Przydatne funkcje w telefonie, w których nie wiesz

  • 28.12.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Przydatne funkcje w telefonie, w których nie wiesz
Większość osób korzysta ze swoich smartfonów, używając wyłącznie podstawowe funkcje. Często są to bardzo przydatne funkcje, które są niestety ukryte głęboko w Ustawieniach. Niektóre z nich są wyjątkowo przydatne i znacznie ułatwiają korzystanie z urządzenia, jest również ciekawa ukryta gra.

System operacyjny

Android to obecnie najpopularniejsze i najchętniej używane oprogramowanie znajdujące się w smartfonach. Decydując się na zakup urządzenia wraz z abonamentem, warto się zawsze upewnić, czy wybrany przez nas model ma Androida. Z kolei decydując się na samodzielny zakup telefonu i dołączenie do niego taryfy wybranego operatora (np. Virgin Mobile), można dodatkowo zaoszczędzić. Inne oprócz Androida systemy operacyjne to: Windows Phone oraz IOS, jednak w tym tekście skupimy się na tym, który wiedzie prym wśród pozostałych.

Oszczędność energii — zaleta AMOLED

Telefony wyposażone w wyświetlacze AMOLED mają bardzo przydatną funkcję — niezależność pikseli. Co to oznacza? W momencie, gdy dowolny punkt na ekranie zostanie wyłączony automatycznie, zostaje zmniejszone zużycie baterii. Jeżeli bateria jest bliska rozładowaniu, wystarczy wówczas zmienić kolor tapety na ciemny lub czarny kolor.

Bezpieczne udostępnianie telefonu, czyli tryb gościa

Tryb gościa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą udostępniać swoich prywatnych wiadomości oraz plików obcym osobom, albo po prostu nie życzą sobie, aby ktoś przeglądał zawartość ich telefonu. Do takiej sytuacji może dojść w przypadku, gdy konieczne jest użyczenie urządzenia komuś obcemu. Jak uruchomić tryb gościa? Wystarczy wejść w ustawienia, wybrać opcję: Użytkownik i kliknąć: Dodaj gościa bądź Gość. Podczas konfiguracji można dokładnie ustalić, co Gość może robić na naszym telefonie, a czego mu nie wolno.

Powiększanie wybranych części ekranu. Gesty powiększania

Każdy smartfon ma duży wyświetlacz, jednak zdarzają się sytuacje, w których potrzebujemy powiększyć dany fragment tekstu lub zdjęcia. Bardzo pomocna wtedy jest funkcja: gesty powiększania. Znajduje się ona w Ustawieniach, w których trzeba kliknąć: Dostępność, a następnie: Gesty powiększania. Dzięki tej funkcji po trzykrotnym stuknięciu w wybraną część ekranu powiększy się ona, ponownie stuknięcie trzy razy wyłączy powiększenie, natomiast przytrzymanie palca w jednym miejscu przez około 3 sekundy uruchomi tryb lupy, którą można dowolnie przesuwać po całym ekranie.

Tajemnicza gra

I na koniec ciekawostka. Od kilku lat Android przygotowuje dla swoich użytkowników nowe wersje gry, którą ukrywa w menu. Aby ją znaleźć trzeba w: Ustawieniach wybrać: Informacje o telefonie i kliknąć: Wersja Android, po czym kliknąć nią kilkakrotnie. Pojawi się grafika, która po naciśnięciu włączy grę.

Zobacz także: Jakie funkcje powinien mieć telefon dla seniora?

Grupa Tipmedia
Podziel się: