, po którym identyfikowano papiernię. Papier jaki znamy dziś produkowany jest od 1867 roku, kiedy to zaczęto produkować go z celulozy.

Papier dziś – do czego jest wykorzystywany?

Przez wieki papier był wykorzystywany na masową skalę. Zmieniały się jedynie surowce do produkcji papieru i metody, jakimi go wytwarzano. Dziś jednak papier ma nieco inne znaczenie, niż chociażby w latach 80-tych XX wieku. Wpływ na ten stan ma postępująca komputeryzacja. Nie musimy wysyłać listów pocztą, notować w zeszytach czy drukować gazet. Dziś wszystko to można zrobić przy użyciu komputera. Bez marnowania grama papieru. Ekologia, wygoda i oszczędność czasu. Jednak nie oznacza to, że w ogóle zapominamy o papierze. Wciąż ma on istotne znaczenie dla naszego świata. Gazetki reklamowe, chusteczki higieniczne, ekologiczne torby papierowe, koperty czy kartony – to wszystko to odmiany papieru, który wytwarza się z...

Współczesne surowce do produkcji papieru

Sieci rybackie, szmaty czy żelatyna – to wszystko to przeszłość. Dziś surowce do produkcji papieru wyglądają zupełnie inaczej. W tym miejscu o nich opowiemy. Najogólniej mówiąc, papier produkuje się z drzew. Jednak jest to bardzo nieprecyzyjne stwierdzenie. Najczęściej używane są włókna organiczne, czyli celuloza oraz włókno ścieru drzewnego. Czasami dodaje się do nich również włókna roślinne. Są to: bambus, konopie, bawełna, len, słoma oraz trzcina. No i nie zapominajmy o makulaturze, czyli papierze już wykorzystanym. W skład papieru wchodzą również wypełniacze organiczne i nieorganiczne. Może to być np. talk, gips, skrobia ziemniaczana oraz barwniki. Konkretne surowce do produkcji papieru wpływają na to, jaki produkt finalny uzyskamy.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: