Bezpieczna jazda samochodem – o czym pamiętać?

  • 13.11.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Bezpieczna jazda samochodem – o czym pamiętać?
Doświadczeni kierowcy twierdzą, że bezpieczna jazda autem to pestka. Zapominają jednak, że rutyna robi swoje i skutecznie usypia czujność. Zobacz, jak zachować bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem.

Teoretycznie zasady bezpiecznej jazdy samochodem zna każdy kierowca. Niestety nie wszyscy się do tych zasad stosują. Co więcej, nie zawsze jest to celowe działanie i wiele osób zaniedbuje swoje bezpieczeństwo zupełnie nieświadomie. Nie bez powodu mówi się, że rutyna zabija człowieka. Codzienne wykonywanie tych samych czynności może skutecznie uśpić czujność nawet najbardziej roztropnego kierowcy. Nie narażaj swojego życia i już dziś przypomnij sobie, jakie są zasady bezpiecznej jazdy samochodem.

Bezpieczna jazda autem – podstawowe zasady

Rutynowy przegląd

Ważny jest nie tylko regularny przegląd u mechanika, lecz także ten, który możemy przeprowadzić sami. Przed każdą podróżą, zwłaszcza tą długą, sprawdź poziom płynu w spryskiwaczu, ciśnienie w oponach i zobacz, czy wszystkie światła działają prawidłowo. Kiedy zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości nie ignoruj ich i działaj od razu. Niepozorna usterka może być  sygnałem mówiącym o poważniejszej awarii.

Akcesoria pomocne w kryzysowych sytuacjach

W samochodzie miejsca jest wiele, nie warto więc na nim oszczędzać. Zawsze miej w samochodzie elementy takie jak apteczka pierwszej pomocy, kamizelka odblaskowa, linka holownicza, trójkąt ostrzegawczy i alkomat, który sprawdzi twój poziom trzeźwości po wieczornej imprezie. Alkomat dla kierowców nie jest drogi i znaleźć go można w wielu sklepach, na przykład pod adresem https://smartmoto.pl/pol_m_Akcesoria_Alkomaty-228.html

Zasada ograniczonego zaufania

Wielu kierowców szczyci się ostrożną jazdą. Uważają, że jeśli oni przestrzegają przepisów, nic złego nie może im się stać. Takie myślenie jest błędne. Jest mnóstwo przypadków, w którym pewni swego kierowcy stają się ofiarami wypadków drogowych. Zdaj się na siebie i nie ufaj innym kierowcom. Ludzie są różni i to, że ty jedziesz bezpiecznie nie oznacza, że inni także będą stosowali się do zasad. Miej oczy dookoła głowy i nie pozwól aby twoja czujność przeszła w tryb uśpienia.

Prędkość zgodna z panującymi warunkami

Nasze umiejętności bywają czymś, co zbyt często przeceniamy. Jest to błąd, bowiem względem siebie także powinniśmy zachować pewną ostrożność. Nie bez powodu mnóstwo wypadków zdarza się wtedy, kiedy warunki pogodowe utrudniają spokojną i bezproblemową jazdę. Nie przeceniaj swoich możliwości, znajdź w sobie odrobinę pokory oraz dostosuj styl jazdy i prędkość do panujących w danym momencie warunków pogodowych.

Rzeczy trzymaj w schowkach

Schowki są po to, aby wszystkie możliwe rzeczy trzymać właśnie w nich, a nie gdzie popadnie. Jest to ważne nie tylko ze względu na wyłapujących chwilę nieuwagi kierowcy złodziei, lecz również ze względu na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Butelki z wodą, torby z zawartością, płyty CD i wiele innych elementów w czasie zderzenia nabierają prędkości sprzed hamowania, przez co stanowią dla nas dość poważne zagrożenie w razie wypadku drogowego.

Grupa Tipmedia
Podziel się: