Chcesz spędzić niesamowity urlop? Wybierz się do Egiptu!

  • 22.11.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Chcesz spędzić niesamowity urlop? Wybierz się do Egiptu!
Kraj Faraonów przyciąga wielu podróżnych szukających wyjątkowego sposobu na odpoczynek. Teren zachwyca różnorodnością zabytków oraz wspaniałymi krajobrazami. Przed rezerwacją terminu warto zapoznać się z garścią praktycznych informacji. O czym trzeba pamiętać?

Wybierz odpowiednie miejsce na odpoczynek

Do głównych czynników wpływających na udany urlop zalicza się wybór właściwego zakwaterowania. Egipt słynie z luksusowych kurortów turystycznych. Do najpopularniejszych i najstarszych należy Hurghada, która niegdyś pełniła funkcję wioski rybackiej. Dopiero pod koniec XX wieku na jej obszarze zaczęto stawiać hotele, restauracje. Dziś teren przyciąga rozbudowaną ofertą rekreacyjną. Turyści mogą skorzystać z luksusowych apartamentów, restauracji. Wśród głównych atrakcji tego miejsca trzeba też wymienić ośrodki do nurkowania kuszące podróżnych z całego świata.

Popularnością cieszy się także Szarm-El-Szejk zachwycający wysokiej klasy hotelami oraz doskonałym położeniem. Miejsce idealnie sprawdza się wśród osób nastawionych na zwiedzanie, stanowiąc doskonałą bazę wypadową. Teren przyciąga też amatorów sportów wodnych. Z kolei Marsa Alam słynie z wyjątkowo pięknych i nienaruszonych raf koralowych. Na uwagę zasługuje Dahab – miejsce polecane w szczególności osobom ceniącym spokój. W okolicy znajdują się piaszczyste plaże, a także ośrodki dla nurków i windsurferów.

Odwiedź wyjątkowe miejsca

Egipt uchodzi za jeden z atrakcyjniejszych kierunków wybieranych przez podróżnych z całego świata. Wyróżnia się mnogością zabytków. Do głównych punktów destynacji turystycznych bez wątpienia należy Giza. Miejscowość słynie z urzekających piramid – Cheopsa, Chefrena, Mykerinosa oraz rzeźby przedstawiającej Wielkiego Sfinksa. Obiekty te nieustannie wzbudzają zainteresowanie. Na ich temat powstało wiele prac, a naukowcy do dziś nie są w stanie wytłumaczyć, w jaki sposób wybudowano je bez użycia specjalistycznych narzędzi. Na uwagę zasługują również Teby Zachodnie, czyli kompleks starożytnych nekropolii. Będąc w okolicy, warto zatrzymać się w Dolinie Królów, Świątyni Hatszepsut lub obejrzeć Kolosy Memnona.

Kraj Faraonów przyciąga też podróżnych zainteresowanych miejscami kultu religijnego. Polecamy wybrać się na Górę Synaj, gdzie według Biblii, Mojżesz otrzymał tablice z dziesięciorgiem przykazań. U podnóża masywu mieści się klasztor świętej Katarzyny, który uchodzi za najstarszą budowlę chrześcijańską w Egipcie. Wiele ciekawych obiektów sakralnych znajduje się w Kairze.

Interesująco prezentuje się m.in. zabytkowy Meczet Ahmada Ibn Tuluna. Jego budowę rozpoczęto w 868 r. na polecenie namiestnika z dynastii Abbasydów. Mnóstwo propozycji wycieczek można zobaczyć także na stronach znanych biur podróży, np. https://www.coraltravel.pl/wczasy/wyniki-wyszukiwania/panstwo:Egipt:1. Dobrze zapoznać się z nimi wcześniej, by na spokojnie wybrać miejsca do zwiedzenia.

Zasmakuj w lokalnej kuchni

Egipt zachwyca wyjątkową kuchnią. Będąc na miejscu, trzeba skosztować regionalnych potraw, które charakteryzują się różnorodnością i mnogością aromatów. Na północy kraju, w okolicach delty Nilu często spożywa się świeże ryby i owoce morza. Z kolei dania przygotowywane w południowej części państwa charakteryzują się wpływami z Sudanu oraz Nubii. Posiłki serwowane w tym regionie cechują się pikantnym i wyrazistym smakiem. Do jednych z bardziej znanych dań egipskich należą kofty, czyli grillowane kotlety z mięsa mielonego. Popularnością cieszą się także falafele z soczewicy. Wśród charakterystycznych elementów tradycji kulinarnych należy wymienić pasty, m.in. z sezamu, tahiny, bakłażanu. Warto skusić się również na pyszne słodkości, np. egipską chałwę, pudding ryżowy lub aromatyczne, świeże daktyle.

Nie zapomnij o pamiątkach!

Do jednych z ciekawszych atrakcji zaliczają się zakupy na bazarze. Miejscowi handlowcy uwielbiają się targować i nie uznają regularnej stawki za proponowane artykuły. Trudno przejść spokojnie wzdłuż stoisk. Trzeba nastawić się na długie negocjacje cenowe, co stanowi bardzo ciekawe doświadczenie. Polecamy jednak przemyśleć zakupy i zaopatrywać się w rzeczy kojarzące się z Egiptem, jak np. aromatyczne przyprawy, wyroby tekstylne. Wielu handlowców oferuje też papirusy, ale w większości przypadków są one wykonane z bananowca. Zastosowany surowiec do złudzenia przypomina oryginał, jednak dużo szybciej ulega zniszczeniu. Prawdziwe papirusy sprzedaje się razem z certyfikatem potwierdzającym ich jakość.

Szukaj ciekawych ofert Last Minute

Urlop w Egipcie można planować o każdej porze roku. Choć najcieplejsze temperatury występują w miesiącach wakacyjnych, coraz więcej turystów wybiera się na wypoczynek jesienią lub zimą. Wówczas temperatury w ciągu dnia wynoszą około 20 st. C. To idealna pora na opalenie, uprawianie sportów wodnych oraz zwiedzanie. Warto szukać ciekawych ofert Last Minute publikowanych na stronach znanych biur podróży, np. Coral Travel. Pamiętaj jednak, aby przed rezerwacją terminu sprawdzić ważność paszportu. Dokument powinien być aktualny co najmniej pół roku od daty wyjazdu.

Grupa Tipmedia
Podziel się: