Jak pozbyć się okularów?

  • 03.12.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Jak pozbyć się okularów?
Są wśród nas osoby, które dobrze widzą z daleka, ale mrużą oczy z wysiłku, gdy chcą zobaczyć coś z bliska. Są również i takie, które patrząc na obraz z bliska widzą go bardzo wyraźnie, ale ten znajdujący się dalej, jest rozmazany. Jeszcze niedawno osoby te były skazane na noszenie okularów lub szkieł kontaktowych. Dzisiaj okulistyka proponuje im rozwiązania, dzięki którym mogą zrezygnować z okularów czy soczewek. Mogą z nich skorzystać nawet te osoby, które mają niewielką wadę wzroku. Minusem tych zabiegów jest to, że ich koszt nie jest pokrywany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, trzeba więc przygotować się do nich finansowo, gdyż nie należą do tanich. Zabieg może kosztować nawet 4 tysiące złotych, ale niektóre kliniki rozkładają płatność na raty.

Dla kogo są to zabiegi?

Laserowa korekcja wzroku umożliwia wyeliminowanie nie tylko krótko- czy dalekowzroczności, ale również astygmatyzmu – wady powodującej zniekształcenie widzianego obrazu. W przypadku pacjentów z krótkowzrocznością zakres laserowej korekcji wynosi do +6 dioptrii, w przypadku dalekowzroczności do -10 oraz do 6 dioptrii w przypadku astygmatyzmu. Zabiegów laserowej korekcji wad wzroku nie wykonuje się osób przed 18. i po 55. roku życia – chociaż czasem stosowane są odstępstwa od tej reguły.

Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku

Przeciwwskazaniem do wykonania operacji są między innymi: zespół suchego oka, alergie, choroby tarczycy, wszczepiony rozrusznik serca, cukrzyca. W przypadku powikłań wywołanych przez cukrzycę, zabiegi laserowe są wykonywane, ale przy użyciu innego lasera.

Przebieg zabiegu

W trakcie zabiegu następuje zmiana mocy optycznej oka. Wiązka lasera zmienia kształt rogówki, sprawia to, że widziany obraz jest bardziej wyraźny. Podczas zabiegu lekarz nacina przy pomocy lasera powierzchniową warstwę rogówki, a następnie modeluje ją w zależności od wady spłaszczając lub uwypuklając. Cięcie oraz modelowanie przy pomocy lasera jest niezwykle precyzyjne, laser wykonuje je z dokładnością do tysięcznych milimetra. Zabieg jest bezbolesny, gdy wykonywany jest po podaniu kropli znieczulających. Środek ten może jedynie powodować uczucie rozpierania lub szczypanie. Zabieg trwa około 30 minut. Nie wymaga pobytu w szpitalu. Po zabiegu co dwie godziny konieczne jest zapuszczanie zapisanych przez lekarza kropli.

Przebieg rekonwalescencji

W zależności od tego, czy zabieg wykonywany był metodą powierzchniową, czy głęboką – metoda dobierana jest przez lekarza w zależności od rodzaju wady i innych parametrów – rekonwalescencja trwa od trzech dni do dwóch-pięciu tygodni. W czasie rekonwalescencji zalecane jest prowadzenie oszczędnego trybu życia. Nie wskazane jest podnoszenie ciężkich rzeczy, uciskanie i pocieranie operowanego oka, gorące kąpiele, chodzenie na basen, opalanie się. Po zabiegu nie jest wskazana także długa praca przy komputerze.

Laserowe zabiegi korekcji wad wzroku są bezpieczne i bezbolesne. Wykonywane są tylko w prywatnych klinikach okulistycznych, pacjenci muszą za nie płacić sami.

Sprawdź również: https://blikpol.pl/laserowa-korekcja-wzroku

Grupa Tipmedia
Podziel się: