Sprzedaż samochodu a OC - o czym pamiętać? 

  • 10.01.2019, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Sprzedaż samochodu a OC - o czym pamiętać? 
Sprzedaż samochodu wiąże się z wieloma formalnościami, które dotyczą m.in. obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. O czym należy w tym kontekście pamiętać, sprzedając i kupując auto? Zasiądź do lektury i dowiedz się już teraz.

Kupno auta z ważnym OC

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, którym musi być objęty każdy samochód w Polsce aż do chwili wyrejestrowania, bez względu na wartość i stan techniczny. To oznacza, że sprzedając auto, musisz je przekazać wraz z ważną polisą – nie możesz zbyć pojazdu bez aktualnego OC, bo będzie to oznaczać przykre konsekwencje zarówno dla Ciebie, jak i kupującego. Jeśli chodzi o kupującego, ma on prawo do korzystania z ubezpieczenia poprzedniego właściciela do momentu wygaśnięcia jego ważności. To atrakcyjne rozwiązanie szczególnie w przypadku polisy, która zachowuje ważność jeszcze przez długi czas.

Kupując samochód z ważnym OC, należy jednak pamiętać o tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe może dokonać rekalkulacji składki. Oznacza to, że jeśli Twoja polisa byłaby droższa niż poprzedniego właściciela, towarzystwo mogłyby zażądać dopłaty. Na szczęście nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe stosują to rozwiązanie – niektóre nie rekalkulują składki lub robią to wyłącznie, gdy jest to korzystne dla właściciela i wiąże się ze zwrotem części składki. Przejmując polisę po poprzednim właścicielu, należy ponadto mieć na uwadze, że nie przedłuża się ona automatycznie, w odróżnieniu od ubezpieczenia kupionego wyłącznie na siebie.

OC nowe czy po poprzednim właścicielu

Nowy właściciel auta może, ale nie musi przejmować OC od sprzedającego – ma prawo również do wypowiedzenia go i wykupienia nowej, indywidulnie wyliczonej polisy. Co jest korzystniejszym rozwiązaniem? Wydaje się, że najlepiej najpierw dowiedzieć się w towarzystwie, w którym ubezpieczenie wykupił poprzedni właściciel, czy w związku ze sprzedażą auta rekalkulacja składki będzie niezbędna. Jeśli tak, wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy po rekalkulacji bardziej się opłaca kupić nowe OC, czy zostać przy starym od poprzedniego właściciela.

Wypowiedzenie OC poprzedniego właściciela i wykupienie nowego ma tę zaletę, że pozwala na zbieranie zniżek, podczas gdy polisa poprzedniego właściciela nie daje takich korzyści. Oznacza to, że korzystając z przejętego ubezpieczenia, w historii ubezpieczeniowej kierowcy pojawia się przerwa, co w niektórych towarzystwach wiąże się z podwyżką składki. Również stłuczka, wypadek czy kolizja z polisą poprzedniego właściciela powoduje pewne formalne komplikacje, które spowalniają wypłatę odszkodowania.

Wybieraj najkorzystniej

Jeśli chodzi o sprzedaż samochodu a OC, poza przekazaniem polisy nowemu właścicielowi obowiązkiem sprzedawcy jest także poinformowaniem towarzystwa ubezpieczeniowego o fakcie zbycia pojazdu. To ważne, bo w przeciwnym razie towarzystwo ma prawo do obciążenia sprzedawcy kosztem dalszego obowiązywania OC, nawet jeśli korzystał z niego wyłącznie kupujący.

Kupując samochód i chcąc się upewnić, ile będzie kosztowała nowa polisa, wykorzystaj w tym celu internetową porównywarkę ubezpieczeniową. Przykładowo, w porównywarce OC kalkulator-oc-ac.auto.pl dowiesz się, ile zapłacisz za ubezpieczenie w kilkunastu towarzystwach oferujących swoje produkty polskim kierowcom. Pamiętaj jednak, że samo OC daje zaledwie podstawową ochronę ubezpieczeniową – jeśli chcesz mieć prawo do odszkodowania również w przypadku zdarzenia z Twojej winy lub z powodu czynników losowych, jak np. kradzież, wykup autocasco. Z kolei pomoc techniczną, informacyjną, logistyczną i medyczną podczas dalekich podróży zapewnia ubezpieczenie assistance.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: