Przelewy międzynarodowe w euro - co musisz wiedzieć

  • 02.01.2019, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Przelewy międzynarodowe w euro - co musisz wiedzieć
Wprowadzenie euro jako wspólnej waluty w poszczególnych krajach Unii Europejskiej znacznie ułatwiło nie tylko finalizację transakcji pomiędzy przedsiębiorcami, ale także podróże lub przetransferowanie pieniędzy na zagraniczne konto o tej samej walucie. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy zlecaniu międzynarodowego przelewu gotówkowego w euro.

Czy przelew zagraniczny musi odbywać się w banku?
 

Zdecydowanie nie. W Polsce przyjęło się, że najlepszym sposobem na przelanie gotówki za granicę naszego kraju jest obowiązkowa wizyta w banku. Banki bardzo często zasypują nas różnymi prowizjami, a przez to finalna kwota jednorazowego przelewu wzrasta nawet od kilku do nawet kilkadziesiąt złotych. Na szczęście przelewy międzynarodowe realizują także wyspecjalizowane firmy zajmujące się transferami gotówki za granicę lub rosnące na popularności kantory internetowe.
 

Na co zwrócić uwagę przy przelewach międzynarodowych w euro?
 

Wysyłając pieniądze za granicę w obcej walucie (takiej jak euro), musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na kurs. Ten najkorzystniej wypada w przypadku firm specjalizujących się w przelewach międzynarodowych. Niewiele gorzej na tym polu wypada kantor internetowy. Decydując się na transfer gotówki za pośrednictwem banku, przeważnie wyjdziemy na tym nieco gorzej niż zlecając przelew wyżej wymienionym firmom. Co jeszcze jest istotne w tego typu operacjach?

Z pewnością prowizja za wysłanie przelewu. Najpopularniejszą formą transferowania pieniędzy za pośrednictwem banku jest SEPA. To system, który obsługuje przelewy tylko do państw należących do Unii Europejskiej, a także do Norwegii, Lichtensteinu, Szwajcarii czy na Islandię. Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest możliwość zlecenia przelewu w ramach bankowości internetowej. W tym wypadku opłata prowizyjna za operację nie powinna przekraczać 10 zł. Nawet dwukrotnie większą opłatę za międzynarodowy przelew w euro zapłacimy chcąc skorzystać ze stacjonarnej placówki.

Zdecydowanie korzystniejsze dla klientów prowizję posiadają firmy specjalizujące się w zagranicznych przelewach. Tam przeważnie pierwszą operację możemy wykonać zupełnie za darmo, a koszt kolejnych nie przekracza 1 euro, co w przeliczeniu na złotówki gwarantuje nam najniższą opłatę prowizyjną aktualnie dostępna na rynku. Dodatkowym plusem operacji wykonywanych w takiej firmie są atrakcyjne bonusy za regularność w dokonywanych przelewach. Renomowane marki chętnie wynagradzają stałych klientów, co daje im znaczną przewagę nad tradycyjnymi bankami.
 

Czas to pieniądz? Zdecydowanie tak

Ostatnim czynnikiem, o którym musimy wiedzieć, decydując się na przelew zagraniczny w euro jest czas operacji. Chyba nikt z nas nie lubi czekać, a tym bardziej, jeśli wyczekiwanie dotyczy pieniędzy. Przelew bankowy typu SEPA oferuje nam trzy możliwości dostarczenia gotówki. Tradycyjna opcja zapewnia zrealizowanie transferu na drugi dzień roboczy. Za dodatkową opłatą możemy przyśpieszyć realizację przelewu: do jednego dnia roboczego oraz do kilku godzin od przyjęcia zlecenia.

Na tym polu, podobnie jak na dwóch wcześniej wspomnianych, firmy specjalizujące się w zagranicznych przelewach nie dają szans swojej konkurencji w postaci tradycyjnych banków. Opcja standardowa zapewnia realizację zlecenia w maksymalnie 24 godziny. Decydując się na przyśpieszenie przelewu, możemy za dodatkową opłatą wysłać pieniądze na konto odbiorcy w zaledwie kilka minut. Dodatkowa prowizja wynosi wówczas maksymalnie 15 zł i jest to suma nawet trzykrotnie mniejsza w porównaniu z usługami typu ekspres w bankowych przelewach SEPA.

Decydując się na przelew międzynarodowy w euro, musimy wiedzieć, że to jaką prowizję za operację zapłacimy, po jakim kursie wyślemy pieniądze oraz ile będzie trwać realizacja zleconego przez nas transferu, w głównej mierze zależy od pośrednika. Jeśli chcemy zapewnić sobie najbardziej korzystne opcje, powinniśmy również pamiętać, aby zlecić przelew w godzinach przedpołudniowych. Warto również zwrócić uwagę na dni ustawowo wole od pracy w kraju, do którego wysyłamy pieniądze.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: