Pergole ogrodowe – rodzaje, jak ustawić

  • 03.01.2019, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Pergole ogrodowe – rodzaje, jak ustawić
Elementy małej architektury nie tylko wzbogacają wygląd ogrodu, ale również pozwalają cieszyć się dodatkową przestrzenią funkcjonalną – tę rolę pełnią przede wszystkim altanki, osłony i zadaszenia. Jednym z rodzajów takich osłon są pergole.

Rodzaje pergoli

Pergola ma formę dwóch równoległych rzędów słupów z ażurowym zadaszeniem pomiędzy. Może przyjmować różne rozmiary i formy, a także być wykonana z różnych materiałów. Konstrukcję podobną do pergoli, ale z jednym rzędem słupów i okratowaniem między nimi oraz ewentualnie wąskim daszkiem nazywa się trejażem, natomiast altana ogrodowa to bardziej zabudowany „domek”, często na planie wielokąta. Rodzaje pergoli uzależnione są od materiału. Spotkać można drewniane lub metalowe.

Pergole drewniane

W przypadku tych pierwszych ważna jest odpowiednia impregnacja. Jeśli samodzielnie budujesz lub kupujesz pergolę z surowych desek i listw, należy ją koniecznie zaimpregnować. Najbardziej wytrzymała jest impregnacja ciśnieniowa, która może być zastosowana przez producenta w wyższej klasy produktach. Drewniana konstrukcja jest również lekka, dlatego o pergole drewniane należy dbać, zapobiegając niekontrolowanemu i nadmiernemu rozrostowi posadzonych roślin i w razie potrzeb wzmacniając dodatkowo konstrukcję.

Pergole metalowe

Takie elementy architektoniczne mogą być wykonane z nierdzewnych materiałów, ocynkowane, a także malowane proszkowo. Wszystkie te rodzaje wykończenia zapewniają odporność na korozję. Dodatkowo malowane proszkowo pergole metalowe mogą występować w różnych kolorach – białe, czarne, szare, brązowe itd. – więc można je dopasować na przykład do zadaszenia tarasu, bram i rolet. Albo po prostu do swojego pomysłu na ogród. Dawniej pergole metalowe występowały przede wszystkim w postaci półokrągłych, misternie zdobionych form. Dziś spotkać można je również w postaci nowoczesnej i geometrycznej.

Pergole z PCV

Tego typu konstrukcje cechują się lekkością i przystępną ceną. Nie są one jednak tak stabilne i wytrzymałe jak pergole wykonane z naturalnych materiałów, trzeba więc się z tym liczyć podczas dokonywania wyboru.

Jak ustawić pergolę

Jak wszystko w domu i ogrodzie, również pergolę należy zaplanować z głową. Można ją wykorzystać do ukrycia nieestetycznych elementów ogrodu, jak niezbyt ciekawa ściana, stara szopka, kosze na odpady czy wszelkiego rodzaju graciarnie albo trudno dostępne i mniej zadbane kąty. Ważne jest również takie zorientowanie pergoli, aby pełniła swoją główną funkcję, czyli zapewniała cień i była podporą dla roślin. Najlepiej do osiągnąć, ustawiając pergolę na osi wschód – zachód. Wówczas słońce praktycznie zawsze będzie świeciło z boku i w południe pod zadaszeniem będzie panował przyjemny chłód.

Gdzie szukać

Należy sprawdzić ofertę lokalnych wykonawców, których produkty często charakteryzują się znacznie lepszą jakością od tych dostępnych w marketach budowlanych. Ponadto oferują oni usługę profesjonalnego doboru oraz montażu wybranych rozwiązać. Warto sprawdzić wykonawców pergoli w Gdańsku czy innych miastach pomorza.

Grupa Tipmedia
Podziel się: